עמוק בפנים מרגישים חסרי ערך?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

עמוק בפנים מרגישים חסרי ערך? 

מאת    [ 14/03/2012 ]
מילים במאמר: 571   [ נצפה 1498 פעמים ]

 
 

אתם זוכים להערכה רבה מצד הסובבים אתכם אך עמוק בתוככם אינכם מרגישים כלל חשובים?

תחושה פנימית של ערך עצמית מחייבת התבגרות רגשית. תחושת ערך עצמי אמיתית קיימת רק אצל אנשים שמחוברים באופן יחסי למהות הפנימית שלהם ולאני האותנטי שלהם. רק כאשר אין פער משמעותי בין העולם הפנימי לעולם החיצוני שלי אנחנו יכולים לחוש באמת בעל ערך עצמי.

אם מבחינה רגשית, אנחנו עדיין ילדים קטנים –כלפי חוץ נשדר תחושה של חשיבות עצמית, כאילו אנחנו חשובים יותר. כאילו יש לנו ערך מזויף שלרוב מבוסס על דברים שחיצוניים שלנו. אנחנו נשדר כאילו אנחנו מעל אלה שסביבנו. אך לא משנה כמה נשכנע את הסביבה בחשיבות שלנו, עמוק בפנים נרגיש זיוף וכישלון ושאנחנו לא באמת שווים משהו.

בני אדם הינם יצורים חברתיים. אנחנו חייבים להשתייך לחברה על מנת לשרוד. אם בילדותנו קיבלנו מספיק חום ואהבה נרגיש בטוחים באהבה ובקבלה של הסביבה שלנו. נדע לזרום רגשית וליצור מצבים שבהם נקבל אהבה. תהיה לנו החוויה הפנימית של תחושת שייכות וביטחון קיומי.

אך אם בילדותנו לא קיבלנו מספיק חום ואהבה ולא חשנו בטוחים באהבת הסביבה כלפינו. ניסנו להבטיח את המקום שלנו בחברה דרך תחושת החשיבות העצמית העודפת. לא היה לנו את המסוגלת ליצור תנאים רגשיים שיבטיחו את המקום שלנו בחברה אז נאלצנו ליצור לעצמנו איזשהו סוג של ערך על מנת לוודא ולהבטיח את המקום שלנו בחברה. את הצורך של הסביבה בנו.

אדם שמקבל אהבה לא צריך להיות חשוב כי יש לו את הביטחון הפנימי בהשתייכות החברתית שלו. מי שלא יודע לקבל אהבה, מי שלא יודע לזרום עם הרגשות שלו, מי שלא יודע לשים את עצמו מתחת לאנשים אחרים, צריך להיות חשוב על מנת להבטיח את מקומו בחברה ולא להידחות.

החשיבות העצמית מעניקה לאדם ביטחון שלא ידחה בידי החברה.

אדם שמקבל ביטחון מזה שמסתכלים עליו. מזה שמדברים עליו. מזה שמתפעלים ממנו הוא אדם שמחפש את תחושת החשיבות יתר כדי לחוש בטוח לגבי מקומו החברתי. כאשר יש לי דימוי עצמי נמוך. ובתוך תוכי אני לא חש שווה ערך. אני זקוק כל הזמן לסטאטוס החברתי. כאשר אני מקבל פידבק מהסביבה זה עוזר לי לשמור על החשיבות העצמית שלי. אני כביכול מנסה להאמין לסביבה. אך בעצם, בתוך תוכי אף פעם לא מצליח. כיוון שהחשיבות העצמית שלי נבחנת בבית. במקום שבו הכי מכירים מי אני באמת.

אם אני בעל תפקיד חשוב ומכובד וכפופים אלי הרבה אנשים, הם כולם רואים אותי כחשוב ומכבדים אותי אבל בן/בת הזוג שלי לא. הם יודעים בדיוק מי אני. כאשר בן או בת הזוג שלי, או שאר האנשים הקרובים לי לא באמת מכבדים אותי אדרבא, באים אלי כל הזמן בטענות ובביקורת. לעולם לא ארגיש חשוב. אני אראה חשיבות. אני אשדר חשיבות. אך עמוק בתוכי לא ארגיש חשיבות באמת.

בעצם אדם מרגיש חשוב כאשר הוא התבגר רגשית. אם לא עשיתי עבודת עומק, הילד הפגוע שבתוכי ינהל לי את החיים. כולם יתנו לי כבוד. אך אני יודע בדיוק מי אני, אני מכיר את עצמי הכי טוב. את הצללים שלי, את החולשות שלי ואת חוסר הערך שלי. ולכן, אני אתמכר לפידבק של הסביבה. אני ארצה שימשיכו לתת לי עוד תחושת ערך על מנת לאזן את חוסר הערך הפנימי שלי. ואשתעבד לקודים ולסטנדרטים החברתיים.

על מנת לפתח תחושת ערך פנימית שלא קשורה לסביבה יש צורך להתבגר רגשית. יש צורך לטשטש את הפער בין הבפנים לבחוץ שלנו. ואת זה עושי באמצעות חשיפת הסודות הרגשיים שלנו. באמצעות חשיפת החולשות שלנו. באמצעות חשיפת הרגשות שלנו. באמצעות חשיפת הכאב שלנו. כאשר אנחנו מסוגלים להביע את העולם הפנימי שלנו, ואנחנו מפסיקים לחיות בפיצול בין הבפנים לבחוץ. תחושת הערך העצמי הפנימית שלנו עולה. והבלגן שקיים בתוך הנפש שלנו לאט לאט מסתדר

לחיי ההגשמה עצמית וההתבגרות הרגשית שלכם,

חני

חני בורנשטיין - מומחית להתפתחות אישית ולהגשמה עצמית

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב