מהו היחס בין איחוד תיקים לבין הכרזתו של חייב כמוגבל באמצעים?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מהו היחס בין איחוד תיקים לבין הכרזתו של חייב כמוגבל באמצעים? 

מאת    [ 08/03/2012 ]
מילים במאמר: 514   [ נצפה 1368 פעמים ]

 
 

כל עורך דין הוצאה לפועל יאמר לכם, שהקשר בין איחוד תיקים לבין הכרזתו של חייב כמוגבל באמצעים הנו מורכב למדי. כדי לעמוד על הקשר בין שני מושגים אלו, נסקור קודם כל בקצרה את נושא איחוד תיקים ולאחריו את נושא חייב מוגבל באמצעים. בהמשך המאמר, נסביר את הקשר ביניהם.

כאשר נפתחים כנגד החייב בהוצאה לפועל מספר תיקים בלשכות שונות, נדרש החייב להתרוצץ מלשכה אחת לשנייה ולהסדיר את ענייניו. בצורה כזו, מבזבז החייב זמן רב והתהליך כולו גורם לו לחץ ניכר. כדאי מאוד שבמקרה כזה יפנה החייב אל עורך דין הוצאה לפועל ויבקש שעורך הדין יפעל למען איחוד תיקים. איחוד תיקים מרכז את התנהלותו של החייב מול לשכה אחת בלבד ובכך- מקל מאוד על חיי החייב. לאחר שמגיש עורך דין הוצאה לפועל בקשה עבור איחוד תיקים, ידון ראש ההוצאה לפועל אם לאשר בקשה כזו או לא. כחלק מהדיון בעניין איחוד תיקים, יברר ראש ההוצאה לפועל את יכולת התשלום של החייב באמצעות חקירת יכולת, החוקרת את יכולתו הכלכלית של החייב להחזיר את חובותיו במסגרת המועדים הקבועים בחוק.

הכרזה על חייב מוגבל באמצעים מתבצעת כאשר אין החייב יכול לעמוד בתשלום חובותיו במסגרת התקופה ובשיעורים הקבועים בחוק. רצוי כי חייב, הרואה שמצבו הכלכלי אינו מאפשר לו החזר חובות, ייפנה בהקדם אל עורך דין הוצאה לפועל, לשם קבלת סיוע משפטי וקבלת סטטוס של חייב מוגבל באמצעים. חייב מוגבל באמצעים נתון להגבלות משפטיות כמו עיכוב יציאה מן הארץ, הגבלה בשימוש בפנקסי צ'קים ובכרטיסי אשראי, הגבלה על חשבון הבנק ועוד. עם זאת, סטטוס של חייב מוגבל באמצעים מעכב את הליכי ההוצאה לפועל המתנהלים כנגד החייב ובכך הוא מקל מאוד על מצבו הכלכלי והמנטלי של החייב.

מהו אם כך הקשר בין איחוד תיקים ובין חייב מוגבל באמצעים? כאשר יכול חייב לעמוד בתנאי החזר חובותיו במועדים ובשיעורים הקבועים בחוק- הוא יקבל איחוד תיקים, אך לא יוכרז חייב מוגבל באמצעים. מאידך, אם אינו יכול לעמוד בתנאי החזר החובות המפורטים בחוק- הוא יוכרז חייב מוגבל באמצעים. אבל יש לשים לב שגם אם יוכרז החייב חייב מוגבל באמצעים, הוא יקבל בכל זאת (במרבית המקרים) איחוד תיקים. הדבר קורה אם מתנהלים כנגד חייב מוגבל באמצעים מספר תיקי הוצאה לפועל בלשכות שונות ואם הוא עומד בקריטריונים ההתנהגותיים הרלוונטיים. קריטריונים אלו מפורטים בפרק ז’3 של חוק ההוצאה לפועל. מאידך, אם חייב מוגבל באמצעים אינו עומד בקריטריונים אלו (למשל- החייב קיבל על עצמו הוצאה כספית בלתי חיונית לאחר הגשת הבקשה לאיחוד תיקים) הוא לא יקבל איחוד תיקים. יתירה מזו, גם אם קיבל חייב מוגבל באמצעים צו איחוד תיקים, עשוי ראש ההוצאה לפועל, במקרים הקבועים בחוק, לבטל את איחוד התיקים.

ראינו, אם כך, שהקשר בין איחוד תיקים לבין חייב מוגבל באמצעים אינו פשוט וכרוך בהבנה מעמיקה של סעיפי חוק ההוצאה לפועל. לשם כך רצוי שחייב יפנה אל עורך דין הוצאה לפועל לצורך טיפול וליווי משפטי בענייניו. עורך דין הוצאה לפועל הוא משפטן מומחה בדיני ההוצאה לפועל ובפסיקה הרלוונטית. הוא יכול לייצג חייבים וגם זוכים וניסיונו המשפטי מאפשר הגנה טובה על האינטרסים הכלכליים של הלקוח. כדי לאתר עורך דין הוצאה לפועל ניתן להסתייע במכרים או חברים אשר נעזרו בעבר בשירותי עורך דין כזה. כדאי גם לשאול בקהילת בעלי העסקים, אם הם ממליצים על עורך דין הוצאה לפועל כלשהוא. זאת משום שקהילת העסקים נדרשת לעיתים תכופות לשירותי עורך דין כזה, במיוחד בתקופות מיתון.

 

משרד עורכי דין קובי רום מטפל בתיקים בתחום הוצאה לפועל, איחוד תיקים, כינוס נכסים, צ'קים חוזרים, חייב מוגבל באמצעים, פשיטת רגל ועוד. פנו אלינו לקבלת ייעוץ!

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב