האם הנחות הסלבס חייבות במס?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

האם הנחות הסלבס חייבות במס? 

מאת    [ 06/03/2012 ]
מילים במאמר: 679   [ נצפה 1713 פעמים ]

 
 

בהחלט ייתכן שכפי שעוברים ברשות המיסים על העיתונות הכלכלית ומשם מוצאים מידע בכדי ללמוד על עסקאות שאולי לא דווחו, כראוי, כך יעברו בעתיד על דיווחים של גיא פינס או חדשות הבידור ויבדקו מי מהסלבס קיבל הנחה משמעותית ולא דיווח עליה כהכנסת עבודה אומר עו"ד ליבוביץ

תרבות "הנחות הסלבס" בישראל ובעולם מגלגלת עשרות מיליונים בשנה מבלי שאף אחד ירגיש. לצד ההנחות של כמה עשרות שקלים על בגד או בושם כאלו ואחרים, יש גם הנחות משמעותיות, אשר פעמים רבות גם חייבות במס. כך לדוגמא התבשרנו על רכישת דירות במגדלי יוקרה של הדוגמנית בר רפאלי, אשר לאחרונה אף פתחה את ביתה באחד ה"המגדלים" בכדי לתת לצוות צילום לערוך בו סיבוב. במקביל התבשרנו על רכישת שתי דירות על ידי הכדורסלן עומרי כספי, כך אנו מתבשרים מעת לעת על רכישת מכוניות בהנחות משמעותיות כך השמענו על רכישת שתי מכוניות אאודי על ידי נועם טור, פליט הישרדות רכישת רכב חדש על ידי אלירז שדה הזוכה של בית האח הגדול ועוד כהנה וכהנה.

 

פעמים רבות ניתן להבחין כי דווקא אלו שנמנעים ממצלמות הפפרצי, ככל יכולתם, הופכים לחייכנים וידידותיים כאשר המדובר באירוע השקה, או ברכישת נכס משמעותי כמו רכב ו/או דירה, במקרים אלו לא רק שהם נענים ברצון למצלמות הפפרצי, אלא אף מזמינים אותם בחלק מן המקרים.

 

עו"ד אריה ליבוביץ, ממומחי המס המובילים בישראל, מציין כי בשונה מן ההנחה הרווחת, הרי שרבות מהנחות הסלבס חייבות במס ואי דיווח על קבלתן עשוי בחלק מן המקרים אף להוות עבירה פלילית. יחד עם זה ככל הידוע לו, האכיפה בתחום זה אינה עומדת בראש מעייניה של רשות המיסים.

 

עו"ד ליבוביץ מסביר כי יש להבחין בין מס' סוגי הנחות, ישנה הנחה מסחרית אשר אין עמה תנאים לדוגמא אדם מפורסם הנכנס לסוכנות של משקפי שמש ומתלבט אם לרכוש זוג משקפיים ו/או רכב. המוכר אשר מבין כי שימוש של אותה אישיות מפורסמת בנכס המזוהה עם המותג, יכול לסייע למכירות עתידיות של המותג, עשוי להציע הנחה מסוימת, לפעמים אפילו משמעותית, בכדי שאותו אדם מפורסם יעשה שימוש במוצרים שלו. הנחות אלו בדרך כלל אינן שונות מהנחות מסחריות רגילות, גם אם הן בסקאלה הגבוהה של ההנחות ואין לראות בהן הטבה החייבת במס.

 

יחד עם זאת במקרים אחרים, במיוחד כאשר מדובר בעסקאות בעלות היקף כספי משמעותי  (רכישת רכב, רכישת דירת יוקרה וכדומה)  המדובר פעמים רבות בעסקה של החלפת שירות בשירות או נכס בשירות. כך לדוגמא, אם אישיות מפורסמת מקבלת הנחה של 20% ברכישת רכב (במקום לדוגמא 10% שזו ההנחה המקסימלית הרגילה) ובתמורה מוכן אותו מפורסם בהתאם להסכמה מראש, כי סוכנות הרכב תזמין צלמים, תוציא הודעה לעיתונות וכדומה, והוא מצדו לא יתנגד לצילומים ואפילו יחייך, הרי שאין כאן הנחה, אלא החלפת שירות בשירות. אותה אישיות מפורסמת קיבלה תמורה בעבור שירותיה ו/או הסכמותיה ולכן תמורה זו חייבת במס בישראל.

בדומה גם כאשר מדובר בקבלת הנחה ברכישת דירה במגדל יוקרתי הרי שהנחה שחורגת מן המקובל באופן משמעותי ואשר מותנית בביצוע מעשים ו/או הימנעות מביצוע מעשים על ידי אותה אישיות מפורסמת יכולה גם היא להיחשב כעסקה החייבת במס. כך לדוגמא, אם ברכישת דירת מגורים לא מקובלות הנחות הגבוהות מ-7% ובקבוצות רכישה, לכאורה לא מקובלות כלל הנחות, הרי שאם אישיות מפורסמת רכשה דירה במגדל (מחירים שנעים בין 4,000,000 ש"ח ל-9,000,000 ש"ח) וקיבלה הנחה של 17% ובתמורה הסכימה אותה אישיות מפורסמת כי ניתן יהיה להוציא הודעה לעיתון, ולציין את פרטי הדירה ולפעמים אף לצלם אותה הרי שהנחה זו הינה חייבת במס כיוון שלמעשה המדובר בהנחה כספית בתמורה למתן שירות על ידי אותה אישיות מפורסמת.

 

עו"ד ליבוביץ מציין, כי בהחלט ייתכן שכפי שעוברים ברשות המיסים על העיתונות הכלכלית ומשם מוצאים מידע בכדי ללמוד על עסקאות שאולי לא דווחו, כראוי, כך יעברו בעתיד על דיווחים של גיא פינס, חדשות הבידור או פנאי פלוס ויבדקו מי מהסלבס קיבל הנחה משמעותית ולא דיווח עליה כהכנסת עבודה.  יחד עם זאת מציין ליבוביץ כי ספק בעיניו אם רשות המיסים צפויה בקרוב לצאת במבצע אכיפה מסודר נגד הנחות סלבס, במיוחד כאשר הדבר במקרים רבים קשה להוכחה. יחד, עם זאת מציין ליבוביץ כי לא מן הנמנע שבמסגרת חקירות שכבר במתקיימות או בדיקת תיקי נישומים של דמויות מפורסמות הנעשות בשגרה, יבדקו מפקחי מס חרוצים גם תכניות בידור ודיווחים באינטרנט בדבר הנחות משמעותיות שקיבלו אותן דמויות מפורסמות ויבקשו למסותן גם בגין הטבות אלו.

עוסק במיסוי בינלאומי, מיסוי נאמנויות, מיסוי מקרקעין, מע"מ, ירושת וצוואות- לרבות הלבנת הון, מיסוי יהלומנים, מיסוי ענף ההי-טק, רילוקיישן( relocation) ועוד. מחבר הספרים: "אמנות מס- 111 טבלאות השוואה"; אנציקלופדיית אמנות מס כרך ב'; "נאמנויות ומיסוי נאמנויות"; '"חוק מס הבולים"; סדרת ספרי מס ערך מוסף (כרכים א'-ד'); בעל מדור קבוע: לתכנוני מס בירחון "ידע למידע". ובעיתון "ליצואן" של מכון היצוא הישראלי, מחברם של עשרות פרסומים בירחונים מקצועיים; מרצה בלשכות עורכי הדין, רואי החשבון ומכון היצוא הישראלי. מ"מ יו"ר ועדת המיסים וסגן יו"ר ועדת הנאמנויות בלשכת עוה"ד בת"א. ליצירת קשר- טל: 077-7051717; Email: href="mailto:office@atax.co.iloffice@atax.co.il">">office@atax.co.il, מקור המאמר באתר המשרד- www.atax.co.il

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב