חלומות יוסף
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

חלומות יוסף 

מאת    [ 05/03/2012 ]
מילים במאמר: 494   [ נצפה 2093 פעמים ]

 
 

יעקב אבינו היוצא בודד מביתו-"חולם " בדרכו ליעד אליו עליו להגיע חלום ממנו אנו לומדים כמה חשוב לחלום – המביא ליצירתיות ליוזמות וליישום כל רעיון חדשני. החלום על הסולם מבהיר לנו שכדי לנוע קדימה, לכבוש כל יעד נוסף- יש צורך –בתהליך ובמאמץ.

ניתן לחלום ולכבוש כל רעיון חדשני- שהרי הסולם ראשו מגיע השמימה. יש להניח שיוסף הבן החכם המגיע בסופו של דבר לגדלות מדהימה רכש מאביו יעקב את חשיבות החלומות והדרכים ליישומן הלכה למעשה.

בפרשתנו-וישב, יוסף חולם שני חלומות ואף מספרם לאחיו, " החלום הראשון:והנה אנחנו מאלמים אלומים בתוך השדה והנה קמה אלומתי וגם ניצבה והנה תסובינה אלומותיכם ותשתחווינה לאלומתי(בראשית לז,ז)

החלום השני: " והנה השמש והירח ואחד עשר כוכבים משתחווים לי(בראשית לז,ט)

הרב סולוביציק-מדגיש כי החלום הראשון- מראה שיוסף ימלוך על אחיו מכיוון שאלומתו היא במרכז, גדולה ומשובחת יותר,זה חלום על עוצמה, עושר כלכלי ומבורכת.

יוסף בחלום זה עדיין כאחד במבני משפחתו ודומה לשאר השבטים.

בחלום השני- אין חלק כלכלי וחומרי , אלא התנשאותו הרוחנית של יוסף מול אחיו. החלום מבהיר שאחיו לא יכולו להתמודד עם כישרונותיו וכוחותיו של יוסף , שהרי ראשו יצירתי חכם ובהיר. יוסף חולם שהינו מלך-מושל על כולם,

הגדולה ביהדות מתבטאת בחכמה ובמוח פורה לא בסמכות ובעוצמה – אלא בטוהר הנפש ובתפארתו, כפי שמצויין  בישעהו יא ב –"ונחה עליו רוח ד, רוח חכמה ובינה, רוח עצה וגבורה, רוח דעת ויראת ד." יוסף חותר למלכות בזכות הכישורים הרוחניים- שבו שאותם ברכו הקב"ה, אנו רואים בהמשך חכמתו של השליט יוסףעל הארץ, המשביר לכל עם הארץ, המושל הכלכלי של מצרים-וכל העולם הסובב אותם. בהמשך חומש בראשית אנו רואים כיצד יוסף הופך לשליט על ארץ מצרים.

אנו מיישמים כל הזמן את שכתוב במסכת חגיגה:"אין בית מדרש ללא חיודוש", היינו היהדות מבוססת כל הדורות על חכמתנו הנוצרת והבנויה בעיקרה על שאילת שאלות , על ויכוחים ןמחלוקות, כך מפתחים מוח פורה ויצירתי, אך בנוסף לכך היצירתיות נוצרת מאנשים חולמים וכאלה המיישמים את חלומותיהם.

חשוב שאנו ההורים והמורים נטפח את ילדינו שיהיו בעלי יוזמות, יצירתיים וחולמים, כדי שהם יהיו כאלה- עלינו לעודד אותם, להקשיב להם-לחלומותיהם ולמצוא כל נתיב ודרך שיספרו לנו חלומותיהם וננסה ליישם החלומןת.

חשוב לזכור שחלומות מתגשמים רק אם מבטאים אותם בפינו שאז הם מעוגנים במוחנו ומאפשרים לטפח קרקע פוריה המאפשרת יישום החלומות.תמיד שאלתי מנהלים ומורים וכן את מועצות התלמידים-מנהיגות הנוער במוסדות החיננוך – מה חלמתם? מה חידשתם בתקופה האחרונה?

היהודים  הם העם החכם בעולם מאז ומתמיד ואף ב-100 – שנים האחרונות שהרי למעלה מ-20- אחוז קיבלו פרס נובל,

ראוי להדגיש שהחלומות מפתחים מוח איתן ורוחני, יש צורך ללמוד כל הזמן כדי לרכוש יידע" יידע הוא כוח" אדיר וחזק ומאוד איתן, כאשר אנו מטפחים מילדות שאילת שאלות ומחלוקות, הקשבה לדעות שונות ואחרות  במיוחד מקרב הצעירים- אנו מעודדים אותם לחשוב חשיבה אחרת ושונה ומטפחים בהם אמונה בעצמם ובמוחם, מגבירים בהם דימוי עצמי חיובי ומיטבי וביטחון עצמי שמותר חשוב וראוי לחלום על תחומים שונים ואחרים מן המציאות אותם הם חיים.

ראוי להחמיא לילדים חולמים, למצוא כל נתיב כדי להגביר בהם את החלומות לעודד אותם כל הזמן להתחדש והיות יצירתיים ובעלי יוזמות, כך נמשיך לנוע קדימה כל הזמן, לספוג רוחניות ואמונה בעצמנו וביכולתנו לצמוח ולפתח פירות איכותיים ממוחנו החכם.

- תואר ראשון ושני במדעי הטבע-ביולוגיה

- תואר שלישי בחינוך במנהיגות

משרות במשרד החינוך:
- 3 שנים מפקח על מדעי הטבע
- 12 שנים מפקח כולל
- 10 שנים מפקח מחוזי

בכל תחום פיתח מנהלים כמנהיגים, אשר הגיעו להישגים הטובים בארץ באזורם

ב6 שנים האחרונות מרכז את הקורס המכשיר מנהלים בבר אילן, וכמובן מלמד חינוך ומנהיגות באוניברסיטה ובעוד 3 מכללות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב