פתח עליו תיבת פנדורה
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

פתח עליו תיבת פנדורה 

מאת    [ 28/02/2012 ]
מילים במאמר: 701   [ נצפה 8331 פעמים ]


"קראדי פותח" הוא שמה של הכתבה ב"המגזין", שצפיתי בה בחדשות 10 (25.2.12). בתקציר הכתבה באינטרנט נכתב: "מתח, נקמנות ומדים כחולים: המפכ"ל לשעבר, משה קראדי, סוגר חשבונות. בגיל 44 התיישב משה קראדי על כיסא מפכ"ל המשטרה. חמש שנים אחרי שאולץ להתפטר בעקבות מסקנות ועדת זיילר, הוא מוציא את כל הכביסה המלוכלכת החוצה".

השימוש ב"פותח" אינו מקרי. במקרה של קראדי הוא דו-משמעי, ורומז לקשר שבין המשטרה לעולם הפשע. שמעתי אותו לראשונה בתכנית עובדה (30/11/09), בראיון של אילנה דיין עם טל קורקוס. קורקוס היה סגנו של העבריין החזק בבאר שבע, עד שהחליט לספר כל מה שהוא יודע. המדינה מחקה את עברו הפלילי והשתמשה במידע שהעביר כדי להפליל את יניב זגורי, הבוס.

וכך פתחה אילנה דיין את הריאיון: "עכשיו אני אשאל אותך בשפה של החברים שלך לשעבר: אתה זוכר את היום שבו פתחת עליהם?"

קצת מצחיק שמצד אחד היא משתמשת בשפת העבריינים ומצד שני היא מפגינה שליטה בשפה ואומרת "היום שבו", אבל אני לא רוצה לפתוח את הפה עליה. אני רוצה לדון במשמעות של "לפתוח" ו"לפתוח על" בסלנג.

ייתכן שזוהי מילת קיצור של ביטויים מוכרים ארוכים יותר:

לפתוח את הפה ולדבר נגד מישהו, להלשין עליו
לפתוח את הפה ולדבר לאחר שתיקה ארוכה
לפתוח את הפה ולהתעמת עם מישהו
לפתוח קופת שרצים
לפתוח תיבת פנדורה

במקרה של קראדי הכוונה היא כנראה לפתיחת פה אחרי שתיקה ארוכה. ספק אם בעולם הפשע הכוונה המקורית של "פותח" היא לתיבת פנדורה, ונראה שהכוונה היא לפתיחת הפה נגד מישהו והלשנה עליו, אבל אני רוצה להרחיב על המושג "תיבת פנדורה" ואולי לקשר אותו בכל זאת ל"פותח".

המושג תיבת פנדורה לקוח מהמיתולוגיה היוונית. הכוונה היא לפרשייה שטיפול בה או חשיפתה עלולים לחולל סערה וצרות ולעורר יצרים אפלים שהיו רדומים עד כה. הסיפור של תיבת פנדורה* מתחיל באפימתאוס ופרומתאוס, שני אחים טיטאנים (ענקים). אפימתאוס (=חושב לאחר מעשה) היה אחראי לתת לכל חיה תכונה חיובית, אולם בבואו לתת לאדם תכונה חיובית, לא נשארה לו אף תכונה לתת. אחיו, פרומתאוס (=במחשבה תחילה), שהאמין שהאדם עליון על כל החיות, החליט שעליו לקבל מתנה שאין לאף חיה. הוא גנב מזאוס את סוד האש ומסר אותו לאדם. זאוס החליט להתנקם באדם, ויצר אישה מושלמת ששמה פנדורה, כמתנה שתינתן לאדם ותפגע בו, (ביוונית: pan=הכל; doront=מתנה). פנדורה נוצרה מתכונות שנתנו לה האלים - צורה, יופי, כישרון מוזיקלי, יכולת לרפא וסקרנות. פרומתאוס, שידע שזאוס ראש האלים רודף אחריהם בשל תפקידם לחזק את מעמדו וכוחו של האדם בעולם, הזהיר את אחיו אפימתאוס לא לקבל מזאוס מתנות. אפימתאוס הבטיח לו שכך יעשה, אך כשזאוס הביא לו במתנה את פנדורה הוא התאהב בה והתחתן איתה.
פרומתאוס שמר בחדר בארמון תיבה, שבה היו כל הדברים המסוכנים לבני האדם. אחיו אפימתאוס הזהיר את פנדורה אשתו שלא תפתח אותה לעולם, אך היא לא הצליחה לכבוש את סקרנותה, ולבסוף פתחה אותה. במעשה זה היא שחררה לעולם, שהיה עד אז ללא דאגות, את כל פגעי העולם ותחלואיו: כאב, צער, עצב, ייסורים, סבל, עוני, מחלות, עוני ופשע. היא מיהרה לסגור את הקופסה, אך אלה כבר השתחררו ולא חזרו לתיבה, רק התקווה נשארה בה ולא יצאה החוצה. היא היתה קטנה ועדינה, אך כוחה רב. פרומתאוס פתח את התיבה ושחרר את התקווה לעולם, כדי שהאדם יוכל להתגבר בעזרתה על כל פגעי העולם.

לסיכום, זאוס יצר את האישה פנדורה, שפתחה את התיבה ושחררה לעולם בין היתר את הפשע. "קשת" יצרה את תכנית התחקירים "עובדה" בהנחיית אילנה דיין, שראיינה בתכניתה את העבריין טל קורקוס, שפתח על הבוס יניב זגורי. דיין עצמה מקפידה בתכניתה לפתוח הרבה תיבות פנדורה, אחת מהן היא הטענה שבתמורה למעטפות עם כסף מזומן שקיבל לוי ממשפחת הפשע פרי-פרניאן, הוא הזהיר אותם על פשיטות המשטרה על בתי הקזינו שהיא מנהלת. משפחת פריניאן גם נחשדה ששלחה את השוטר צחי בן אור לרצוח את העבריין פנחס בוחבוט, שהפסיק לעבוד עבורה. בחקירתו בן אור הזהיר את חוקריו כי ליורם לוי קשרים עם המשפחה. למרות החשדות נגד לוי, הוא מונה בשנת 2003 למפקד ימ"ר דרום והועלה לדרגת ניצב משנה. מי שדחף למינויו היה מפקד המחוז דאז, ניצב משה קראדי, שהתעלם מכך שבדיקת הפוליגרף של לוי היתה בעייתית. בדצמבר 2005 מינתה הממשלה ועדת בדיקה בראשות השופט בדימוס זיילר לבירור פעילות המשטרה ופרקליטות המדינה והסיבות לעיכוב שחל בחקירת רצח בוחבוט (שבוצע ב-25 בספטמבר 1999). ב-18.2.2007 מפרסמת ועדת זיילר את מסקנותיה, שבעקבותיה קראדי נאלץ להתפטר.

חמש שנים לאחר מכן "קראדי פותח" וסוגר חשבונות.

איזה מזל שפנדורה שחררה לעולם את התקווה. אני מקווה שתצליחו להבין איך פתחתי כאן מעגל וסגרתי אותו.
_______________________

המידע שאוב ממילון אבן שושן, ויקיפדיה ועמודhttp://web.macam.ac.il/~tamarli/daliaayish607b/a5.htm
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב