גישור רפואי- לאדם חולה ומשפחתו
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

גישור רפואי- לאדם חולה ומשפחתו 

מאת    [ 24/02/2012 ]
מילים במאמר: 426   [ נצפה 3383 פעמים ]

 
 

גישור רפואי- לאדם חולה ומשפחתו

עם התפתחות המחקר הרפואי גדל הידע הרפואי לאין שיעור, התגלו הגורמים למחלות רבות, ופותחו תרופות וטיפולים לרבות מהן. תוחלת החיים הוכפלה, ואף במקרים בהן אין ביכולת הרופא לרפא כליל את המחלה, יש באפשרותו לדחות את המוות, בעזרת טיפולים חדישים. הנחת היסוד הינה כי אדם חולה מעונין בכל מאודו לחזור לקו הבריאות. האמנם יש להאריך חיים בכל מחיר? האם הערך העליון הוא הארכת החיים, אף לתקופה מוגבלת? מה כאשר הדבר בא על חשבון פגיעה קשה באיכות החיים, וגורם לחיי ייסורים? 

ישראל היא המדינה הראשונה בה הצליחו הדתיים והחילונים להגיע לנוסחת פשרה מוסכמת כמעט בכל ההיבטים של הטיפול בחולה הסופני. בשנת 2005 חוקק חוק החולה הנוטה למות, התשס"ו-2005. חוק זה מאפשר לאדם, עוד בעת שהוא בריא, לקבוע את האופן שבו יטופל כאשר יהיה במצב של חולה נוטה למות שאינו מסוגל להביע את רצונו, זאת באמצעות הנחיות מקדימות מפורטות באמצעות טופס מיוחד, או בדרך של מינוי מיופה כוח. בחוק נכללו איסורים מפורשים על פעולות מסוימות:


    • "אין בהוראות חוק זה כדי להתיר עשיית פעולה, אף אם היא טיפול רפואי, המכוונת להמית, או שתוצאתה, קרוב לוודאי, היא גם גרימת מוות, בין שהיא נעשית מתוך חסד וחמלה ובין שלא, ובין לבקשת החולה הנוטה למות או אדם אחר ובין שלא." (סעיף 19 לחוק).
    • "אין בהוראות חוק זה כדי להתיר עשיית פעולה, אף אם היא טיפול רפואי, שיש בה סיוע להתאבדות, בין שהיא נעשית מתוך חסד וחמלה ובין שלא, ובין לבקשת החולה הנוטה למות או אדם אחר ובין שלא." (סעיף 20 לחוק).

לאדם חולה לא קל לגשת לשיחה עם בני משפחתו הקרובים. פעמים רבות לא נמצא העיתוי הנכון או המקום הנכון והמתאים. לעתים אינו מוצא את הכוח לפתוח בשיחה.

תקשורת יעילה פירושה גם "הקשבה פעילה". מחלה קשה יכולה להביא לשינויים רבים אצל האדם החולה וכן בסביבתו הקרובה, בני משפחתו הקרובים. כאשר מדברים על הדברים, "שמים הכל על השולחן", הדבר קל יותר. יש צורך לדבר על צרכים, וזה לא תמיד קל. חשוב לדבר על החששות הפיזיים, הרגשיים, על מצב הרוח. גם לאנשי צוות רפואי ועל אחת כמה וכמה לבני משפחתו של חולה קשה לשאול שאלות בנושאים מסויימים, "מה אעשה כשחולה יעלה שאלות רגישות על מוות?  או שאלות הקשורות במיניות?" , פעמים רבות קשה לנו לדבר עם אדם החולה במחלה קשה בעלת פרוגנוזה קשה, שרוצה לדבר על מחלתו או על חייו.  קשה לשאול אותו שאלות אישיות כמו על מצבו הרגשי.

הליך של גישור רפואי עשוי להיות יעיל בהכנת בני משפחתו של חולה במחלה סופנית אשר מעוניין בסיוע של מגשר כמתווך בשיחה בינו לבין בני משפחתו.

אם אתה חולה או בן משפחה של חולה והנך מעוניין בהליך גישור בינך ובין בן משפחה,

בוא לדבר גישור במרכז הישראלי לגישור רפואי.

 

 

אירית אבישר, B.A LLB M.A
אחות, מגשרת ועורכת דין.


0544222786


iritavisar@gmail.com


 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב