ביטוח בשקלים או בדולרים ?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

ביטוח בשקלים או בדולרים ? 

מאת    [ 14/12/2007 ]
מילים במאמר: 330   [ נצפה 4037 פעמים ]
השנה המסתיימת בימים אלו ( 2007 ) אופיינה בירידה מתמשכת בערכו של הדולר מול השקל. מוכרי הדירות ומשכירי הדירות כבר עוברים לקביעת מחירים בשקלים . לעומתם רוב ציבור בעלי העסקים עדיין נותן את יהבו בדולר וסכומי ביטוח עדיין נרשמים במטבע זה . ההסתמכות על הצמדה לדולר הוכיחה עצמה בימים רחוקים שבהם האינפלציה דהרה והשקל היה בהליך מתמשך של פיחות מול הדולר. שינוי כיוון של מגמת האינפלציה והתחזקות השקל אינם מצדיקים עוד הצמדה לדולר בכל ענפי המסחר ( נכון יהיה לבטח בדולרים רכוש שערכו המוחלט נקוב בדולרים כגון מטענים המובלים מחו"ל לארץ ) .
לאלו שעדיין מתלבטים או מתקשים להחליט בעניין זה , להלן כמה נקודות להבהרת המחשבה:
שווי מבנים
אחד הסכומים הנכבדים בביטוח רכוש הנו שווי המבנה. כידוע מחירי הבנייה למגורים צמודים למדד תשומה בבנייה למגורים וכך כפי הנראה גם ערך בנייה למסחר. בתקופה מ 1.1.2000 עד 15 לנובמבר 2007 - עלה מדד זה ב37% והדולר ירד ב 4.8% , דהיינו נוצר פער של 41.8% ובעניין זה עוד לא נאמרה המילה האחרונה , בראשון לינואר 2007 מתייקר מחיר המלט ( שמיוצר בארץ ) בעשרה אחוזים ובעקבות כך כמובן תתייקר עלות הבנייה וכל זאת ללא כל קשר לשער הדולר .
 שווי ציוד
ציוד אשר נרכש במטבע שאינו דולר . אם ניקח את אירופה לדוגמה, נראה כי בתקופה שבין 1.1.2000 ל 15 לנובמבר 2007 שער היורו עלה לעומת הדולר ב 38.4% .
ביטוח חסר
מי שביטח את רכושו בשבע השנים האחרונות במטבע דולרי ולא עדכן את סכומי הביטוח , נמצא למעשה בביטוח חסר בשיעור של כארבעים אחוז. זה אומר שבמקרה של נזק יהיה עליו להשלים ולהביא ממקורותיו סכום לא מבוטל של כסף . 
סיכום ביניים

ראינו שהצמדה לדולר בלבד עלולה להיות הרת אסון מבחינה כלכלית .
עדכון סכומי הביטוח גם למי שמבטח בשקלים - מדד המחירים לצרכן שאליו צמודים הביטוחים הנקובים בשקלים עלה בתקופה שבין 1.1.2000 ל 15 לנובמבר 2007 ב 12.2% בלבד. ולפיכך גם מי שמבטח עצמו בהצמדה לשקל חייב עדכון של סכומי הביטוח .


מאמר זה אינו משום קביעת שיטת הצמדה או קביעת סכומים לביטוח ,  וטוב יעשה כל אחד אם מדי פעם יערוך שערוך לרכושו על ידי מי שזה עסוקו. 
שמעון שחר, מנכ"ל שחר יועצים לניהול סיכונים .
הרצאות ויעוץ בביטוח כללי כולל דירקטורים.

http://www.shahr-shimon.co.il

רשום כעד מומחה בבתי המשפט בישראל.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב