נגד מעצר מנהלי
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

נגד מעצר מנהלי 

מאת    [ 13/02/2012 ]
מילים במאמר: 389   [ נצפה 3170 פעמים ]

 
 

מעצר מנהלי הוא אחד האמצעים האנטי-דמוקרטים החמורים ביותר האפשריים במדינת ישראל. הורתו בפקודות ההגנה לשעת חירום אשר הוריש לנו המנדט הבריטי ואשר לצערי נמצא להם חדשות לבקרים הצדקות מדוע אין למחקם מספר החוקים. ברוב המקרים ביטחון המדינה הוא השיקול המשמש "קלף ניצחון" הטורף את כל הקלפים האחרים, בתוכם זכויות אדם בסיסיות.

   פרופ' גביזון כתבה כי מדינה המבקשת לכלוא מי מאזרחיה יכולה לעשות זאת "רק לאחר שננקטו כל אמצעי הזהירות המבטיחים כי הפגיעה אכן מוצדקת, כי ניתנה לנאשם הזדמנות להתעמת בבית משפט בלתי תלוי עם חומר נגדו, כי הוא ראוי לעונש וכי העונש הולם את חומרת העבירה שביצע". על דברים אלו סומך אני את שתי ידי תוך שאני מתקשה להבין כיצד - לשיטתה של פרופ' גביזון - בכל זאת ניתן להצדיק מעצר מנהלי. הבה נבחן היגד זה בפרוטרוט. ראשית, לא נראה כי בפועל ננקטו כל אמצעי הזהירות בטרם השימוש באקט גורף זה. בטרם הפעלת מעצר מנהלי ניתן לפתוח הליכים פליליים כלפי חשודים בפעולות איבה אשר דבריהם בהווה ומעשיהם בעבר רצופים הפרות סדר, דברי הסתה והמרדה, ופעולות בלתי חוקיות. אין לראות במעצר מנהלי תחליף להליך פלילי. לחילופין ניתן לנקוט אמצעים מגבילים פחות חמורים דוגמת מעצר בית, הרחקה מן המקום, או מעצר לשם חקירה לתקופות קצרות. שנית, הליך המעצר המנהלי רצוף בחוסר הגינות משפטית. אין נותנים לנאשם הזדמנות להתעמת עם חומר הראיות נגדו או לזמן עדים. פעמים רבות הנאשם וסנגורו כלל אינם יודעים מהו חומר הראיות התלוי מנגד. בכך יש הפרה בוטה של הדרישה להליך משפטי הוגן. לבסוף, הדרישה כי העונש יהלום את חומרת העבירה גוזרת כי אין להפעיל מעצר מנהלי. נראה זה בלתי אנושי ובלתי דמוקרטי לשים אדם מאחורי סורג ובריח לתקופה של חצי שנה ואף שנה (על פי התיקונים לחוק משנת 1995) אך משום חשש כי עלול הוא להיות מעורב בפעילות בלתי חוקית. אוסיף ואומר כי ההליך עומד בניגוד להצהרה האוניברסלית בדבר זכויות האדם ("אף אדם לא יהיה נתון למאסר שרירותי, מעצר או הגליה"), ולסעיף 9 (1) של האמנה הבינלאומית בדבר זכויות אזרחיות ופוליטיות הנוקט כמעט אותן המילים.

   מעצר מנהלי הוא מכאניזם המתאים לדיקטטורות. בדמוקרטיה אנו מצפים כי התביעה תגיש כתב אישום על סמך ראיות, כי להגנה יהיו הכלים לסנגר על הנאשם בהכירה את חומר הראיות, וכי בית המשפט יחרוץ דין צדק על סמך הראיות ובהתאם לחוק ולרוח הדמוקרטיה. תנו לתביעה לתבוע, להגנה להגן ולבית המשפט להפעיל הליך משפטי הוגן. מעצר מנהלי מפר דרישות בסיסיות אלו ועל כן יש לשאוף להחצנתו מארסנל הסנקציות העומד לרשות הדמוקרטיה.

 

 

בברכה

רפי כהן-אלמגור
http://almagor.blogspot.comWebsite: http://www.hull.ac.uk/rca>


Twitter: @almagor35

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב