איחוד תיקים לחייבים בעלי חובות עצומים
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

איחוד תיקים לחייבים בעלי חובות עצומים 

מאת    [ 01/02/2012 ]
מילים במאמר: 455   [ נצפה 1376 פעמים ]

 
 

האם החוק מונע מבעלי חובות עצומים לקבל איחוד תיקים?

האם אדם בעל חובות גדולים למספר נושים חסום מלקבל מעמד של חייב מוגבל באמצעים?

בעבר, רשמי הוצאה לפועל היו מסרבים לאחד תיקי חייב ומסרבים להכריז עליו מוגבל באמצעים במקרים בהם החייב היה מציע לשלם מדי חודש סכום פעוט- 100-200 ש"ח (לדוגמא), בעת שהיו לו חובות של מאות אלפי שקלים. רשמי ההוצאה לפועל היו נוהגים להפנות את אותם חייבים להליכי פשיטת רגל ללא שבחנו כלל את בקשתם ומותירים את תיקי ההוצל"פ להתנהל בנפרד. עבור חייבים רבים זו הייתה מכה קשה. חייבים רבים לא יכלו להתמודד מול הנושים השונים בתיקים הפרטניים ומצאו עצמם במצבים בלתי אפשריים כמעט.

המצב הנוהג במקרים רבים היה שרשמי הוצל"פ אשר התרשמו כי המשך הליכי ההוצל"פ בנסיבות מסוימות, לא יביאו לפרעון החוב, אלא רק להנצחתו באופן שלא יפרע לעולם, היו מפנים את החייב להליכי פשיטת רגל ומסרבים להכריז עליו מוגבל באמצעים ומסרבים לאחד את תיקיו. הנימוק היה בחוסר התוחלת והתועלת שבהמשך הליכי הוצל"פ בכלל, ובאיחוד תיקים בפרט, ומאחר שרק בהליכי פשיטת רגל יש אכן אפשרות שהחייב יקבל הפטר מכל חובותיו. כך למשל בפ"ד קאשי, בפ"ד עזריה.

השינוי הגדול ניתן בפסק דין דוידאן שנתן בית המשפט המחוזי (להלן: "פסק דין דוידאן"). שם, קבע בית המשפט שרשם ההוצאה לפועל איננו מוסמך עוד לדחות בקשת חייב לאיחוד תיקים ולהכרזתו מוגבל באמצעים בנימוק שהחוב עצום והתשלומים החודשיים שהחייב מציע לשלם ינציחו את החוב ואינם בעלי ערך לזוכים. ברור שזהו שינוי עצום לעומת המצב שהיה קיים לפני פסק הדין.

בית המשפט בפסק דין דוידאן קובע כי: "על פני הדברים, נראה כי לאחר תיקון 29 לחוק ההוצאה לפועל, רשמי ההוצאה לפועל, בנסיבות האמורות לעיל, מוסמכים אך ורק ליידע את החייב והזוכה בדבר האפשרות לפנות להליכי פשיטת רגל, ועליהם לדון, לגופן, בבקשות של חייבים להכרזתם כמוגבלים באמצעים, ולשקול בנסיבות המקרה, האם לקבלן או לדחותן.

הדבר אכן עלול ליצור מצב שהחייב משלם סכומי כסף קטנים בלבד על חשבון החוב, באופן המנציח את החוב, אין בו תועלת ממשית לנושיו, והוא מהווה הכבדה על מערכת ההוצאה לפועל.

עם זאת, יש לזכור, כי הנושים אינם תלויים בחייב, ושמורה לנושים עצמם, הזכות לפנות בבקשה להכריז על החייב פושט רגל. תיקון 29 לחוק ההוצאה לפועל מתייחס לכך במפורש, ומחייב את רשם ההוצאה לפועל ליידע גם את הנושים בדבר זכותם זו.

לסיכום- לאור פסק הדין, רשמי ההוצל"פ אינם יכולים לדחות בקשת חייב להכריז עליו מוגבל באמצעים ולאחד את תיקיו ללא שבחנו את בקשת החייב באופן ענייני. כיום, גם חייב המציע לשלם מאה ש"ח לחודש בעת שקיימים נגדו חובות של מאות אלפי ש"ח בהוצאה לפועל, זכאי שבקשתו תיבחן על-ידי רשם ההוצל"פ ותינתן החלטה ספציפית לגביו. במסגרת בקשה כזו, יכול רשם ההוצאה לפועל למסור לחייב ולזוכים מידע על האפשרות לפנות להליכי פשיטת רגל.

 


    • כל האמור לעיל הינו מידע כללי בלבד, יתכן חסר וחלקי. אין להסתמך עליו. בכל מקרה יש לפנות לייעוץ משפטי ספציפי.

 

משרד עורכי דין קובי רום מתמחה בתחום ההוצאה לפועל, איחוד תיקים, גביית חובות, צ'קים חוזרים, חייב מוגבל באמצעים ועוד. פנו אלינו לקבלת ייעוץ!


למידע נוסף ומקיף בנושא איחוד תיקים לחייבים בעלי חובות עצומים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב