מס בולים: האם קיים פטור לעסקת הלוואה
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מס בולים: האם קיים פטור לעסקת הלוואה 

מאת    [ 19/10/2005 ]
מילים במאמר: 189   [ נצפה 4430 פעמים ]

 
 
נכתב ע"י עורך דין אריה ליבוביץ;

פטור מפורש המופיע דווקא בתוספת א' (סעיף 2 לתוספת) ואשר הוסף להוראות החוק עם צו שר האוצר שנתקבל ב - 30 לדצמבר 2004 הוא פטור מחובת ביול הלוואות. פטור זה נחקק בצו ונכנס לתוקף החל מה - 1.1.2005. ובשל היותו פטור "לא מפורסם", בחרנו לציינו ולאזכרו כאן במפורש.
הפטור האמור לא נקבע בנפרד כסעיף פטור כתוספת ב' לחוק, אלא על ידי סיוג "הלוואה" מהוראת סעיף 2 לתוספת א', הדנה ב"הסכם".
חוק מס הבולים לא קבע הגדרה למונח "הלוואה", ופעמים עשוי מונח זה לחפוף להגדרת אג"ח הקבועה ברישת סעיף 5(ג) לתוספת א', שם נקבע כדלקמן:
"איגרת חוב" - מסמך שהנפיקה חברה המעיד על קיומה של התחייבות כספית שחבה החברה ומגדיר את תנאיה, למעט שטר חוב או שטר חליפין שנתנה החברה במהלך עסקיה".
לאור הוראת סעיף 6 לחוק, הרי שבמקרים כאמור תגבר הוראת החיוב ותחול על החייב בביול החובה לבייל את המסמך, כך תעוקר למעשה כוונת המחוקק. לטעמנו לאור כוונתו הברורה של המחוקק לקבוע פטור להסכמי הלוואה, יש מקום לשימוש בפרשנות התכליתית בכדי לפטור מסמכים כאמור מחובת הביול. הדרך בה תיושם הפרשנות התכליתית במקרים אלו נסקרה על ידינו באריכות במסגרת הפרק הדן בהטלת המס.
עוסק בין השאר במיסוי: בינלאומי, מקרקעין, מע"מ, תכנון מס, ירושות, צוואות, נאמנויות, רילוקיישן (relocation) , מיסוי ענף ההיטק ויהלומנים, הלבנת הון. מחבר הספרים: "אמנות מס - 111 טבלאות השוואה"; אנציקלופדיית אמנות מס כרך ב'; "נאמנות ומיסוי נאמנות"; '"חוק מס הבולים"; סדרת ספרי מע"מ(4 כרכים); מחברם של מאות מאמרים. מרצה בלשכות המקצועיות; http://www.atax.co.il; 0544-599600; aryetax@gmail.com
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב