מס בולים: חברה ישראלית המנפיקה בחוץ לארץ: פטור מביול
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מס בולים: חברה ישראלית המנפיקה בחוץ לארץ: פטור מביול 

מאת    [ 19/10/2005 ]
מילים במאמר: 365   [ נצפה 3277 פעמים ]

 
 
נכתב ע"י עו"ד אריה ליבוביץ;

חברה ישראלית המנפיקה מניות בבורסה בחו"ל האם תתחייב במס בולים? מחד המדובר בפעולה/מעשה הנעשים בחו"ל ומכאן שמעשה ההנפקה אינו נכנס בגדר הוראת החיוב הקבועה בסעיף 2 לחוק ("מעשה בישראל"). מנגד, מניה, הינה נכס ערטילאי המגלם אגד של זכויות בחברה הרשומה בישראל. האם המדובר ב - "נכס בישראל" ובשל כך קמה חובת ביול? בפסיקה נתקבל הכלל לפיו מקומה של זכות ערטילאית ייקבע בהתאם למקום בו ניתן לאכוף את אותה זכות [עניין קסוטו (ע"א 41/96)]. לכאורה על פי הפסיקה האמורה מקומה של המניה הוא בישראל ולכן יש לחייב את המסמכים המוצאים סביב הנפקתה במס בולים!!
מנגד בבג?ץ בעניין אמסטרדם (בג"צ 279/51), נקבע כי מיקום המניות הוא המקום בו נמצא פנקס החברים של החברה ובו אפשר לטפל במניות טיפול אפקטיבי. בית המשפט העליון בשבתו כבג?ץ קבע כי לעניין מניות, מקומן הוא במקום: "בו אפשר להעביר את הזכויות הצפונות בהן, באופן שהעברה זו תהא בת - תוקף חוקי כלפי החברה" . מכאן לכאורה שמקום המניה גם הוא בחו"ל ולכן המסמכים הקשורים בהנפקתה לא יתחייבו במס הבולים!!
אנו סבורים; כי לצורך הטלת מס הבולים יש לנקוט דווקא בגישת בית המשפט העליון בפסק הדין בעניין אמסטרדם. יחד עם זאת, חברה המבקשת "לחזק" את עמדתה כי מעשה ההנפקה והמסמכים שהוצאו בגינו אינם חייבים במס בולים טוב תעשה אם תפעל באחת הדרכים הבאות:
1. החברה, תקבע בתקנונה, כי כל תביעה בגין הזכויות אותן מגלמות המניות המונפקות בחו"ל תוגש רק בבית משפט בחו"ל. עם זאת כנגד מסמכים אותם יש לרשום בישראל, אצל הרשם, הרי שעל אף שחתימתם נעשית בחו"ל עשויה לעלות טענה כי עצם פעולת הרישום הינה מעשה בישראל או לחילופין שפעולה זו מלמדת כי המסמך נעשה בקשר למעשה בישראל. מנגד ניתן לטעון שאין לראות את המסמכים, דוגמת דו"ח הקצאה כמתייחסים לפעולת הרישום בישראל אלא למעשה ההנפקה.
2. אין ספק כי כמו תמיד במס בולים, הפתרון הטוב ביותר הינו להימנע ככל הניתן מקיומם של מסמכים מיותרים. עצה זו רלוונטית במיוחד ביחס לדו"ח הקצאה. דו"ח הקצאה אותו מוציאה החברה בחו"ל יישאר בחו"ל ולא יתחייב במס בולים אלא אם ייכנס לארץ. מדוע שתהיה סיבה לכניסתו לארץ? היה ומוטלת על החברה חובת דיווח בארץ הרי שבאופן טבעי יהיה עליה לדאוג לקיומו של דו"ח הקצאה שיוגש לרשם; אלא שלטעמנו ניתן לטעון כי חברה כאמור הנסחרת בחו"ל כלל אינה חבה בהגשת דיווח לרשם החברות .
עורך דין אריה ליבוביץ - אודות כותב המאמר:
עוסק במיסוי בינלאומי, מיסוי נאמנויות, מיסוי מקרקעין, מע"מ, ירושת וצוואות - לרבות הלבנת הון, מיסוי יהלומנים, מיסוי ענף ההי-טק, רילוקיישן( relocation) ועוד.
מחבר הספרים: "אמנות מס - 111 טבלאות השוואה"; אנציקלופדיית אמנות מס כרך ב'; "נאמנויות ומיסוי נאמנויות" ; '"חוק מס הבולים"; סדרת ספרי מס ערך מוסף (כרכים א'-ד'); בעל מדור קבוע: לתכנוני מס בירחון "ידע למידע". ובעיתון "ליצואן" של מכון היצוא הישראלי, מחברם של עשרות פרסומים בירחונים מקצועיים; מרצה ב: לשכות עורכי הדין, רואי החשבון ומכון היצוא הישראלי. מ"מ יו"ר ועדת המיסים וסגן יו"ר ועדת הנאמנויות בלשכת עוה"ד בת"א.
ליצירת קשר - טל: 077-7051717; E- mail: aryetax@gmail.com; סלולרי: 599600 - 0544, מקור המאמר באתר המשרד - http://www.atax.co.il



מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:



מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב