מתי חובה לבייל חוזה למכירה או רכישה של נדלן
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מתי חובה לבייל חוזה למכירה או רכישה של נדלן 

מאת    [ 19/10/2005 ]
מילים במאמר: 324   [ נצפה 5301 פעמים ]

 
 
שאלה :
חברה רכשה נכס נדל"ן. רשות מס ערך מוסף דורשת לבייל את חוזה הרכישה לפני שהרשות מאשרת את ההחזר בעניין רכישה זו.
האם, אכן, נדרש כאן לבייל את החוזה ?

עו"ד אריה ליבוביץ משיב:
חוק מס הבולים על מסמכים, תשכ"א-1961 [להלן - "חוק מס בולים"] וחובת הביול הפכו לאחרונה (דווקא עם ההחלטה על ביטולו העתידי ב-1.1.2008) לנושא "חם" אצל רשויות המס. הללו מבצעות מבצעי אכיפה נרחבים, תוך מתן דגש לחובת הביול. מסיבות אלו ראוי, שכל איש עסקים יבחן את חובת המס המוטלת על שכמו מכוח הוראות חוק זה ויפעל להפחתתה.
ועתה לשאלה עצמה. האם רכישת נכס מקרקעין בישראל חבה במס בולים [?]. התשובה על שאלה זו נקבעה הן בסעיף 9(ב)(2) לחוק מיסוי מקרקעין (שבח, מכירה ורכישה), תשכ"ג-1963 [להלן - "חוק מיסוי מקרקעין"]; ובאופן משלים - בסעיף 2(כא) לתוספת ב' לחוק מס הבולים.
סעיף 9(ב)(2) לחוק מיסוי מקרקעין קובע פטור ממס בולים על פעולה באיגוד מקרקעין. סעיף 2(כא) לתוספת ב' האמורה קובע פטור כללי ורחב יותר כדלקמן:
"הסכם כמשמעותו בסעיף 2 לתוספת א' המתייחס כולו או חלקו למכירת זכות במקרקעין או פעולה באיגוד מקרקעין שחוק מס שבח מקרקעין, התשכ"ג-1963, חל עליהם, לגבי אותו חלק מערך הנשוא המתייחס למקרקעין."
יוצא איפוא, כי רכישת מקרקעין, כפי שמתוארת בפניית השואל, לעיל, אינה חבה במס בולים (אם חוק מיסוי מקרקעין חל על רכישה זו); ולכן, אין לבדוק עם רשויות מע"מ מדוע לשיטתן קיימת חובת ביול.
עם זאת נציין, כי, כאשר לא חל חוק מיסוי מקרקעין על הרוכש, לדוגמה: רכישת נכס נדל"ן בחוץ לארץ, ייתכן שיש מקום לחייב את הסכם המכירה / הרכישה בביול; אולם, לצורך קביעת חבות, במקרה כאמור, יש לבחון את הוראות ההסכם ואת מקום חתימתו (הסכם על נכס בחוץ לארץ יחויב בחוץ לארץ רק אם נחתם בישראל).
עוד נציין ונעיר, כי הפטור המובא לעיל דן בערך, שאותו קובע ההסכם ביחס לזכות במקרקעין עצמה בלבד. במקום, שבו ההסכם כולל נושאים נוספים ותשלומים אחרים, יש לבדוק כל מקרה, וכל נושא ועניין, לגופו, היות שחובת הביול חלה על כל עניין המופיע במסמך בנפרד (סעיף 5 לחוק מס הבולים).


עורך דין אריה ליבוביץ - אודות כותב המאמר:
עוסק במיסוי בינלאומי, מיסוי נאמנויות, מיסוי מקרקעין, מע"מ, ירושת וצוואות - לרבות הלבנת הון, מיסוי יהלומנים, מיסוי ענף ההי-טק, רילוקיישן( relocation) ועוד.
מחבר הספרים: "אמנות מס - 111 טבלאות השוואה"; אנציקלופדיית אמנות מס כרך ב'; "נאמנויות ומיסוי נאמנויות" ; '"חוק מס הבולים"; סדרת ספרי מס ערך מוסף (כרכים א'-ד'); בעל מדור קבוע: לתכנוני מס בירחון "ידע למידע". ובעיתון "ליצואן" של מכון היצוא הישראלי, מחברם של עשרות פרסומים בירחונים מקצועיים; מרצה ב: לשכות עורכי הדין, רואי החשבון ומכון היצוא הישראלי. מ"מ יו"ר ועדת המיסים וסגן יו"ר ועדת הנאמנויות בלשכת עוה"ד בת"א.
ליצירת קשר - טל: 077-7051717; E- mail: aryetax@gmail.com; סלולרי: 599600 - 0544, מקור המאמר באתר המשרד - http://www.atax.co.ilמאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב