חלות מס ערך מוסף על תשלום לחוקר עצמאי, שמשלמת חברה לתועלת הציבור
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

חלות מס ערך מוסף על תשלום לחוקר עצמאי, שמשלמת חברה לתועלת הציבור 

מאת    [ 19/10/2005 ]
מילים במאמר: 329   [ נצפה 4962 פעמים ]

 
 
שאלה:
חברה לתועלת הציבור הזמינה מחקר מחוקר עצמאי.
המחקר הוא בתחום בטיחות טיסה. חלק ממטרות החברה הן לבצע מחקרים באותו תחום.
לחוקר אין תיק במשרדי מס הכנסה, אין הוא עוסק וגם הוא לא נרשם כעוסק פטור.
החברה משלמת בעבור המחקר.
השאלות:
1. האם תקנת מע"מ 6א לתקנות מע"מ, התשל"ו-1976 [להלן - "התקנות"] חלה על תשלום לחוקר בעבור מחקר ?
2. ואם היא אינה חלה על התשלום לעיל, האם הוראות אחרות מחייבות ניכוי מס במקור ?

עו"ד אריה ליבוביץ, משיב:
לשאלה 1:
תקנה 6א לתקנות קובעת חיוב בתשלום מע"מ, בידי אחד מחייבי המס (עוסק, מלכ"ר, מוסד כספי), בגין שירות שנתקבל בידיהם ממי שעיקר הכנסתו ממשכורת, מגמלה, או מקצבה, זולת אם קיבלו חשבונית מס מנותן השירות. סעיפי תקנה 6א(א)(1)-(2) לתקנות קובעים את סוגי השירותים, שעליהם חלה התקנה לעיל.
כדי לענות על שאלתך, יש לבחון: האם עיקר הכנסתו של נותן השירות היא ממשכורת, מגמלה, או מקצבה, וכן האם שירותי המחקר הניתנים לכם (בהנחה, שאתם אחד מחייבי המס - ככהנ"ר מלכ"ר) נכנסים לאחת מהחלופות הקבועות בתקנה.
באשר לשאלת "עיקר ההכנסה". תקנה 6א(ב) לתקנות קובעת, כי אם נותן השירות אינו מוציא חשבונית מס (כפי שקורה במקרה דנן) למקבל השירות, עליו ליתן הצהרה למקבל השירות, כי עיקר הכנסתו היא ממשכורת, מגמלה, או מקצבה. אלא שגם אם הוא לא נתן הצהרה, כאמור, אין בכך כדי לפטור מתשלום המע"מ את מקבל השירות.
באשר לשאלה: האם שירותי המחקר הניתנים לכם נכנסים באחת מהחלופות, שקובעת תקנה 6א לתקנות, הרי לצורך העניין חסרים מעט פרטים רלוונטיים בשאלה. ככלל ייתכן, ששירותי המחקר הניתנים לכם נכנסים בחלופה של: "הכנת מבחנים, בדיקתם וכן ניהול מבחנים או פיקוח עליהם", הקבועה בתקנה 6א(א)(1) לתקנות. כמו כן יש להניח, שעורך המחקר הוא בעל מקצוע בתחומו, כך שאולי הוא עולה גם בגדר תקנה 6א(א)(2) לתקנות, הקובעת: "שירותים של בעלי מקצועות אלה: ...הנדסאי, ...יועץ מדעי, ...מהנדס, ...".
יוצא אפוא, שככל הנראה, אתם אכן מקבלים שירות, המחייב אתכם בתשלום המע"מ ובהוצאת חשבונית.
לשאלה 2:
לעניין מע"מ, התשובה היא לא (אלא שככל הנראה, אתם חייבים בתשלום המע"מ). לעניין מס הכנסה, קיים סעיף 164 בפקודת מס הכנסה (נוסח חדש), התשכ"א-1961.
עוסק בין השאר במיסוי: בינלאומי, מקרקעין, מע"מ, תכנון מס, ירושות, צוואות, נאמנויות, רילוקיישן (relocation) , מיסוי ענף ההיטק ויהלומנים, הלבנת הון. מחבר הספרים: "אמנות מס - 111 טבלאות השוואה"; אנציקלופדיית אמנות מס כרך ב'; "נאמנות ומיסוי נאמנות"; '"חוק מס הבולים"; סדרת ספרי מע"מ(4 כרכים); מחברם של מאות מאמרים. מרצה ב: לשכות עורכי הדין, רואי החשבון ומכון היצוא הישראלי. מ"מ יו"ר ועדת המיסים וסגן יו"ר ועדת הנאמנויות בלשכת עוה"ד בת"א.
ליצירת קשר - טל: 077-7051717; E- mail: aryetax@gmail.com; סלולרי: 599600 - 0544, מקור המאמר באתר המשרד - http://www.atax.co.il


מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב