מסלולי קרנות נאמנות - סוגים נפוצים
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מסלולי קרנות נאמנות - סוגים נפוצים 

מאת    [ 28/11/2011 ]
מילים במאמר: 488   [ נצפה 2414 פעמים ]

 
 

קרן נאמנות היא כלי המאפשר ניהול השקעות ללא הידע והזמן הנדרש לניהולן. מנהל השקעות הקרן קובע את מדיניות ההשקעות, ואותה הוא מפרסם בתשקיף שמשרד האוצר מאשר. נאמן הקרן דואג שהמדיניות שהוגדרה אכן מתבצעת (ומכאן שמה של הקרן ? "קרן נאמנות"), ואתם, כמשקיעים, יכולים לרכוש יחידות השתתפות בקרן ולדעת כי יש אדם מקצועי שמנהל בשמכם את השקעותיכם.

נהוג לחלק את קרנות הנאמנות לפי סיווגים שונים: בהתאם למסלול ההשקעה העיקרי שהקרן מתמחה בו, בהתאם למדיניות חלוקת הרווחים של הקרן או בהתאם לאופן שבו תשלמו מיסים על הרווחים שלהם תזכו מההשקעה.

סוגי קרנות בהתאם למספר יחידות ההשתתפות

קרן נאמנות בה מספר יחידות ההשתתפות אינו מוגבל נקראת קרן פתוחה. אי אפשר לקנות ולמכור את יחידות ההשתתפות של קרן כזו בבורסה אלא רק בבית ההשקעות, ואפשר למכור את יחידות ההשתתפות בכל רגע שרוצים.

קרן נאמנות שמספר יחידות ההשתתפות שהיא מציעה הוא מוגבל נקראת קרן סגורה. אם הקרן סגורה והיא רשאית להשקיע בניירות ערך שאינם נסחרים בבורסה, היא נקראת קרן ייחודית.

מסלולי קרנות בהתאם למדיניות חלוקת הרווחים

קרנות נאמנות יכולות לחלק את רווחיהן באופן תקופתי (למשל ,קרנות שהשקעותיהן נושאות ריבית או דיבידנד), ויש גם כאלו שאת הרווחים הן מוסיפות לסכום ההשקעה. קרן נאמנות שבה מדי תקופה (לרב חודש) תקבלו את הרווחים שהתקבלו, נקראת קרן נאמנות המחלקת רווחים. קרן שהרווחים בה נצברים ומתווספים להשקעה נקראת קרן צבירה.

מסלולי קרנות על פי הרכב ההשקעה

ישנם מסלולי השקעה שונים בשוק ההון: מניות, אגרות חוב (אג"ח), השקעות כספיות (מסחר במטבעות), השקעות שקליות (השקעה באפיקים שקליים), חו"ל (השקעה בניירות ערך הנסחרים בחו"ל). לכל אפיק השקעה כזה יכולה להתאים קרן נאמנות שעיקר השקעותיה תואמות את אפיק ההשקעה עליו היא מצהירה. קרן מנייתית, לדוגמה, תשקיע אחוזים רבים מנכסיה במניות, וכדומה.

כאשר הקרן מתחייבת לשלב לפחות שני אפיקי השקעה שונים, היא נקראת קרן משולבת. לעומתה,  קרן שבה לפחות 75% מהנכסים מופנים למסלול השקעה אחד (מניות, אג"ח וכדומה) נקראת קרן מתמחה.

אם הקרן אינה מתחייבת להרכב השקעות מסוים אלא הרכב ההשקעות נתון לשיקול דעתו של מנהל הקרן בלבד, הקרן נקראת קרן גמישה. אם הקרן עוקבת אחר מדד כלשהו (לדוגמה ת"א 25 או כל מדד אחר), הקרן נקראת קרן מחקה או קרן אינדקס.

הרכב השקעה מסוג שונה הוא כאשר כל ההשקעות מתרכזות בסקטור מסוים: למשל אנרגיה, היי- טק, נדל"ן או תקשורת. קרן כזו נקראת קרן סקטוריאלית.

מסלולי קרנות על פי חיוב המס

קיימות שתי דרכים להבטיח כי המס על רווחי ההון נגבה: או לחייב את מנהלי הקרן שישלמו את המס על הרווחים, או לחייב את המשקיעים במס ישירות. כאשר מנהלי הקרן אינם משלמים מסים בשם לקוחותיהם, הקרן נקראת קרן פטורה. קרן פטורה אינה אומרת שהמס לא ישולם, אלא שהמס ישולם על ידכם, כמשקיעים, ביום שבו תרצו לפדות את הקרן (למכור את יחידות ההשתתפות). קרן שבה מנהלי הקרן הם אלו המשלמים את המס (כאשר הקרן מרוויחה) והמשקיעים אינם צריכים לשלם מס (כאשר הם מוכרים את יחידות ההשתתפות) נקראת קרן חייבת.

 

בחירת קרן הנאמנות המתאימה עבורכם היא בחירה המתחשבת בצרכי המשקיע: האם דרושה לו הכנסה שוטפת? מהי רמת הסיכון שהוא מוכן להחשף אליה? בחירת מסלול משמעותה בחירה במסלול קרן הנאמנות המתאים בדיוק עבור המשקיע וצרכיו הפיננסיים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב