מס בולים: מסמכים שעובר ל - 1.6.2003. נקבעה בהם זהות החייב בביול על פי הסכמת הצדדים: האם ניתן לדרוש החזר
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מס בולים: מסמכים שעובר ל - 1.6.2003. נקבעה בהם זהות החייב בביול על פי הסכמת הצדדים: האם ניתן לדרוש החזר 

מאת    [ 19/10/2005 ]
מילים במאמר: 216   [ נצפה 2147 פעמים ]

 
 
נכתב ע"י עו"ד אריה ליבוביץ

עובר לכניסת התיקון לסעיף 15(א) לחוק מס הבולים לתוקף (ב - 1.6.2003.) לא נקבעה זהות החייב במס בולים אלא בשבעה מסמכים בלבד. בפועל בהסכמים רבים נקבע, בהסכמת הצדדים כי אחד הצדדים להסכם הוא שיהא החייב בביול. תופעה זו נפוצה הייתה בעיקר בהסכמים שנחתמו אל מול אחת מרשויות המדינה כגון במכרזים שונים, ביניהם גם מכרזי ענק דוגמת פרויקטים של בניה בשיטת ה-B.O.T. (Build, Operate, Transfer ) ודומיה.

בין אם עובר לתיקון היה מס הבולים "אגרה" ובין אם היה "מס" הרי ש - "הטלתו" יכול היה שתעשה רק בחוק או על פיו (סעיף 1(א) לחוק יסוד: משק המדינה). קביעת זהות החייב בתשלום המס (בביול) הינה ללא ספק חלק עיקרי ב - "הטלת" המס. מכאן מקום בו נקבעה זהות החייב בתשלום המס על פי הסכמת הצדדים, אין הדבר מקים לאותו צד חבות אמיתית כלפי רשויות המס. אותו צד לא הפך בכך להיות בעל דינם של רשויות המס. אין הן רשאיות לגבות ממנו את המס ואין בהסכמה זו אלא בכדי ללמד על הסכמה חוזית בין הצדדים אשר מתבססת על ההנחה כי אכן קיים חייב במס. יוצא אפוא כי מי שנגבה ממנו מס בגין הסכם כאמור, שנחתם עובר ל - 1.6.2003. בו נקבעה הסכמה מעין זו, יהא רשאי לדרוש את השבת המס (לכאורה בהתאם להגבלות הקבועות בתקנה 14(ג) לתקנות) היות והמס מעולם לא "הוטל" עליו!!!


עורך דין אריה ליבוביץ - אודות כותב המאמר:
עוסק במיסוי בינלאומי, מיסוי נאמנויות, מיסוי מקרקעין, מע"מ, ירושת וצוואות - לרבות הלבנת הון, מיסוי יהלומנים, מיסוי ענף ההי-טק, רילוקיישן( relocation) ועוד.
מחבר הספרים: "אמנות מס - 111 טבלאות השוואה"; אנציקלופדיית אמנות מס כרך ב'; "נאמנויות ומיסוי נאמנויות" ; '"חוק מס הבולים"; סדרת ספרי מס ערך מוסף (כרכים א'-ד'); בעל מדור קבוע: לתכנוני מס בירחון "ידע למידע". ובעיתון "ליצואן" של מכון היצוא הישראלי, מחברם של עשרות פרסומים בירחונים מקצועיים; מרצה ב: לשכות עורכי הדין, רואי החשבון ומכון היצוא הישראלי. מ"מ יו"ר ועדת המיסים וסגן יו"ר ועדת הנאמנויות בלשכת עוה"ד בת"א.
ליצירת קשר - טל: 077-7051717; E- mail: aryetax@gmail.com; סלולרי: 599600 - 0544, מקור המאמר באתר המשרד - http://www.atax.co.ilמאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב