ניכוי מס במקור למרצה מחול
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

ניכוי מס במקור למרצה מחול 

מאת    [ 14/11/2011 ]
מילים במאמר: 455   [ נצפה 1561 פעמים ]

 
 

מועצה מקומית מגידו שואלת:

למועצת מגידו הגיעה פסיכולוגית מארצות הברית.

היא נתנה הרצאות והדרכות.

השאלה:

האם על פי האמנה עם ארצות הברית צריכים לנכות לה מס במקור?

חשוב לציין שהיא לא הוזמנה כמומחה חוץ ע"י מועצת מגידו.

עו"ד אריה ליבוביץ משיב:

הסעיף הדן בהכנסותיהם של פרופסורים, מורים וכו' אינו מופיע באמנת המודל של ה-OECD, או האו"ם) אך הוא מופיע ברבות מאמנות המס להן ישראל צד. בהתאם להסדר, בדרך כלל, פטור אותו מרצה מן המס במדינת המקור בהתאם למס' תנאים: משך שהות, זהות המזמין, מטרת ההזמנה וכו'). באמנת המס עם ארה"ב מופיע ההסדר האמור בסעיף 23 הקובע כדלקמן:

"(1) מקום שתושב של אחת מן המדינות המתקשרות מוזמן על ידי ממשלתה של המדינה המתקשרת האחרת, יחידת משנה מדינית או רשות מקומית שלה, או על ידי אוניברסיטה או מוסד חינוכי מוכר אחר באותה מדינה מתקשרת אחרת, לבוא לאותה מדינה מתקשרת אחרת למשך תקופה שאין לצפות שתעלה על שנתיים ימים, לשם הוראה או התעסקות במחקר, או לשניהם גם יחד, באוניברסיטה או במוסד חינוכי מוכר אחר, ואותו תושב בא לאותה מדינה מתקשרת אחרת בראש ובראשונה לשם מטרה כאמור, תהא הכנסתו משירותים אישיים בעד הוראה או מחקר באוניברסיטה או במוסד חינוכי כאמור פטורה ממס על ידי אותה מדינה מתקשרת אחרת, למשך תקופה שלא תעלה על שנתיים ימים מן התאריך שבו הגיע אל אותה מדינה מתקשרת אחרת.

(2) סעיף זה לא יחול על הכנסה ממחקר, אם מחקר זה נעשה לא מתוך ענין הציבור אלא בראש ובראשונה לתועלתם הפרטית של בן אדם או בני אדם מסוימים."

כפי שניתן לראות חלק מתנאי הפטור בהתאם להסדר הקבוע באמנה הינם ההזמנה על ידי מי מן המנויים בסעיף. במידה והמדובר במרצה שלא הוזמנה, אלא הגיע לביקור ובמסגרת שהותה כאן החליטה גם להרצות הרי שלא יחול הפטור. במקרה כאמור יחולו סעיפים 17 ו-4(7) לאמנת המס עם ארה"ב. חלקיו הרלוונטיים של סעיף 17 באמנה קובעים כדלקמן:

"(1) ...שכר כאמור המופק ממקורות שבתחומי המדינה המתקשרת האחרת, רשאית גם אותה מדינה מתקשרת אחרת לחייבו במס.

 (2) שכר המתואר בסעיף קטן (1), שמפיק יחיד שהוא תושב של אחת מן המדינות המתקשרות, יהא פטור ממס בידי המדינה המתקשרת האחרת אם -

(א) הוא נוכח באותה מדינה מתקשרת אחרת במשך תקופה או תקופות המצטברות לפחות מ-183 ימים שבשנת המס;

(ב) הוא שכיר של תושב המדינה המתקשרת הנזכרת לראשונה, או של מוסד קבע המקוים בה;

(ג) תשלום השכר אינו מוטל, כמות שהוא, על מוסד קבע שיש למעביד באותה מדינה מתקשרת אחרת; וכן

(ד) השכר חייב במס במדינה המתקשרת הנזכרת לראשונה..."

יוצא איפוא כי קיימת חובה לנכות מס במקור מן התשלומים המשולמים למרצה האמורה על ידי המועצה, אלא אם המדובר במקרה הנכנס לחריג ולתנאים הקבועים בסעיף 17(2) המובא לעיל.

עוסק במיסוי בינלאומי, מיסוי נאמנויות, מיסוי מקרקעין, מע"מ, ירושת וצוואות - לרבות הלבנת הון, מיסוי יהלומנים, מיסוי ענף ההי-טק, רילוקיישן( relocation) ועוד. מחבר הספרים: "אמנות מס - 111 טבלאות השוואה"; אנציקלופדיית אמנות מס כרך ב'; "נאמנויות ומיסוי נאמנויות" ; '"חוק מס הבולים"; סדרת ספרי מס ערך מוסף (כרכים א'-ד'); בעל מדור קבוע: לתכנוני מס בירחון "ידע למידע". ובעיתון "ליצואן" של מכון היצוא הישראלי, מחברם של עשרות פרסומים בירחונים מקצועיים; מרצה ב: לשכות עורכי הדין, רואי החשבון ומכון היצוא הישראלי. מ"מ יו"ר ועדת המיסים וסגן יו"ר ועדת הנאמנויות בלשכת עוה"ד בת"א. ליצירת קשר - טל: 077-7051717; E- mail: aryetax@gmail.com; סלולרי: 599600 - 0544, מקור המאמר באתר המשרד - http://www.atax.co.il>

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:



מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב