שמאי מקרקעין - תפקידים וחשיבות
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

שמאי מקרקעין - תפקידים וחשיבות 

מאת    [ 09/10/2011 ]
מילים במאמר: 399   [ נצפה 1999 פעמים ]

 
 

זה עתה מצאתם את דירת החלומות שלכם, גייסתם סכום התחלתי מרשים ואף קיבלתם אישור עקרוני מהבנק. כל שנותר לקוות בעודנו בשיאה של בועת הנדל"ן הנוכחית, הוא לאישורו הנכסף של שמאי המקרקעין שנשכר מטעמו של הבנק, על המחיר שנקבע על ידי בעלי הדירה. אם ערך הדירה יוערך בסכום נמוך בהרבה, אחוזי מימון משכנתא יהיו לכל היותר 90% מהסכום שיאשר שמאי המקרקעין. כאמור, עתידנו תלוי במידה רבה בהערכתו של שמאי המקרקעין את הנכס.

רקע כללי

שמאות הוא מקצוע חופשי אשר נפוץ במדינות המערב. בישראל הוא מוסדר במועצת שמאי המקרקעין בישראל, שהיא יחידה נפרדת בתוך משרד המשפטים. שמאי צריך להיות רשום בפנקס "שמאי המקרקעין".

על מנת לרכוש את המקצוע, נדרש להיות בעל תואר אקדמי ,יש לעבור 10 בחינות רישוי של משרד המשפטים בהצלחה, שנת התמחות אחת ,תשלום אגרה שנתית וכפיפות לבית דין משמעתי.

תפקידו של שמאי מקרקעין

תפקידו המרכזי של שמאי מקרקעין הוא לאמוד את ערכם של נכסים, נחלות, קרקעות, משקים, נכסים בדמי מפתח, בית ,בנין, חנות ,מגרש וכד'. כמו כן, יש בסמכותו להעריך אם עסקת נדל"ן מסוימת הינה כדאית או לא. הערכת זכויות נוספות כמו: תוספות בניה, בניה בגג (דוגמת תמ"א 38), פיצויי הפקעה דמי היתר למנהל מקרקעי ישראל ופיצויי ירידת ערך. השמאי הינו מייעץ בנושאים שונים כגון: קניית נכס, מס שבח, היטלי השבחה או ערעור על מס שבח .

חשיבות תפקידו של השמאי

השמאי ממלא תפקיד חשוב ואחראי במיוחד. הוא יערוך בדיקות קפדניות ויסודיות במקצועיות רבה ועשוי לאתר בעיות בנכס טרם נרכש. אחרי הכול, במרבית המקרים הנכס משועבד לבנק וערכו צריך להיות תואם לגובה המשכנתא שנלקחה. כלומר, הנכס שייך לבנק עד שיסתיימו התשלומים עבורו.

וכאן אנו חוזרים לאחריות הכבדה שמוטלת על כתפיו של השמאי להעריך את הנכס בצורה המדויקת ביותר, על מנת שבמקרה וקונה הנכס לא יעמוד בתשלומים, הבנק יוכל למכור את הנכס המשועבד לו ולפדות את המשכנתא. מכיוון שעסקאות נדל"ן מתומחרות בסכומים גבוהים והתשלום נפרס לאורך תקופה של מספר שנים, נחוץ שמאי אחראי, מקצועי ויסודי בבדיקות שהוא מבצע.

לעיתים, בעלי עסקים מזמינים את שירותיו של השמאי כאשר הם רוצים לבצע מכירה או רכישת פרויקטים של נדל"ן ,וזאת לשם בדיקה כללית כך שעינו המקצועית יכולה לסייע בבחינת היתרונות והחסרונות לפני ביצוע עסקה בסדר גודל של פרויקט קבלן .

לסיכום, כדי לבחור שמאי מקרקעין מקצועי שיעשה עבודה לשביעות רצונכם וימזער סיכונים, רצוי לקבל המלצות מבעלי מקצוע שידם נוגעת בנדל"ן כגון: מתווכי דירות, עורכי דין שמתמחים בנכסים, מהנדסים וקבלנים. כמו כן, ישנם שמאים שמתמחים בתחומים ספציפיים כמו למשל: שטחים, נחלות וכדומה. כמובן שעדיף לשכור את שירותיו של מתמחה בנכס לגביו הנכם מעוניינים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב