אחריותם של בתי ספר לשמירה על זכויות יוצרים
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

אחריותם של בתי ספר לשמירה על זכויות יוצרים 

מאת    [ 09/10/2011 ]
מילים במאמר: 319   [ נצפה 3150 פעמים ]

 
 

ניתן ללמוד על מדיניות בית המשפט בנושא אחריותם של בתי ספר לשמירה על זכויות יוצרים מפסיקתו של בית משפט השלום בירושלים אשר פסק כנגד התובע, עו"ד ערן אביטל בת"א 8211-09 בתאריך 27.7.11, ודחה את הטענה בדבר הפרת זכויות יוצרים ע"י הנתבעים, בית החינוך תיכון גליל מערבי ובי"ס גוונים אשר השתמשו בתמונות אשר צילם התובע באתריהם.

 

התובע, צלם מקצועי, הצלם של תמונותיהם של פרופ' יולי טמיר, מר אהוד אולמרט ויהודה עמיחי ז"ל אשר פורסמו באתרי הנתבעות טוען שבכך הפרו את זכות היוצרים ואת זכותו המוסרית.

 

הנתבעים, מנגד, טוענים שהצגת התמונות באתרי בתי הספר נעשתה כחלק מהלימוד של התלמידים ולכן ע"פ חוק זכויות יוצרים, תשס"ח – 2007 אין מדובר בהפרה כיוון שמדובר בשימוש הוגן למטרת לימוד עצמי.

 

תגובתו של התובע היא בשני ראשים: האחד כי אין מדובר בפרסום לימודי החוסה תחת ההגנה לה טוענים הנתבעים והשני כי מקום שבו לא ניתן קרדיט ליוצר לא יכול המפר להנות מהגנה זו.

 

השופט ארנון דראל קבע כי תמונות אולמרט ותמיר שולבו בכתבות שכתבו תלמידים באתר ביה"ס בו הם לומדים, לצרכים לימודיים וחינוכיים מובהקים. אין מדובר בשימוש של הפצת הכתבות לקוראים נוספים והחשיפה בה מדובר היא מוגבלת. גם הצגת תמונת עמיחי היא חלק מאותו מהלך חינוכי ונעשתה באתר בית ספרי שייעודו חינוכי. 

השימוש ביצירה היה בהיקף מוגבל, המיועד לשימוש התלמידים, ללא כל זיקה מסחרית או כלכלית. לא הונחה תשתית להניח כי בשל שימוש מוגבל ומצומצם זה נפגע ערכה של כל אחת משלוש היצירות.

 

התובע טען כי אין תחולה להגנת השימוש ההוגן מקום שלא ניתן לו קרדיט. הדעת נותנת כי באותם מקרים בהם מרכז הכובד של הפרסום המפר הוא חינוכי-לימודי, יהיה מקום למתן משקל נמוך יותר להיבט האחר של אי-מתן קרדיט ליוצר.

 

אף שיש לעודד גם בתי ספר להקפיד על זכויותיהם של יוצרים ולחנך את התלמידים בהתאם, קיימת חשיבות שלא להכביד על מוסדות חינוך באופן בלתי סביר מקום בו השימוש ביצירה נעשה על-ידי התלמידים למטרה חינוכית מוגבלת. התביעה נדחתה.

 

 למידע נוסף בנושא כתובתנו באינטרנט www.ranfrenkel.co.il

 

LTR se='font-family:Verdana'>www.ranfrenkel.com

 

 

 

הכותב הנו עו"ד ממשרד פרנקל ושות' המתמחה בתחום המשפט האזרחי-מסחרי ובדיני אינטרנט. אין באמור במאמר זה משום יעוץ משפטי ו/או חוות דעת מחייבת. כל האמור במאמר זה על דעתו של הכותב בלבד. לתגובות ניתן לפנות באמצעות מייל info@ranfrenkel.com או בטלפון 0737-99-7797 כתובת המשרד באינטרנט http://www.ranfrenkel.com>

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב