תפיסה פסיכולוגית במקרא לעניין החלומות -מאמר ז
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

תפיסה פסיכולוגית במקרא לעניין החלומות -מאמר ז 

מאת    [ 22/10/2007 ]
מילים במאמר: 385   [ נצפה 4396 פעמים ]

 
 

תפיסה פסיכולוגית במקרא לעניין החלומות (מאמר ז)

 על החלום ומשמעותו ניתן לקרוא בהרחבה בספרים פרי עטו של מחבר

 "תורת החלום ביהדות, כרכים א - ב"

גישה מעניינת ומקורית לתקופת המקרא מציג קוהלת. כידוע, על פי הדיעה המקובלת על חז"ל, קוהלת הוא שלמה המלך, עליו נאמר שהיה החכם באדם. שיטתו, כפי שהוא מציגה בדבריו, מדהימה, שכן היא נהגתה ונאמרה לפני כ-2,950 שנה. לשיטתו החלום נובע ממחשבות האדם, ואין בחלום עצמו שום ממש. תפיסה זו מניחה ביסודה יסודות פסיכולוגיים, ונחשבת ליחידה מסוגה מתקופת המקרא: "כי בא החלום ברוב עניין וקול כסיל ברוב דברים" (קהלת ה, ב). כלומר, כשם שהחלום מלא בפרטים רבים שאין כל קשר ביניהם, כך הם דברי הכסיל, בלא טעם. וממשיך קוהלת ואומר: "כי ברוב חלומות והבלים ודברים הרבה כי את האלוהים ירא" (שם, שם, ו). קוהלת מציג כאן מציאות שהייתה רווחת בזמנו, ולפיה יש ואדם שחלם חלום ביעותים, חלום מפחיד, וכתוצאה מפחדו מן החלום נדר נדר או נדרים שונים כדי לבטל את מימוש הרע המסר שהגיע אליו באמצעות החלום. לשיטתו של קוהלת, גישה זו בטעות מקורה ונובעת מחוסר הבנה של תהליך החלום. שכן החלום נובע מהרהורי לב האדם, ממצוקותיו, ממחשבותיו, מטרדותיו הרבים, אלו עולים בחלום הלילה ומבעטים ומפחידים וטורדים את מנוחת האדם,  ולפיכך לא צריך להתייחס אליהם ברצינות. והמסר מדבריו: את הביטחון צריך לשים באל, ולא בהבטחות או מסרים הבאים לכאורה מן החלום.

 פרשן המקרא רש"י מפרש את דברי קהלת כך:

"כי בא החלום ברוב ענין - כי דרך החלום לבוא ברוב הרהורים שאדם מעיין ומהרהר ביום ודרך קול כסיל לבוא ברוב דברים, כי בהרבותו דברים מוציא קול של כסילות מפיו, כי לא יחדל פשע, לכך אני אומר יהיו דבריך מעטים" (פירוש רש"י על קהלת ה, ב). 

 

 פרשן התורה רבי שלמה אפרים מלונטשיץ בעל פירוש 'כלי יקר' מבאר את דברי קהלת, כי החלומות נובעים מן הדיבורים שדובר האדם לפני לכתו לישון:

"כי כל החלומות הולכים אחר הפה (תלמוד בבלי, מסכת ברכות נה, ע"ב) ר"ל [רוצה לומר] ממה שהאדם מדבר קודם שישן מזה המין בא לו החלום, כי בא החלום ברוב ענין וקול כסיל ברוב דברים (קהלת ה, ב) כי ההבלים שהכסיל משמיע בהם קולו, המה גורמים לו רוב חלומות של הבלים, ע"כ (על כך) חשבו שמסתמא קודם השינה היה יוסף מדבר או מהרהר בלבו כי הוא ראוי למלוכה ע"כ (על כן) בא לו זה החלום לכך שנאוהו על דבריו שבפה או על דברים שבלב".

ד"ר רמי שקלים, מומחה לקבלה, לרפואה קבלית ולנומרולוגיה, המרצה הפופולארי והמבוקש ביותר בארץ בתחומו, מחברם של 12 ספרים בנושאי קבלה ומחשבת ישראל, ועוד מאמרים רבים על הגות חז"ל, מגיש תוכניות רדיו ועונה לשאלות מאזינים/ות בתחום של קבלה ונומרולוגיה. להזמנות ספרים והרצאות ניתן להתקשר לפלאפון: 0505-249215


אתר אינטרנט: http://www.r-shkalim.co.il>

מייל: shkalim.rami@gmail.com


 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב