מהות האהבה באמונה
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מהות האהבה באמונה 

מאת    [ 07/09/2011 ]
מילים במאמר: 409   [ נצפה 1805 פעמים ]

 
 

פרשת עקב היא המשכה של פרשת ואתחנן מבחינת הסגנון ואף תוכן הכתוב, יש בהן כ-200 מצוות מתוך 613-תרי"ג המצוות.בשתי הפרשיות מודגשים מאוד יראת השם,אהבת השם ועבודת השם.שלושה מושגים חשובים המבהירים היטב האמונה בקב"ה.

בפרשתנו מודגש היטב הכשרת האדם והכנתו לקראת עבודת ד ברמה הגבוהה ביותר- "בכל לבבך ובכל נפשך ובכל מאודך",אך הכל...הכל... חייב להיות מתוך אהבת ד.

הרמב"ם מדגיש שמעשנו בעבודת ד כמו תפילה, קריאה  בתורה ועשיית כל המצוות היא כדי ללמוד ולתרגל בקיום מצוות כדי להגביר אמונה בבורא עולם.הרמבם ורבים מהחכמים מדגישים חשיבות קיום המצוות ולימוד תורה אך תמיד יש לעשות הכל מתוך אהבה.

פרשת "שמע" ופרשת " והיה אם שמוע " שתי פרשיות מתוך שלוש המרכיבות את קריאת שמע, הן מהוות את בסיס האמונה – ולכן נקראות פעמיים ביום בבוקר ובערב, פרשיות אלה אף כתובות בתפילין ובמזוזות.

כאשר מעיינים היטב בשתי הפרשיות הנפלאות והמדהימות הללו נבחין כי האמונה –יראת ד משולבת היטב עם " האהבה",האהבה והיראה- קשורות היטב זו בזו. עלינו ללמוד תורה כדי להגביר יראת השם- אך הכל חייב להיות מתוך אהבה.

הפרשה הראשונה –נפתחת בואהבת את ד אלוקיף וכפי שציינתי בכל לבבף בכל נפשף ובכל מאודך. לאהבה משמעות חשובה ועקרונית באמונה ובהתנהגות שלנו.הלימודמוסיף חכמה ותבונה , הלימוד מהווה בסיס – תשתית חשובה ביותר בעם היהודי מאז ומתמיד. לימוד תורה והרחבת היידע התורני – מגביר בנו את הטמונה וכך קיום המצוות.אך הכל חייב להיות בשילוב האהבה. אנו יודעים כיום את חשיבות שילוב האינטליגנציה השיכלית והאינטליגנציה הריגשית. הלימוד  המתמיד מדי יום מגביר ומוסיף חכמה לאדם- מפתח את שכלו,האהבה קשורה לרגש וחייבים אנו תמיד לשלבה יחד עם הגברת השכל.

לכן אדם מניח תפילין מדי יום בשני מקומות, בראש כנגד החכמה, אך תמיד עם התפילין של יד בגובה הלב המשלב רגש-אהבה.בתפילת שמע והיה אם שמוע- קיימים שפע מילות "אהבה" המבהירות את השילוב הניצחי של שכל ורגש. תמיד יש ללמוד בחברותא –יוצרים אהבה עם חברים.

בהמשך נאמר "ושיננתם לבניך" חובה עלינו הורים ומורים לחנך ילדינו להגביר תורה ולהאדירה, ללמוד ולהחכים-לפתח מוח פורה ורענן- אך הכל כל השינון חייב להעשות באהבה.היהדות מבוססת על פיתוח חיי חברה.השינון התירגול חייב להעשות מתוף אהבה בגיוון, בחוויות,בכלים מרתקים כדי להגביר תורה מתוך אהבה.ראוי ליישם בשינון את הכתוב במסכת חגיגה " אין בית מדרש ללא חידוש",והחידוש תמיד צריך להיות מרתק ומעניין. ומתוך אהבה.

כל הלימוד והשינון חייבים להיות בתהליך נכון איטי ויעיל. לימוד מתוך אהבה מוסיף "שמחה ואושר", קיים מחקר מבוסס המבהיר כי האדם השמח והמאושר חי יותר שנים. למידה מתוך אהבה מוסיפה שמחה ואושר ואריכות ימים איכותיים. כתוב בפרשה ..."למען ירבו ימיכם על האדמה"...(יא-כא)

התורה מחזקת את המחקרים שיש ללמוד ולשלב אהבה המוסיפה שמחה ואושר.

 

- תואר ראשון ושני במדעי הטבע-ביולוגיה

- תואר שלישי בחינוך במנהיגות

משרות במשרד החינוך:
- 3 שנים מפקח על מדעי הטבע
- 12 שנים מפקח כולל
- 10 שנים מפקח מחוזי

בכל תחום פיתח מנהלים כמנהיגים, אשר הגיעו להישגים הטובים בארץ באזורם

ב6 שנים האחרונות מרכז את הקורס המכשיר מנהלים בבר אילן, וכמובן מלמד חינוך ומנהיגות באוניברסיטה ובעוד 3 מכללות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב