חממה ואתגרים רוחניים
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

חממה ואתגרים רוחניים 

מאת    [ 07/09/2011 ]
מילים במאמר: 603   [ נצפה 1965 פעמים ]

 
 

בפרשת כי תבוא (כט,ג) מופיע פסוק חכם ומדהים המבהיר לנו עקרונות חינוכיים.

"ולא נתן ד לכם לב לדעת ועיניים לראות ואוזניים לשמוע עד היום הזה).

משפט מקסים וחכם זה מופיע בסוף דברי התוכחה הארוכים והקשים בפרשה זו.

על פי משך חכמה הם נאמרו ממש ביום פטירתו של משה.

משה מבהיר לבני ישראל-לכולם שבמשך ארבעים שנות המדבר לו ידעתם ...לב לדעת,עיניים לראות ואוזניים לשמוע, רק לאחר ארבעים שנים בהם הקב"ה היקנה לכם שפע עצום של אמצעי הסברה הגעתם לאמת זו.

זכיתם בהליכתכם במדבר – לשפע אירועים, ניסים, אותות ומופתים,מתן תורה ,ענני כבוד שהקיפו אתכם כל הזמן,מן שירד ואכלתם אותו. הכל כדי שתפנימו בתוככם אמונה בבורא עולם.

כל משך הזמן של יציאת מצרים נועדה להפנים בתוככם את אהבת ד.

החינוך לוקח זמן, הלימוד צריך להיות משפיע על הלב-לדעת, על האוזן השומעת ועל העינים הרואות.כדי להחדיר אמונה המבוססת על רוחניות צריך זמן-ארבעים שנה- מרגע יציאה מעבדות לחרות.

או אז התורה האמונה והמצוות ניתנה בתחילה לשבט לוי- אך מיד לכל עם ישראל שחווה ארבעים שנות יציאה ממצרים ובניית עם –שיש בו  רוחניות.

לב לדעת-רוחניות ניקנית בזמן ממושך ובשלבים. מערכת חינוכית איתנה וזקופת קומה יכולה  להקנות לאדם לב לדעת- חכמה ואמונה.רוחניות מוטמעת היטב.

כפי שמשה מסיים..."ושמרתם את דברי הברית הזאת...למען תשכילו כל אשר תעשו"..כל מעשיו של האדם הנובעים מאמונה וממוח פורה רוחניות מגיע לרום הפיסגה  בעשיה ובחשיבה איכותית.

העוסק בתורה-ברוחניות דרכיו מצליחים. בעולמנו חייבים אנו  להבין שרוחניות – לימוד, צריך התמדה כל הזמן,אין "הפסקה" האומרת או משדרת – למדתי מספיק, החדרתי רוחניות מיטבית ומעתה והלאה יהיו חיי קלים יותר.עולמנו מעניין ומרתק כל הזמן, מתקדם משתנה ומתפתח, רכישת רוחניות – לב לדעת בסיוע העיניים והאוזניים צריכים להיות מופעלים כל החייים. כל הזמן אנו עומדים בניסיונות שעליהם ניתן להתגבר עם הוספת רוחניות.

אדם צריך לפעול להיות עסוק כל הזמן בלמידה-רוחנית, לא יכול אדם לשבת בביתו ולצפות שירד לו מן. צריך כל אחד מאיתנו לטפח בתוכו  אמונה בבורא עולם ולהעמיק רוחניות בתוכנו..תורתנו מלמדת אותנו כללים נוספים ברכישת רוחניות- עלינו לבנות חיי חברה, לסייע לחבר, לנזקקים, להתפלל במניין , לברך בזימון, להכניס אורחים ולכבדם.הכל...כל חיינו חייבים לשלב פיתוח אישי של כל אחד מבחינה רוחנית ואמונית אך תמיד תמיד מתוך אהבת אדם-"ואהבת לרעך כמוך".

האמונה בקב"ה מחדירה בנו בכל אחד מאיתנו- חוזק נפשי, ביטחון עצמי, דימוי עצמי חיובי ואיכותי, מוטיבציה, אנרגיות חיוביות ושפע אתגרים- כדי להמשיך כל חיינו לספוג עוד ועוד רוחניות- לקנות חממה אישית המטפחת אתגרים לבניית רוחניות אישית פנימית.

לא בכדי לימוד יומי של דף גמרא יומי, הלכה יומית, משנה יומית והכל מדי יום מטפח באדם רוחניות," מוח איתן " לב לדעת" המשפיע על כל חלקי גופנו-ךהיות בריאים, באשר הרוחניות מוסיפה לאדם שמחה ואושר. אדם שמח ומאושר יש בו הורמונים אחרים מאדם עצוב ומדוכא.

ברור באופן חד משמעי שלמידה מגבירה את הרוחניות המשפיעה על גוף שמח  ומאושר. הגמרא מבהירה לנו כי אדם המגיע למרומים נישאל -6- שאלות , הוא נישאל אם קבע עיתים ללמוד תורה ולרחישת רוחניות, היינו רוחניות ניקנית בלמידה מדי יום- בקביעת עיתים קבועים ללמוד תורה. ולא ללמוד – רוחניות לעיתים...פה ושם...

אני אישית חש בהגברת הרוחניות שבתוכי –בלומדי מדי בוקר הלכה יומית משנה יומית וכמובן דף יומי. צריך כל אחד מאיתנו- להחדיר בתוכו את החשיבות של לימוד רוחניות המטפחת חכמה ואמונה מדי יום.

צריך כמובן לבנות חממה- תשתית יצוקה הגורמת לאתגרים כדי שהלמידה תהא מבוססת על רצון ואמונה שתביא אותנו את גופנו לשמחה ואושר.

הערכת המרגלים שחזרו מהארץ היתה נכונה מבחינה צבאית, אך ראוי תמיד להבין כי את הארץ כובשים בעיקר בסיוע רוחניות-חכמה ודעת  יוזמות ויצירתיות.

עלינו ללמוד מפרשה זו- כי ניתן לכבוש כל פיסגה, לטפס היטב על כל הר, להתגבר על מכשולים שבדרך ולנצח תמיד – אם משלבים בכל עשיה רוחניות

כאמור, חשוב להבהיר שרוחניות אינה ניקנית במבצע חד פעמי. רוחניות קונים במהלך כל חיינו-עלינו לבנות תשתית איתנה חממה המשופעת באתגרים כדי שקניית הרוחניות תהא איתנה חזקה ומשפיעה.

 

- תואר ראשון ושני במדעי הטבע-ביולוגיה

- תואר שלישי בחינוך במנהיגות

משרות במשרד החינוך:
- 3 שנים מפקח על מדעי הטבע
- 12 שנים מפקח כולל
- 10 שנים מפקח מחוזי

בכל תחום פיתח מנהלים כמנהיגים, אשר הגיעו להישגים הטובים בארץ באזורם

ב6 שנים האחרונות מרכז את הקורס המכשיר מנהלים בבר אילן, וכמובן מלמד חינוך ומנהיגות באוניברסיטה ובעוד 3 מכללות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב