חיפוש פטנטים- יתרנות וחסרונות
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

חיפוש פטנטים- יתרנות וחסרונות 

מאת    [ 01/09/2011 ]
מילים במאמר: 301   [ נצפה 1365 פעמים ]

 
 

חיפוש פטנטים – כן או לא?

רבים מהסטארטפיסטים בוחרים בדרך של הגשת פטנט ללא ביצוע חיפוש פטנטים באומרם כי החיפוש אינו ממצה ולא "יגלה" או יציף בקשות אשר הוגשו בשנה וחצי האחרונות מפני שאלה אינן מפורסמות. מאידך, סוגיית סריקת הפטנטים תעלה בכל פגישה עם משקיע או קרן הון הסיכון. האם לא כדאי להצטייד בתשובה מבוססת כי נעשה חיפוש ו"עברנו" את שלב החיפוש בשלום?

ישנן שתי גישות (שתיהן מבוססות וראויות) לסוגיית חיפוש פטנטים כתנאי מקדים להגשת בקשת פטנט.

להלן תמציתן: 

בעד או  - מדוע כדאי  מאוד לבצע בדיקה מקדימה או חיפוש פטנטים :


  • תוצאות החיפוש עשויות (או עלולות) לגלות לנו שהמוצר/השירות קיימים ולחסוך לנו הרבה דם יזע ודמעות בקידום פרויקט הנעדר חדשנות.
  • אם החיפוש יעלה המצאות "קרובות" הרי שנוכל להשתמש באלה כדי לנסח את בקשת הפטנט שלנו באופן יותר מובחן וייחודי ביחס לבקשות או לפטנטים שהועלו בחיפוש.  
  • בנוסף, תוצאות החיפוש יכולות לשמש לנו בסיס לקבלת החלטות אסטרטגיות בפיתוח מוצרים עתידי. ייתכן והתוצאות יעודדו אותנו לפתח מוצר שהוא טוב בהרבה מהמוצר בתכנון המקורי. 

 נגד או - מדוע לא דרושה לנו סריקת פטנט:


  • על הממציא חלה חובה לגלות לבוחן על קיומן של כל בקשות או פטנטים העשויים להיות רלוונטים לבחינת הבקשה ומכאן שתוצאות חיפוש "בעייתיות" עלולות להזיק לנו בתהליך הבחינה.
  • במהלך הבחינה, בוחן הפטנטים עורך חיפוש רשמי בעצמו. החיפוש והליך הבחינה גורמים לרוב לצמצום "גזרת" בקשת הפטנט. מכאן, שלא כדאי לערוך חיפוש עצמאי ראשוני ולהשתמש בתוצאותיו לצימצום ראשוני של הבקשה (הרי שכך תצומצם הבקשה שלנו עד לפני תחילתה של הבחינה).
  • התחום הטכנולוגי של ההמצאה מתפתח מאוד, אם לא ניתן יהיה להעלות בקשות שהוגשו בשנה וחצי האחרונות מפני שאינן מפורסמות, הרי אין טעם לביצוע החיפוש כלל וכלל.

מהי, אם כן, הגישה הנכונה שכדאי לאמץ? 

בסופו של דבר, ההחלטה אם לבצע או לא לבצע חיפוש הינה שאלה מורכבת ותלויה במספר גורמים: שלב הפיתוח של המוצר, התחום הטכנולוגי של ההמצאה המודברת וכמובן אופי היזם.

אפי גוטרמן, מתמחה במשרד אפלפלד ושות'- משרד עו"ד המתמחה בתחום קניין רוחני.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב