המוזיקה והשפעתה על הנשמה - מעגל מתופפים בצפון
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

המוזיקה והשפעתה על הנשמה - מעגל מתופפים בצפון 

מאת    [ 25/08/2011 ]
מילים במאמר: 791   [ נצפה 1648 פעמים ]

 
 

בצורה הנרחבת יותר נשאל: נגינה (מוזיקה) ושירה  מה השפעתם על הנשמה?

 מוזיקה בונה רגש, וההוכחה הפשוטה: ראיתם פעם סצנה מרגשת בסרט ללא מוזיקה ברקע? נשמע חסר. חסר במה? חסר ברגש!.

כלומר מוזיקה בונה רגש וגורמת להתעוררות הנפש!!, אך רק להתעוררות או יותר מזה? 

למה זוגות בוחרים  מעגל מתופפים לחתונה, למה אנשים בוחרים מעגל מתופפים להפעלת ילדים או מבוגרים. מה עושה חווית תיפוף במעגל מתופפים כשכולם שרים ומתופפים יחד?. המאמר יענה תשובה על כל השאלות.

שירה נובעת בין היתר מהתפעלות הנפש, כמו שראינו בקריעת ים סוף: " וירא ישראל את היד הגדולה אשר עשה ד' במיצרים"... ומיד "אז ישיר משה ובני ישראל את השירה הזאת לד''"...

לשירה ולנגינה יש כח לחבר בין השכל והרגש  (מוח ולב) גשמיות עם רוחניות, כמו שראינו בקריעת ים סוף.  ואם כן, כך ניתן להגיע לתכליח התורה!, ומהי? "וידעת היום והשבות אל לבבך" להשיב את הידיעה (המוח) ללב (רגש). לחבר בעבודת ד' גם רגש וגם שכל. וע"י המוזיקה ניתן לחבר בין שניהם.

 ומכאן מעניין מה מקור ושורש הרצון הפנימי האנושי לנגינה ולשירה?

-        כותב ר' בחיי בחובת הלבבות:" וכשמעירים את בעלי הטובות להכיר אופני יתרונן (פ' כשאנו מכירים את ערכן של הטובות הבאות לנו)... יגדל שבחם ותרבה הודאתם למטיב להם.

-        הרמב"ם: הא-ל הנכבד והנורא הזה מצווה לאהבו... והאיך היא הדרך לאהבתו?- בשעה שיתבונן האדם במעשיו וברואיו הנפלאים הגדולים, ויראה מהן חכמתו שאין לה ערך ולא קץ, מיד הוא אוהב ומשבח ומפאר ומתאווה תאווה גדולה לידע את ה' הגדול.

-        הכוזרי : כאשר שמח בכל הטוב אשר ה' נותן לו, הוא מרבה בשבחו של ד' על טובותיו,כי השבח הולך אחרי השמחה כמ"ש " תחת אשר לא עבדת את ד' אלוק'יך בשמחה ובטוב לבב.

ממקורות אלו ניתן לראות כי כאשר מכירים בגודל ד' מיד רוצים להודות ולהכיר את ד', ואיך ע"י שירה ונגינה כמו שמצינו בשירת הים.

 ועכשיו נבין, מה גורמת לנו שירה? שירה מרוממת אותנו לידבק בבוראינו ומחברת את נישמתינו לגן עדן כמ"ש (שבת קי"ט) כל העונה אמן בכל כוחו פותחין לו שערי גן עדן. ופ' המהר"ל זצ"ל בכל כוחו- היינו שצריך להראות כח שיתגבר הנשמה שבאדם - שבו – על גופו החומרי בכח הנשמה משבח לקב"ה על גופו החומרי, ונדבק במדרגה העליונה- "גן עדן" ומבטל גזירת 70 שנה. ואיך? ע"י השירה והנגינה כמו שמבואר.

 וכן בשירת הלווים נשאל מה מעלת שירתם על הדוכן? כמובן שאין מדובר בשירה של אדם בעל קול ערב. אלא שירה של הלב פנימה שירה שנובעת מהתפעלות הנפש והכרת בגודל עוצמתו של ד'. וכן אמרו חז"ל (ברכות ו') אין התפילה של אדם נשמעת אלא בביהכ"נס, שנאמר לשמוע אל הרינה ואל התפילה"- במקום רינה שם תהא תפילה.

 וכן ראינו בשאול המלך שסרה רוח ד' מעימו אמרו לו עבדיו "יבקשו איש יודע מנגן בכינור, והיה בהיות עליך רוח אלוקים רעה וניגן בידו וטוב לך". נמצא שבכח הניגון להסיר מאדם את היגון והאנחה.

 וגם באלישע הנביא (מלכים ג, טו) "והיה כנגן המנגן ותהי עליו יד ד' "  וגם בזוהק (ח"א סז.) מה ההבדל בין מזמור לדוד לבין לדוד מזמור? לדוד מזמור שאמר המזמור ואח"כ שרתה עליו רוח הקודש, מזמור לדוד ששרתה עליו רוח הקודש ואח"כ אמר את המזמור. בזכות המזמור שהוא בנגינה שרתה עליו רוח הקודש.

 וכתב האר"י ז"ל בספר יערות דבש : כל הברואים משבחים לד' וזהו מקור חיותם, אפילו העופות, מחצבים, ודוממים, אין להם יכולת לקבל שפע ולהשפיע כי אם בשירה, וזהו פרק שירה, וזהו קול תנועת הגלגל.

 ולכן משתולל היצר הרע בכל כוחו לגרום לעצבות שמשם אין כח לא לנגן ולא לשיר ועיקר העבודה בזה היא להיות בשמחה כמ"ש " מצווה גדולה להיות בשמחה".

 דוד המלך כתב בתהילים: "ואני אשיר עוזך וארנן לבוקר חסדך" "יהללו שמו במחול,  בתוף וכינור יזמרו לו" "אשירה לה' בחיי אזמרה לאלוהי בעודי" שירו לה' שיר חדש שירו לה' כל הארץ"  מזמור שירו לה' שיר חדש כי נפלאות עשה... הריעו לה' כל הארץ פיצחו ורננו וזמרו, זמורו לה' בכינור, בכינור וכל שופר הריעו לפני המלך ה' ירעם הים ומלואו תבל ויושבי בה נהרות ימחאו כף יחד הרים ירננו לפני ה'" וכו'

 כמה מילים על התוף: תוף ראשי תיבות תמימות ופשטות

התוף הינו אחד מכלי הנגינה המשמשים להלל את ה'. כמ"ש "הללהו בתוף ומחול... הללהו בתקע שופר" ומיריים הנביאה יצאה  "בתופים ובמחולות"

 לסיכום:

ראינו שנגינה מעוררת את רגש השמחה, ושעל ידי רגש השמחה אנו יכולים להתעלות רוחנית, וממקום של התעלות רוחנית אנו יכולים לשיר ולהודות לבוראינו באהבה מתוך הלב על גודל עוצמתו וטובתיו, כמו שכל הבריאה שרה לד'. ועצמת שירה זו מטרתה לחזק רוחנית להתקרבות לאבינו שבשמיים באהבה , ונזכה לשגר תפילתינו ובקשותינו לפני ה' בעצמה אדירה. והיום בעז"ה נזכה לנגן בעזרת התופים ולשיר סליחה לד', אך לא מתוך עצבות ונדכאות ויאוש. אלא מתוך שמחה ואהבת ה'. 

חשוב לבחור מעגל מתופפים מנוסה ולא להתפשר למעגל מתופפים זול או לא מנוסה. תבקשו לראות פעילות. ואם מעגל המתופפים משלב בתוכו גם רוח. אז "גם זו לטובה"                                    

ברוך חזן, (ברוך המתופף) מורה לנגינה על דרבוקה, ודגמבה (תוף אפריקאי), בעל להקת המתופפים (the drummers)
מפעיל אירועי: מעגל מתופפים בצפון, מעגל מתופפים לחתונה, מעגל מתופפים לילדים ועוד.....

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב