שמירת הריון וזכויות פנסיוניות
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

שמירת הריון וזכויות פנסיוניות 

מאת    [ 24/08/2011 ]
מילים במאמר: 817   [ נצפה 3801 פעמים ]

 
 

בשנים האחרונות התרבו המקרים של נשים הנמצאות בשמירת הריון. אורח החיים המודרני שגורם לריבוי הריונות בגילאים מאוחרים, העלייה בטיפולי הפריה ועקב כך גידול בלידות של תאומים הצטרפו לשלל הגורמים המובילים להריון בסיכון.
אישה הנמצאת בשמירת הריון זכאית לקבל קצבה מביטוח לאומי, אך לא רבות יודעות כי ניתן לתבוע גם את קרן הפנסיה עבור תקופת שמירת הריון שנחשבת כאירוע של אבדן כושר עבודה.
חשוב לדעת כי לא ניתן לקבל שתי קצבאות, גם מביטוח לאומי וגם מקרן הפנסיה. ולכן חשוב לבדוק ממי ניתן לקבל את הקצבה הגבוהה ביותר עבור תקופת שמירת הריון. בנוסף, נשים בשמירת הריון נדרשות לשמור על הזכויות הפנסיוניות שלהן בתקופת שמירת ההריון.

במאמר זה ננסה לתת לכם את המידע הנכון והטוב ביותר שיאפשר לכן להחליט ממי לקבל את הקצבה המגיעה לכן עבור תקופת שמירת ההריון.

קבלת קצבה גבוהה יותר בשמירת הריון
לא מזמן נתקלתי במקרה של מורה שגילתה בזמן שהיתה בשמירת ההריון, לצערה הרב, כי קרן הפנסיה בה היא מבוטחת מאלצת אותה לבחור בין קצבה מביטוח לאומי לבין קצבה נמוכה יותר מקרן הפנסיה. אותה מורה בחרה לבסוף בקצבה הנמוכה יותר רק כדי ליהנות מהפקדות שמגיעות לה לקרן הפנסיה.
אותה מורה לא ידעה כי בחירה נכונה של קרן הפנסיה, יכלה להעניק לה גם קצבה גבוהה יותר מביטוח לאומי וגם את האפשרות לקבל את ההפקדה לקרן הפנסיה.
החל משנת 2006 מאפשרת קרן הפנסיה מבטחים החדשה בניגוד לקרנות פנסיה גדולות אחרות לנשים שנמצאות בשמירת הריון לתבוע הן את הקרן והן את ביטוח לאומי ולקבל שחרור מפרמיות עבור תקופת שמירת הריון. 

שמירת הריון וביטוח לאומי
ביטוח לאומי ישלם עבור שמירת הריון את הנמוך מבין השניים: השכר הממוצע במשק כ- 8,307 שקלים או שכרה של האישה בשלושה חודשים שקדמו לשמירת הריון.

שמירת הריון וקרן הפנסיה שלך
נשים שמובטחות בקרן הפנסיה יכולות לתבוע את קרן הפנסיה לאבדן כושר עבודה במידה ושמירת ההריון נמשכה לתקופה שעולה על 3 חודשים. קרן הפנסיה תשלם למבוטחת שנמצאת בשמירת הריון קצבה חודשית שיכולה להגיע עד ל- 75% מהשכר המבוטח בקרן.
בנוסף קרן הפנסיה תבצע שחרור מפרמיות, כלומר תפקיד במקום העובדת לקרן הפנסיה עבור החודשים בהם נמצאה בשמירת הריון באותם שיעורים כפי שהפקידה לפני שיצאה לשמירת הריון.

לדוגמה:
עובדת ששכרה המבוטח בקרן עמד על 7,000 שקלים והפקידה יחד עם מעסיקה מידי חודש לקרן הפנסיה 1,225 שקלים. תקבל מקרן הפנסיה קצבה חודשית של 5,250 שקלים ושחרור מפרמיות של 1,225 שקלים.
סך הכל תקבל העובדת 6,475 שקלים מקרן הפנסיה, 5,250 לחשבונה ו- 1,225 שקלים לחיסכון הפנסיוני שלה.
כאמור לא ניתן לקבל שתי קצבאות גם מקרן הפנסיה וגם מביטוח לאומי, העובדת תצטרך לבחור האם לקבל מביטוח לאומי קצבה של 7,000 שקלים או קצבה מקרן הפנסיה בגובה 6,475 שקלים. במידה והעובדת הייתה מבוטחת בקרן הפנסיה של מבטחים החדשה היא יכלה לקבל גם קצבה של 7,000 שקלים מביטוח לאומי וגם שחרור מפרמיות בגובה 1,225 שקלים מקרן הפנסיה.

שמירה על זכויות בקרן הפנסיה בתקופת שמירת הריון
בתקופת העבודה נהגתן להפקיד לפנסיה מידי חודש אחוזים מהשכר יחד עם המעסיק. בתקופת שמירת ההריון, אין שכר חודשי ואין הפקדות לפנסיה.
במידה ותבחרו לקבל קצבה מקרן הפנסיה, תבצע עבורכם קרן הפנסיה שחרור מפרמיה, כלומר הפקדות חודשיות בתקופת שמירת הריון באותו הגובה כפי שנהגתן להפקיד ממקום העבודה. במידה ותבחרו לתבוע את ביטוח לאומי יהיה עליכן לדאוג לשמירה על זכויותיכן בקרן הפנסיה.

איך מחליטים?
כאמור לא ניתן לתבוע את שני הגופים, ביטוח לאומי וקרן הפנסיה. במידה ותקבלי קצבה משני הגופים ביטוח לאומי ידרוש בחזרה את הקצבה ששילם לך גם במידה והקצבה אותה הוא שילם היא הגבוהה מבין השניים.
הקצבה המקסימאלית אותה ניתן לקבל מביטוח לאומי עבור שמירת הריון היא בגובה השכר הממוצע במשק. לכן עבור נשים ש – 75% מהשכר שלהן נמוך מהשכר הממוצע במשק  כדאי לתבוע את ביטוח לאומי.
עם זאת צריך  לזכור כי מקרן הפנסיה בנוסף לקצבה החודשית מקבלים גם שחרור מפרמיה שעשוי להגיע למאות שקלים בחודש.
לכן, עבור אישה שמפקידה מידי חודש, יחד עם מעסיקה, לקרן הפנסיה 17.5% מהשכר, די בשכר של 8,980 שקלים בחודש כדי להעדיף לתבוע את קרן הפנסיה ולא את ביטוח לאומי.

מרוויחה פחות מהשכר הממוצע, חשוב לראות באיזה קרן את מבוטחת
חשוב לזכור כי הכיסוי אותו תקבלי מקרן הפנסיה תלוי באחוז הכיסוי לנכות הקיים לך בקרן ובמסלול הביטוח אותו בחרת, בקרן הפנסיה מבטחים החדשה, כבררת מחדל מקבלים כל המבוטחים את אחוז הכיסוי הביטוחי הגבוה ביותר.
לכן במידה והצטרפת לקרן פנסיה אחרת לאחר גיל 30 חשוב שתבדקי מה אחוז הכיסוי הביטוחי הקיים לך בקרן, במידה והוא מתחת ל- 75% תבחני האם ניתן להגדילו.
בנוסף וחשוב יותר, החל משנת 2006 מאפשרת לך קרן הפנסיה מבטחים החדשה, בניגוד לקרנות אחרות, לתבוע אותה במקרה של שמירת הריון ולבחור בשחרור מפרמיות בלבד.

מה כוונה?

כפי שהצגנו בפסקה הקודמת לנשים שמרוויחות מתחת לשכר הממוצע במשק עדיף לתבוע ולקבל קצבה מביטוח לאומי, שם ניתן לקבל 100% מהשכר בניגוד לקרן הפנסיה שתשלם במקרה הטוב ביותר 75% מהשכר.
קרן הפנסיה, מבטחים החדשה, באה לקראתכן ומאפשרת לכן לקבל קצבה מביטוח לאומי ושחרור מפרמיות מקרן הפנסיה, כך אתן נהנות מהקצבה הגבוהה ביותר ומשמירה על זכויותיכן הפנסיוניות.

למידע על אופן הגשת תביעה לאבדן כושר עבודה בקרן הפנסיה מבטחים החדשה.

 

נדב טסלר, משווק פנסיוני ומנהל תוכן במנורה מבטחים פנסיה. למידע על אופן הגשת תביעה לאבדן כושר עבודה בקרן הפנסיה מבטחים החדשה

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב