מהו מחנק האשראי (Credit Crunch) בארהב?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מהו מחנק האשראי (Credit Crunch) בארהב? 

מאת    [ 08/08/2011 ]
מילים במאמר: 656   [ נצפה 2198 פעמים ]

 
 

במאמרים קודמים הזכרתי את המונח  מחנק האשראי (Credit Crunch), בעבר המונח מחנק אשראי היה שגור רק בפיהם של כלכלנים, כיום, הרבה מאד אנשים משתמשים בו וחשוב להסבירו פעם אחת ולתמיד.

מהו מחנק אשראי?

מצב בו המלווים (בדכ בנקים אבל לא רק) מפחדים להלוות כספים ללקוחות וגם בינם ובין עצמם. הדבר מוביל לכך שהרביות בגין הלוואות שניתנות גבוהות יותר מהרגיל ושיעור המימון (שיעור המינוף) נמוך.

איך זה משפיע עלינו?

הכלכלה המערבית מבוססת על מתן אשראי: אשראי לגופים בנקאיים עמ לפתור בעיות של נזילות, אשראי לחברות על מנת לאפשר צמיחה והתנהלות שוטפת וכן אשראי ללקוחות פרטים עמ לרכוש דירה למשל. ברגע שהבנקים מפסיקים להלוואת כסף, הפעילות הכלכלית במשק מואטת והדבר יכול להוביל למיתון.

מה זה מיתון?

ההגדרה המילונית של המונח היא 2 רבעונים של צמיחה שלילית במשק. צמיחה שלילית הוא מצב שהתוצר של הכלכלה של המדינה קטן ביחס לתוצר ברבעון הקודם.

האם מחנק אשראי הוא מיתון?

התשובה היא לא ! אבל קיים קשר הדוק בין התופעות. מחנק אשראי מפריע לפעילות המשק ומאט אותה וכתוצאה מכך יכול ליווצר מיתון אולם לא בהכרח. יתכן והצמיחה עדיין תשאר חיובית למרות שהיא תקטן ביחס לתקופה שלפני מחנק האשראי. הדבר נכון גם במקרה ההפוך, לא כל מיתון מוביל למחנק אשראי, לעיתים דווקא הפוך, במצב של מיתון יש כסף בידי גופים בשוק אשר מעוניינים להלוות/להשקיע אבל מתקשים למצוא אפיק מתאים.

מה גרם למחנק האשראי בארהב?

בתקופה לפני משבר הסאב-פריים הבנקים נתנו הלוואות בהיקף של טריליוני דולרים לאנשים שכושר ההחזר שלהם נמוך (Sub-Prime) -  חסרי עבודה, חסרי נכסים, בעלי היסטוריית קרדיט נמוכה. מכוון ששוק הנדלן פרח, וסביבת הרבית במשק האמריקאי היתה נמוכה (ללא הצדקה), הרבה מאד לווים בעייתיים קבלו הלוואות ועמדו בתשלומים באמצעות מחזור המשכנתא (Refinance). כאשר הרבית החלה לעלות, מצאו את עצמם לווים אלו לא מסוגלים לעמוד בתשלומי המשכנתא (Delinquent)  ולאחר מכן במצב של חדלון פרעון (Default).

גרף המתאר את הרבית של הבנק המרכזי בעשור האחרון.

הבנקים, שמצאו את עצמם בקשיים לגבות הלוואות, הפסיקו לתת הלוואות חדשות. אלו מבין הבנקים ששרדו את משבר הסאב-פריים החלו נוהגים על פי הפתגם הידוע: מי שנכווה ברותחים, נזהר גם בצוננים..., והקשו מאד את תנאי קבלת משכנתאות חדשות. המשק האמריקאי עבר מקיצוניות אחת בה כל אחד היה מקבל כמה כסף שרצה ללא תלות בכושר ההחזר שלו למצב שבו לא ניתן לקבל הלוואות כמעט בכלל.

מה ההשלכות של משבר האשראי?

ההשפעה העיקרית של משבר אשראי היתה על שוק הנדלן בארהב. כמות הבתים המעוקלים שבידי הבנקים, היתה אדירה, אין אף אחד שיכול לרכוש אותם (ללא אשראי), ולכן המחירים החלו לצנוח. קבלנים ובנקים החלו לפשוט רגל ואנשים פוטרו מעבודתם – אחוז המובטלים עלה (מ-M6-7 מובטלים ב-2007 ל-M14 מובטלים ב-2011) והצריכה הפרטית במשק האמריקאי ירדה.

כתוצאה מכך נגרמה האטה בעוד ענפי משק אחרים המבוססים על צריכה של משקי הבית (שחלקם הפכו לחדלי פרעון). התוצאה הסופית והבעייתית ביותר היא עליה בחוסר הוודאות במשק, דבר הגורם לאנשים לחסוך מתוך זהירות וכתוצאה מכך להוריד עוד יותר את הצריכה הפרטית ולגרום לעוד פיטורים שממשיכים להגדיל את אי הוודאות – זה מעגל קסמים שקשה לשבור אותו.

איך יוצאים מחנק האשראי?

ראשית אציין כי רבים וטובים ממני עוסקים בסוגיה זו ואין נוסחת קסם. אולם אני מאמין כי היציאה מן המשבר מחייבת מספר צעדים שהממשל בארהב בשיתוף עם הנגיד עושים, רצב העיקריים שבהם:


    • הרגעת השוק – נדרש זמן וסבלנות.
    • הוזלת מחיר הכסף, כלומר שמירה על רבית נמוכה. הרבית על פיה הבנק המרכזי של ארהב מלווה כסף לבנקים המסחריים.
    • צמצום הייבוא לארהב והגדלת הייצוא ככל שניתן (במגבלות של אמנות בינלאומיות וכד'), עמ לספק מקומות עבודה לאמריקאים.

לסיכום

מתן להוואות לכל דורש ללא בטחונות --> עלייה ברבית --> משבר הסאב-פריים --> מחנק האשראי --> עלייה בשיעור האבטלה בארהב --> מיתון/האטה בצמיחה --> ירידה במחירים של הנדלן בארהב.

אחד האלמנטים החשובים לחזרה של מחירי הנדלן בארהב למצב נורמלי (לא מחירי הבועה שהיו טרם המשבר) הוא שחרור מחנק האשראי שיוביל לפעילות המשק האמריקאי וכתוצאה מכך ליצירה של מקומות עובדה אשר לבסוף יגדילו את כח הקניה של המשקי הבית ויובילו לצמיחה. הנתיב ברור לכולם, אולם כמו בהרבה תחומים אחרים בכלכלה דרוש זמן וסבלנות. ובנתיים ישנן הזדמנויות מאד אטרקטיביות בשוק הנלן בארהב ששוה לנצל.

 

CIG השקעות נדל"ן בארה"ב
בכל שאלה לגבי המאמר או בנוגע להשקעות נדל"ן בארה"ב
ניתן לפנות לגיא חיימי
/>guy@cig-re.com | www.cig-re.com

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב