חברת גוטקס הורשעה בבית המשפט בהטעיית המכס והתחמקות ממסים
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

חברת גוטקס הורשעה בבית המשפט בהטעיית המכס והתחמקות ממסים 

מאת    [ 28/07/2011 ]
מילים במאמר: 344   [ נצפה 2400 פעמים ]

 
 

עו"ד גיל נדל, עו"ד עומר וגנר

לאחרונה, הרשיע בית משפט השלום בראשון לציון את חברת גוטקס, העוסקת ביבוא בגדי ים, במעשי מרמה הגישה החברה מסמכים כוזבים לרשות המכס והתחמקה בכך מתשלומי מסי יבוא.

עובדות המקרה וטענות הצדדים:

חברת גוטקס עוסקת ביבוא בגדי ים. רשות המכס הגישה נגד החברה ומנהליה כתבי אישום, בהם נאמר כי החברה ייבאה בין השנים 2003-2006 בגדי ים ממתפרות בתורכיה, רומניה ובולגריה, בידיעה כי הבדים מהם נתפרו בגדי הים אינם מתוצרת אירופית, ועל כן בגד הים המוגמר אינו זכאי, לפי כללי המקור, להיחשב כמוצר ממקור אירופי, בעת היבוא לישראל.

למרות זאת, נטען בכתב האישום, בגדי הים יובאו לישראל והוצהר כי הם ממקור אירופי, והחברה, כך על פי החשד, העלימה מכס בסך של כ-3.3 מיליון ש"ח ומע"מ בסך של כ-2.8 מיליון ש"ח במסגרת משלוחים רבים.

החברה ניסתה להביא למחיקת כתב האישום נגדה בטענת הגנה מן הצדק, במסגרתה טענה כי ההליכים נגדה התמשכו זמן רב וכי מדובר באכיפה בררנית. טענות אלה נדחו על ידי בית המשפט לפני מספר חודשים.

לאור זאת, חזרה בה החברה מן הכפירה באישום והודתה באשמה.

החלטת בית המשפט:

לאור הודיית החברה, ומאחר והיה מדובר ב-132 משלוחים שונים, הרשיע בית המשפט את החברה במעשים הבאים:

132 עבירות של הברת טובין, השתמטות מתשלום מכס, הצגת חשבונות מכר כוזבים, הגשת רשימוני יבוא כוזבים, מסירת תעודות לא נכונות לפקידי מכס, הטעיית פקיד מכס במילוי תפקידו ועבירות על חוק מס ערך מוסף בכוונה להתחמק מתשלום מע"מ.

מאחר והצדדים הגיעו לעסקת טיעון לפיה יוטלו על מנהלי החברה עבודות שירות, קבע בית המשפט כי גזר-הדין יינתן בחודש מאי לאחר קבלת חוות-דעתו של הממונה על עבודות שירות.

(ת.פ. (שלום ראשל"צ) 2319-09 מ.י. לשכה משפטית לאגף המכס ומע"מ נ' חב' גוטקס מודלס בע"מ ואח', השופט רפי ארניה, הכרעת דין מיום 17.3.11. ב"כ הצדדים- לרשות המכס- עו"ד שמש-מנור. לחברת גוטקס- עו"ד הדר).

סיכום ומסקנות:

ניכר כי היבואן הצליח להגיע במקרה זה להסדר טיעון מקל באופן יחסי, בהשוואה לעבירות שבהן הורשע.
חשוב לציין כי גם אם צדדים מגיעים להסדר טיעון, בית המשפט אינו מחוייב לקבלו והוא רשאי לסטות ממנו, אך מאחר ונטיית בתי המשפט היא בדרך כלל לכבד הסדרי טיעון, סביר להניח שהסדר הטיעון יכובד גם במקרה זה.

עו"ד גיל נדל עוסק בתחום דיני יבוא ויצוא, מסי יבוא ומסים עקיפים, חוזים בינלאומיים, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני. עו"ד נדל מרצה בפורומים מקצועיים רבים כגון מכון היצוא, לשכת עורכי הדין, ארגוני סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים, איגוד שלכות המסחר ועוד. לעו"ד נדל מדור קבוע בעיתון "תעשיות", במגזין PORT 2 PORT, ובפרסומים נוספים. חומר נוסף מאת עו"ד נדל ניתן להוריד באתר האינטרנט, בכתובת http://www.nadel-law.co.il האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי.
מידע על ספרים מפרי עטו של עו"ד גיל נדל ניתן למצוא באתר האינטרנט: http://www.tradelibrary.co.il


מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב