השבחת השליטה ב-PC
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

השבחת השליטה ב-PC 

מאת    [ 03/10/2007 ]
מילים במאמר: 720   [ נצפה 2758 פעמים ]

 
 
תגיות: pCon, מיומנות, ניהול, PC, מחשבים, שליטה, כשרון, קיצורים

המסר העיקרי הוא - מיומנות משתמשים נמוכה, מגבילה דרך קבע את פוטנציאל המחשוב לסייע לארגון בחתירה למימוש מטרותיו העסקיות. וההיפך לגבי קידום מיומנות זו, שהוא דבר חיוני, זמין ובעל תמורה גדולה במיוחד, ביחס להשקעה הכספית הדרושה.


"השבחה מתמשכת" היא השיטה היחידה שבה ניתן להבטיח מיצוי והגדלת הפרודוקטיביות של העובדים בשליטה במחשב. לא מדובר רק בהכשרות שצריכות להיות מבוצעות על בסיס שגרתי, אלא על מכלול פעולות שמחייבות תרבות ארגונית תומכת ומעודדת לשיפור השליטה במחשב. מעבר לפעילות המוכרת והשגרתית, יש לעודד החלפת ידע, טיפים, רעיונות ושימושים, בפינת הקפה, בפורטל הארגוני, בישיבות צוות ובכל הזדמנות שבה ניתן לחלוק ידע לטובת כולם.

"חוק המכפלות" טוען שקיצור זמן ביצוע של פעולה פשוטה במספר שניות בודדות, כאשר היא חוזרת על עצמה מאות או עשרות פעמים ביום ומיושמת על ידי מאות משתמשים, עשוי להביא לארגון "רווח" של עשרות שעות עבודה מדי יום. הכפל זאת בשנה ותקבל רווח משמעותי ביותר.

יתרה מזאת, חוסר מיומנות גם מקשה לאתר את מה שבאמת רוצים (ראה בידיעה 43 - מבדק יעילות החיפוש) ומביא להתבססות על מידע חלקי, קבלת החלטות שגויות ותשלום מחיר כבד פי כמה.

מצעד המגמות

המיומנויות הישנות חולפות מהעולם וההתקדמות בעולם המחשוב דורשת הסתגלות עובדים למיומנויות חדשות ובמגוון תחומים (דואר, עיבוד תמלילים, מצגות וכן הלאה). האינטרנט מוסיפה לכך עולם בפני עצמו, שדורש סט מיומנויות נוסף (כמו חיפוש מידע, התמודדות עם SPAM ושימוש ב-RSS).

אלו המגמות העיקריות, שמשפיעות על הפרודוקטיביות: מגמת השיתוף שהולכת וצוברת תאוצה מחייבת שליטה במכלול מיומנויות חדשות, הופעתן של תוכנות ויישומים חדשים, כניסתם של חלונות ויסטה ואופיס 2007, כניסתן של הרשתות האלחוטיות, הצורך הגדל במיומנויות חיפוש, שימוש בכלי עדכון חדשים כדוגמת RSS, בלוגים ופורומים והתרחבות השימוש בעבודה מרוחקת.

מיומנות השימוש במחשב באה לידי ביטוי בתחומים רבים כמו: שימוש במערכת ההפעלה; שימוש בתוכנות משרדיות; שימוש במערכות מחשוב ארגוניות כדוגמת ERP, CRM, BI והפורטל הארגוני; מיומנות שימוש בתוכנות עזר; מיומנויות למנהלים כדוגמת מערכותDSS (Decision Support Systems), EIS (Executive Information Systems),BAM (Business Activity Monitoring) ושימוש ב-Scorecards ו-Dashboards; מיומנויות שימוש באינטרנט; מודעות לאבטחה; מיומנות פתרון תקלות ומענה לשאלות; שימוש נכון יותר בארגונומיה.

יישור קו בקרב העובדים מבחינת רמת מיומנות השימוש במחשב, גם הוא אתגר משמעותי, כיוון שחלקם בעלי ידע רב מעבודות קודמות ומהבית, בעוד שאחרים מגלים בורות מוחלטת בכל הקשור ליישומי מחשב. כמו כן, המיומנות הנדרשת שונה מתפקיד לתפקיד בארגון.

סקר Market Watch בקרב 70 מנהלי משאבי אנוש ישראלים, גילה ש-91% מהם נתקלו בעובדים שלא אמרו את האמת, באשר לכישורי המחשב שלהם.

ילמדו אותך

על-מנת להקל על המעסיק באבחון מיומנות המחשוב אצל המועמדים לעבודה, הוצג לאחרונה בישראל התקן הבינלאומיICDL (International Computing Driving License), הקובע רמות למיומנות מחשוב. מגוון גופי הכשרה מציעים הדרכות מחשוב לעובדים (חלק מציעים הדרכה לפי התקן החדש) ויחד איתם יש לתת את הדעת ותשומת הלב, להיות מי שמניע תהליכי השבחה מתמידים.

בין גופי ההדרכה ובתי הספר למחשבים שיכולים להדריך אותך בנושא נמצאים: ג'ון ברייס המציעה קורסי Office 2003 ו-Office 2007 וקורסים מוזמנים לארגונים, שמותאמים אישית לצרכי הארגון. ים ידע מציעה קורסים ב-Office, הכרת המחשב, לינוקס, פוטושופ, תחזוקת מחשבים וצילום דיגיטאלי. מדיאטק מציעים מגוון קורסים והכשרות רחב. מכללת היי-טק מציעים קורסי Office במסלולים נוחים. תפניטק מציעים קורסי Office גם במתכונת רגילה וגם במתכונת ארגונית מותאמת אישית. ICDLישראל מבצעים בחינות הסמכה לתקן ICDL.

מקור חשוב נוסף, הם ספרים בתחום המחשוב, מהם כדאי ללמוד ולהפיץ טיפים שימושיים. בולטים בתחום זה הוצאת פוקוס, עם ספרים כמו Google - מדריך למטייל והוצאת הוד עמי עם ספרים כמו Windows XP למשתמש בבית ובמשרד.

מגבלות ואתגרים

יש לזכור כי עובדים רבים מגלים מיומנות רבה וידע נרחב בשימוש במחשב. לכן, השקעת מאמץ בקידום מיומנות אצל עובדים אלה עשויה להיות לא משתלמת. מכאן שמדיניות להדרכה גורפת על כל העובדים עשויה להתברר כבזבוז זמן. חשוב להתאים תוכנית הדרכה והכשרה כתלות בתפקיד הספציפי של העובד. מצד שני, יש לשים לב שלא להגרר למצב שבו כל עובד מקבל הדרכה אישית כדי לא להגדיל את תקציב ההכשרות בצורה מיותרת. מגבלה נוספת עשויה להתגלות דווקא אצל עובדים מיומנים שמנסים לגלות "ראש גדול" ועשויים להוריד עצמאית תוכנות לא מורשות ברשת. תוכנות כאלו עשויות להיות מסוכנות.

סיכום

השבחת מיומנויות השימוש במחשוב, היא פעילות ששכרה בצידה והיא עשויה להביא תועלת כספית משמעותית וחשובה. מכאן המסקנה המתבקשת - חדה וברורה.

התקציר לקוח מתוך תחקיר pCon בשם השבחת השליטה ב-PC.

גילית מידע חדש? מעניין?... רוצה עוד? ראה 100+ תחקירי מפתח - http://www.pcon.co.il/v5/105Debriefs.asp

הרחבות, ראיונות עם מומחים, טיפים מעשיים וקישורים להעמקה ניתן למצוא בקישור הבא - http://www.pcon.co.il/v5/Debrief.asp?debrief=818


למאמרים מקצועיים ואובייקטיביים נוספים של קובי שפיבק, בתחומי מידע מחשבים ואינטרנט, באתר "מאמרים" ראה - http://www.articles.co.il/author/1944
קובי שפיבק Bsc., MBA הוא העורך הראשי של תחקירי pCon ואתר pCon-line. כמי שעוסק במחשבים, על מכלול היבטיהם משנת 1976 וכן כמי שכתב וערך למעלה משמונה מאות תחקירים על כל היבטי המחשוב העיקריים, הוא נמנה על אותם אנשים בודדים בארץ ובעולם, שבאמת ובתמים, מבינים לאן הולך עולם המחשוב ומהן השלכותיו המידיות והעתידיות, על אנשים וארגונים. הוא גם פרסם מספר רב של מאמרים במרבית העיתונים הגדולים והמקצועיים, והופיע פעמים רבות בערוצי הטלוויזיה והרדיו המרכזיים. נכון להיום הוא מייעץ למרבית מנהלי המחשוב בארגונים המובילים בישראל, והוא נחשב בעיני רבים, לגורו של המחשוב העסקי.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב