חסכון לילדים דרך קופות גמל
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

חסכון לילדים דרך קופות גמל 

מאת    [ 07/07/2011 ]
מילים במאמר: 626   [ נצפה 4350 פעמים ]

 
 

עד לפני כחמש - שש שנים נחשבו קופות הגמל לדרך המועדפת לחסכון עבור הילדים. עד לשנת 2006, קופות גמל תיפקדו כמכשירי חסכון לתקופה ארוכה. החל משנה זו, עם הרפורמה בחוקי החסכון הנוגעים לקופות הגמל הפך החסכון עבור הילדים באמצעות מכשיר זה לרעיון שלרבים נראה כלא רלוונטי. לא עוד חסכון שאפשר לפתוח על שם הילד לתקופה של 15 שנה, אלא חסכון אותו ניתן לפתוח על שם החוסך בלבד, ולמשוך ממנו כספים רק כאשר החוסך הגיע לגיל פרישה. למרות הקשיים הקיימים בחוק, קופות הגמל ממשיכות להוות פתרון לא רע עבור חסכון לילדים, ולו בשל הטבות המס והפטור ממס רווחי הון מהן הן נהנות.

5 הגבלות על קופות הגמל, ואיך בכל זאת מסתדרים איתן עבור חסכון לילדים

1.      פתיחת חסכון רק על שם החוסך - החל מנת 2006 ניתן לפתוח קופות גמל רק על שם החוסך ולא על שם הילד או הנכד. מגבלה זו מקשה אמנם על חיי החוסכים עבור הילדים, אולם למעשה אפשר לפתוח קופות חסכון על שם ההורה או הסבים גם אם ייעודו האמיתי של החסכון הוא עבור הילד או הנכד.

2.      חסכון קודם בפנסיית קצבה - החל משנת 2008 אפשר למשוך כספים מקופת גמל רק אם קיים חסכון קודם לפנסיה המשמש לקצבה, ובו צבור סכום מספיק לתשלום קצבה מינימאלית עם הפרישה לגמלאות (3850 לחודש, נכון לסוף 2010). משמעות מגבלה זו היא כי החסכון לילדים לא יחליף את הקצבה הפנסיונית המובטחת עבור החוסך. במידה ונחסך סכום כסף המספיק לקצבה המינימאלית, יוכל החוסך למשוך את יתרת הכספים לשימוש ילדיו.

3.      רק בגיל הפרישה - אם עד לשנת 2006 הכספים שנחסכו בקופות הגמל ניתן היה לעשות בהם שימוש  לאחר 15 שנה, היום ניתן למשוך כספים אלו רק כאשר החוסך מגיע לגיל הפרישה. כאשר החוסכים עם הסבים והסבתות של הילדים, מדובר בתקופת זמן שיכולה להתחרות עם זו שהוצעה עד לשנת 2006. אם ההורים חוסכים עבור ילדיהם, עליהם לקחת בחשבון שהכספים יהפכו זמינים רק כאשר הם עצמם יגיעו לגיל הפרישה - קרי כ-30 שנה. אמנם מדובר על חסכון לטווח ארוך בהרבה מזה שהיה קיים עד לשנת 2006, אולם כיום גם בגיל 30 נאבקים הילדים עם הוצאות גדולות ללימודים, דירה או פתיחת עסק. חסכון בקופות הגמל על ידי ההורים אולי לא יפתור את בעיות שכר הלימוד מייד לאחר תום הצבא, אך יעזור מאד בנושאי רכישת דירה, לדוגמה.

4.      הטבות מס על ההפקדות בקופה  - נושא ההטבות מס על ההפקדות בקופתגמל לא עבר רפורמה. גם לפני שנת 2006 ניתן היה לקבל הטבות מס רק על אותם רכיבי שכר שלא בוטחו לפנסיה על ידי המעסיק. אם החוסך לא ניצל את מלוא הזכויות הפנסיוניות שמגיעות לו, הפקדות לקופת הגמל יזכו אותו גם כיום בהטבות מס בעת ההפקדה לקופה.

5.      פטור ממס רווחי הון - כל אפיקי החיסכון האחרים חייבים במס של 20% על ריווחיהן. קופות הגמל הן מכשירי החיסכון היחידים בהם אפשר להנות מפטור על מס רווחי הון ולקבל את מלוא הרווחים שנצברו בקופה ולא רק 80% מהם. כאשר מדובר על חסכון לטווח ארוך, פטור זה מתגלם לסכום משמעותי.

פתיחת קופות גמל המיועדות לחיסכון עבור הילדים דורשת שינוי מחשבתי כיוון ומדובר לחסכון לתקופות זמן ארוכות מהתקופות להן הורגלנו עד לשנת 2006. למרת זאת, עדיין מדובר באפיק חסכון ריווחי וכדאי ביותר הכולל גם יתרון סמוי: כיוון ומדובר בחסכון סגור שאינו נזיל, הפיתוי להשתמש בכספים לפני תום תקופת החסכון יורד באופן ניכר וסיכוי לחסוך סכומים משמעותים שאינם נשחקים על ידי משיכות מוקדמות עולה בצורה משמעותית.

עדי דהן

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב