טבע - מה עובר על ספינת הדגל? והאם היא לקראת תחתית חדשה?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

טבע - מה עובר על ספינת הדגל? והאם היא לקראת תחתית חדשה? 

מאת    [ 06/07/2011 ]
מילים במאמר: 591   [ נצפה 1229 פעמים ]

 
 

לא אחת ניתחתי את טבע בעת האחרונה, טרם הירידות החדות שפקדו אותה. אך לפני שבועות מספר הערכתי שכיוונה מטה. גם לאחר אותה צלילת בז לאחריה כרתה שפל במחיר של 154.49 ש' למניה הערכתי שהסיפור עדיין לא תם, הסיכון גבוה ויש להתייחס בחשדנות לכל מהלך עליות. מאותה נקודה רשמה טבע עלייה חדה ומהירה עד לשיא של 183.66 ש' למניה ובשבועות האחרונים חזרה למסלול יורד. השאלה היא לגבי המשך הדרך.

המגמה הראשית

מגמת ירידה או עלייה, כפי שכתבתי לא אחת, אינן מסתיימות תוך נגיעה בודדת ברמת שפל או ברמת שיא. זהו מצב נדיר. במרבית המקרים, דרושה לפחות נגיעה נוספת באותה תחתית או לפחות ניסיון לעשות כן. די בעובדה זו כדי לסמן למשקיעים שמהלך העליות האחרון מתאפיין בסיכון גבוה.
1. המגמה הראשית היא מגמת ירידה כאשר אפשר לראות זאת לפי מספר נקודות מרכזיות השלובות האחת ברעותה:

2. ראשית, נקודות השיא והשפל מסודרות מבנה יורד וזו עדות ברורה לפיה שתי הקבוצות המרכזיות המניעות את המניה מאוחדות בדעה זהה לגבי כיוונה. שתי נקודות השיא הרלוונטיות הן במחיר של 238.03 ו-204.09 ש' למניה. נקודות השיא מייצגות את המוכרים. נקודות השפל הרלוונטיות הן 180.63 ש' ו-154.49 ש' למניה. נקודות השפל מייצגות את הקונים.

3. ממוצעים נעים - תפקידם להפוך את סעיף 2 למשהו אובייקטיבי יותר. וכאן אפשר לראות בבירור כיצד סידורם של הממוצעים מצביע לא רק על מגמת ירידה כי אם גם על מומנטום  שלילי.

4. רמות תמיכה והתנגדות. הרמה שנשברה מטה הייתה רמת 180.63 ש' למניה. רמת תמיכה היא אזור על הגרף המתאפיין בריכוז גבוה של קונים. לאורך זמן, כל נסיגה בטבע נבלמה סביב רמה זו על רקע קיומם של ביקושים גדולים. שבירתה מטה הפכה אותה לרמת התנגדות כאשר ראינו בבירור כיצד מהלך העליות האחרון הסתיים במחיר של 176.50 ש' למניה.

5. המרכיבים הללו מעלים את הסבירות לפיה טבע לא ראתה עדיין את התחתית האחרונה. בסקירה הקודמת הערכתי שיש להתייחס בחשדנות לכל ניסיון עליות. כישלון זה רק מאשש את הערכותי הקודמות.הנחת העבודה

כדי להעריך את כיוונה של טבע יש להתבסס על הנחות העבודה המקובלות לגבי מגמות עלייה או ירידה. וכאן יש כמה כאלה:

1. מרגע הפיכתה של המגמה לראשית, כלומר לארוכת טווח, ההנחה היא שכל עלייה תהיה לצורך ירידה נוספת וזאת כל עוד לא נרשמו שתי נקודות שפל זהות או עולות.

2. לאחר התיקון הטכני תתחדש המגמה כאשר מהלך הירידות החדש אמור לדרדר את מחירה מתחת לרמת השפל הקודמת.

3. כלומר, הנחת העבודה גורסת שכיוונה של טבע מטה וכי היא אמורה להגיע לפחות לשפל הקודם או אף לשבור אותו מטה. שינוי מגמה אפשרי רק אם המניה תיבלם בדיוק או מעל לרמת 154.49 ש' למניה.

מה הסימנים לשינוי כיוון?

1. שינוי מגמה אפשרי רק אם המניה תיבלם בדיוק או מעל לרמת 154.49 ש' למניה.

2. מאידך, שבירה מעלה של רמת 170 ש' למניה תחייב בחינה חוזרת של הנחות העבודה.

סיכום

טוב זה לא נראה אז ולא נראה גם היום. יש להבין שלא כל מהלך עליות מוגדר מיד כמגמת עלייה ולא כל ניסיון התאוששות מהווה סימן לרכישת המניה. בחלק מהמקרים מדובר בתהליך הפוך בו כל עלייה מספקת הזדמנות להיפטר מסחורה עודפת. טבע, כמו שזה נראה כעת, מצויה עדיין במגמת ירידה.

*הגרפים בסקירה זו הופקו באמצעות תוכנת ואתר בורסהגרף ניתוח טכני www.bursagraph.co.il מבית קו מנחה ואייל גורביץ

**כל הזכויות שמורות. אין לשכפל, להעתיק, לתרגם, לצלם, להקליט או להעביר בכל צורה שהיא כל חלק מן החומר אלא באישור מפורש בכתב מן המחבר.

***אין בסקירה זו משום המלצה לקנות או למכור את השוק או מניות ספציפיות. סקירה זו מוגשת כאינפורמציה טכנית נוספת. העושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב