מושגים במקרקעין - חלק ב'
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מושגים במקרקעין - חלק ב' 

מאת    [ 20/06/2011 ]
מילים במאמר: 506   [ נצפה 2945 פעמים ]

 
 

מושגים במקרקעין - חלק ב'

מינהל מקרקעי ישראל

הגוף שמנהל את אדמות המדינה והלאום ומחכיר אותן לצרכים שונים (מגורים, תעשייה, חקלאות וכיו"ב). מכאן, שמרבית הסיכוים שגם דירתכם נבנתה על אדמות בניהול המינהל.

האגף לרישום והסדר מקרקעין

נהוג לכנותו ה'טאבו'. זהו הגוף בו נרשמים נכסי הנדל"ן בפנקסי המקרקעין, רישום המעניק להם תוקף חוקי. פנקסי הרישום ש הטאבו הינם פומביים וכל אדם רשאי לעיין בהם וללמוד מהם באשר למצב הזכויות החוקי של נכס מקרקעין מסוים, בכפוף לתשלום אגרה.

משרד הבינוי והשיכון

המשרד הממשלתי האחראי על תחום הבניה והפיתוח. במסגרתו פועל המרכז למיפוי ישראל.

חברת בניה

החברה הקבלנית שממנה נרכשה הדירה. היא זו שאחראית כלפי רוכש הדירה לסיים את הליך רישום בניין כבית משותף ואת רישום הזכויות של כל אחד מהרוכשים בלשכת רישום המקרקעין (טאבו).

נסח רישום/טאבו

המסמך המעיד על מצב הזכויות בנכס המקרקעין. עיון במסמך ילמדכם כי דירתכם נרשמה כחוק על שמכם ואתם בעליה. 

תב"ע - תוכנית בנין עיר/תכנית מפורטת

מסמך בעל תוקף חוקי שנועד להסדיר את השימוש בקרקע בשטח נתון כלשהו. דהיינו, תכנית המגדירה את יעוד הקרקע, חלוקת הקרקע למגרשים ואופן השימוש בהם.

המונח שגור בלשון הדיבור, אך אינו מוכר בחוק, שם הוא מכונה בפשטות "תוכנית". הוראת סעיף 145 לחוק התכנון והבניה התשכ"ה - 1965 קובעת, כי אין לבצע (כמעט) כל פעולה במקרקעין, אלא אם כן נתנה הוועדה המקומית היתר לכך, וזו האחרונה לא תיתן את ההיתר אלא על פי הקביעות בתוכנית.

תוכנית בניין עיר מורכבת משני מסמכים עיקריים - תשריט ותקנון, וכן ניתן לצרף אליה מסמכים נוספים הקרויים "נספחים".

פרצלציה

חלוקה של מקרקעין שמטרתה לתרגם את החלוקה שמופיעה בתכנית המתאר מקומית או בתכנית המפורטת, לחלקות הניתנות לרישום בפנקסי המקרקעין (טאבו). תהליך הפרצלציה מתבצע באמצעות מודד מוסמך והוא מבוקר ומאושר ע"י הועדות המקומיות לתכנון ולבניה והמרכז למיפוי ישראל.

בסיום התהליך, נקבעים המספרים הסופיים של החלקות החדשות, כשלכל חלקה חדשה תפתח "רשומה" בפנקס הזכויות לפי מס' גוש ומס' חלקה, לפיהם ניתן יהא להפיק "נסח רישום" ובו פירוט הזכויות, השעבודים, ההערות, וכו' השייכים לאותה החלקה.

לאחר השלמת הרישום של הפרצלציה והבית המשותף ניתן להכין את המסמכים הנחוצים לרישום זכויות המשתכן. רישום המשתכן נעשה לאחר חתימתו על הבקשה לרישום ועל שטר המכר או שכירות. אם החברה המשכנת קיבלה ממנו ייפוי כוח, הרישום יעשה ע"י החברה המשכנת בהתאם לייפוי הכוח.

צו לרישום בית משותף

כל מבנה שיש בו שתי דירות ויותר יירשם בדרך כלל כבית משותף. צו זה הוא אמצעי לחלוקת חלקת הקרקע לתת-חלקות (לדירות). רישום דירות בניין כבית משותף, ככלל, מוטלת על החברה הקבלנית שהקימה אותו ומכרה את הדירות לרוכשים.

רישום זכויות - בתים משותפים

הדרך שבה נרשמת דירה מסוימת על שם בעלי הזכויות בה.

רישום זכויות - בתים פרטיים

ככלל, בית פרטי מוגדר כבית יחיד במסגרת חלקה אחת. במצב זה, ניתן לרשום את זכויות הבעלים בלשכת רישום המקרקעין עם תום הליך הפרצלציה.

המידע דלעיל הינו כללי ואין לראות בו משום ייעוץ משפטי או חוות דעת משפטית. בכל מקרה של שאלה בעניין יש לפנות לעו"ד מוסמך לקבלת ייעוץ מלא. אין במאמר זה כדי ליצור יחסי עו"ד-לקוח בין הקוראים לבין הח"מ.

 

http://www.belaw.co.il האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים כאלה או אחרים או להימנעות מהם. על הקורא לפנות ולהתייעץ עם עו"ד המתמחה בתחום הספציפי בטרם נקיטת כל פעולה משפטית כזו או אחרת. כל המסתמך על האמור בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד והאחריות לכל תוצאה, ישירה או עקיפה, בשל הסתמכות על האמור, תחול על המשתמש בלבד.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב