תסמונת העייפות הכרונית וההתייחסות ברפואה הסינית
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

תסמונת העייפות הכרונית וההתייחסות ברפואה הסינית 

מאת    [ 13/06/2011 ]
מילים במאמר: 1367   [ נצפה 2763 פעמים ]

 
 

תסמונת העייפות הכרונית  ="מחלת היאפים"

עייפות כרונית היא משהו שקשה להסבירו. ההגיון אומר שככל שאנו מזדקנים, כך אנו עייפים יותר. אולם, נמצא שההיפך הוא הנכון, ובגילאים צעירים מאוד (20 עד 50), העייפות הכרונית יותר דומיננטית. ההסבר המקובל הוא שהעייפות הכרונית נגרמת בעקבות לחץ ומתח שאנו שרויים בו, בשל אורח החיים האינטנסיבי והתובעני של המאה ה21 . המירוץ סביב השעון של עבודה, לימודים, דירה, ילדים, משפחה, חברים, משכנתא ועוד. 

לרפואה המערבית אין תשובה לעייפות הכרונית, מלבד מנוחה ולחכות שזה יעבור. הרפואה הסינית מתייחסת לעייפות כחוסר צ'י של הטחול, דבר המהווה קשר ישיר לעיכול האוכל. במקרים קשים או בעייפות כרונית של מעל כמה שנים אנו מייחסים את העייפות גם לחוסר צ'י של הריאות והכליות. (הלחץ ומתח מיוחס לצ'י של הכבד).

יש מענה אמיתי ויעיל ברפואה הסינית לעייפות כרונית. הטיפול הוא מהשורש והתוצאות מורגשות תוך זמן יחסית קצר.

סימפטומים:

בתסמונת העייפות הכרונית יכולים להופיע חולשת שרירים, רגישות לחום ולקור, חום נמוך, דופק לא סדיר, קוצר נשימה, לחץ דם נמוך, הפרעה בשיווי משקל, סחרחורת, בעיות במערכת העיכול, בחילות, פריחות, כאבי גרון, בלוטות לימפה נפוחות, כשל חיסוני, קושי בריכוז, פגיעה בזיכרון לטווח הקצר. המחלה עלולה לפגוע קשות בעבודה, בחיי החברה ובמשפחה.

האבחנה:

האבחנה נעשית על פי תשאול על התסמינים, בדיקת דם כללית, בדיקת תפקודי כבד ומערכת העיכול ובעיקר על סמך שלילת מחלות אחרות.

באבחנה נשים לב לסימנים הבאים:

עייפות הנמשכת לפחות שישה חודשים.

עייפות שאינה נגרמת ממאמץ ממושך.

עייפות שאינה מוקלת לאחר שינה ומנוחה.

עייפות הפוגעת משמעותית בתפקוד המקצועי, הלימודי, החברתי והאישי.

חשוב לברר על קיום מצבי מצוקה נפשית, פחדים, דיכאון וחרדות מאחר ואלו מביאות לשחיקה ועומס קשה על מערכת העצבים ונצפו מקרים רבים בהם אנשים החולים בתסמונת העייפות הכרונית דיווחו על מצבים נפשיים כאלה לפני ההתפרצות.

הגורמים למחלה:

גם בתסמונת זו לא ברור מהו הגורם או הגורמים הישירים להתפרצותה. ואין בדיקות מעבדה היכולות להצביע על קיומה הוודאי. להלן רשימה חלקית של גורמים אפשריים:

·         ישנה השערה על גורם נגיפי הקודם למחלה כגון EBV הגורם למחלת הנשיקה.

·         לחץ ומצבי דחק נפשי ופיזי.

·         בעיות בבלוטת התריס.

·         בעיות בתפקוד הכבד.

·         ליקויים במערכת החיסון וההגנה של הגוף.

·         גורמים שעלולים להוות טריגר להתפרצות המחלה:

·         מחלות שונות כגון: סוכרת, מחלות לב, ריאה, כבד, ראומטואיד ארטריטיס, דלקות כרוניות, כאבים כרוניים, סרטן.

·         תרופות: נגד לחץ דם, אנטי דלקתיות, אנטיהיסטמינים, סטרואידים ועוד.

·         אנמיה

·         קנדידה

·         היפוגליקמיה

·         חסרים תזונתיים

·         הפרעות שינה.

תסמונת העייפות הכרונית- כיום אין טיפול ספציפי בתסמונת, לכן ברוב המקרים אנשים פונים לרפואה המשלימה.

הטיפול הסיני

הרפואה הסינית  אינה מטפלת במחלה אלא באדם ויש בה מקום מאפשר להקלה דרמטית במצבי פיברומיאלגיה ו-CFS. ניתן לשפר באופן משמעותי את איכות החיים ולשמר אותה.

בריפוי הסיני הטיפול מותאם לכל אדם  באופן ייחודי ואישי. אנשים שונים עם אותה מחלה יכולים לקבל טיפול שונה וזה היופי והמיוחדות של השיטה.

קבלת המידע הרב ביותר והבנת המחלה הינו חשוב ומאפשר לאדם לקבל שליטה ולקחת אחריות כדי לשפר את איכות חייו. רמת כאב כל כך חזקה או עייפות עד כדי פגיעה ביכולת לעשות דברים קטנים, עלולה ליצור פחדים רבים.

פעמים רבות, כשמבינים שמחלות אלו לא יכולות לגרום לנזק פיזי קבוע, יש בכך נחמה המביאה אנשים לפתח גישה חיובית יותר לגבי מצבם.

סילוק רעלים על ידי תזונה וניקוי רעלים

חיזוק המערכת החיסונית, תמיכה והזנה של הגוף.

שיפור בעיית השינה

שינוי תזונתי, תוספי מזון, צמחי מרפא

מבחינת הרפואה הסינית, הגורמים לפיברומיאלגיה ותסמונת העייפות הכרונית יכולים להיות תזונה קלוקלת, אורח חיים לחוץ, טראומה נפשית או פיזית, עודף רעלנים בגוף ולמעשה, כל דבר שמתיש, שוחק ופוגע באיזון מערכות הגוף, כגון מערכת החיסון וההגנה, מערכת העיכול ועוד.

המטרה להשיב את גוף האדם לאיזון על מנת שהגוף יוכל לטפל בבעיה על כל התסמינים שלה. גוף חזק ומאוזן יודע איך לשוב לבריאות וכל שהוא זקוק לו זו ההזדמנות לעשות זאת.

ישנה חשיבות עמוקה לנושא התזונה, שעות האכילה, הקשבה לגוף, הורדת מפלס המתח, פעילות גופנית הדרגתית, מנוחה, שינה טובה יותר.הפרעות בשינה הינן גורם סטרס לא קטן. הפרעה בשינה גורמת לירידה בתפקוד הגוף ואף להחמרת רמת הכאב.

ישנם מזונות מהם מומלץ להימנע ולא מדובר רק על ג'אנק פוד.

למשל, מזונות ומשקאות המכילים קפאין כגון: תה, שוקולד, קפה עלולים להחמיר מצב עייפות. זריקת המרץ היא ראשונית בלבד. קפאין מדלל מאגרי ויטמינים ומינרלים חיוניים בגוף ומביא להיחלשות.

אותו הדבר עם סוכר, הגורם לעייפות, חולשה של מערכת החיסון ודילול מאגרי ויטמינים ומינרלים בגוף.

ישנם דברים שדי מובן שרצוי להימנע מהם כגון אלכוהול.

מזונות נוספים הגורמים בין היתר גם לעייפות, הם מוצרי חלב ובשר מאחר והגוף זקוק לאנרגיה רבה לפרקם ולעכלם.

מוצרים אלו אף מחמירים מצבי סטרס ודלקת בגוף.

ישנם אנשים שגם ממוצרי חיטה ודגנים צריכים להימנע. החלבון שבחיטה נחשב לחומר אלרגני וישנם אנשים שגופם מתקשה לעכל ולהתמודד איתו.

פעילות גופנית

נמצא שפעילות אירובית, חיזוק ומתיחת שרירים ושיפור סיבולת לב-ריאה מועילים ביותר ומביאים להפחתת הכאב והעייפות ולרווחה. אולי לא תמיד בטווח המיידי אך בטווח הארוך בוודאי. מי שסובל מכאבים ו/ או מעייפות, יכול להתחיל בפעילות אירובית קלה כמו הליכה, שחייה, טאי צי, צי גונג, יוגה, דיקור, טווינה, רכיבה על אופניים, התעמלות במים וכדומה.

בצמחים ודיקור אני נעזרת כדי לחזק את המערכת, לעלות את רמת הצי= האנרגיה ולחזק דם. כמו כן הצמחים מקלים סימפטומטית במקרים בהם האדם סובל מכאבים או מעייפות קיצונית ולא יכול לתפקד כך שהצמחים יתנו לו את התמיכה להקלת הכאב והעייפות הרבה.

ישנם צמחים וטכניקות דיקור שניתן להשתמש בהם להפחתת כאב, לעורר, לחיזוק מערכת החיסון תוך תמיכה והזנה של הגוף על מנת להתמודד עם העייפות.

צמחי מרפא יכולים לסייע לניקוי רעלים, חיזוק ושיקום מערכת העיכול והכבד, הרגעה ועוד. הכל בהתאם לתוכנית הטיפולית והכיוון שהוחלט עליו לאחר האבחון האישי.

הטיפול הוא בשורש הבעיה, מטרתו: לחזק את הגוף ולהביא את כל המערכות בחזרה לאיזון כדי לאפשר לתהליך הריפוי הטבעי הטבוע בנו לחולל בנו ריפוי.

התחל בקטן ותמנע את הגדול, כדי להימנע מבעיות גדולות יש לפתור אותן כבר בהתחלה.

בשמחה

מעוז מרפא

שרה מעוז מומחית ברפואה סינית , מתמחה בגניקולוגיה סינית ,השמנת יתר והפרעות אכילה ,מפתחת התוכנית להריון טבעי ומהיר. למדה בארץ ובסין ,סינולוגית ודוברת סינית ,בוגרת האוניברסיטה העברית ,שימשה כסטאגרית של פרופסור פאנג סיה סו במשך 3 שנים וכמתרגמת שלו .בוגרת רידמן לרפואה סינית ארבע שנתי. מרצה ,מלמדת ומנחה בנושא תזונה להפרעות אכילה והשמנת יתר, הריון ובעיות פוריות וגיל המעבר.מוסמכת בצמחי מרפא סיניים, מומחית בדיקור, טווינא ותזונה, יוצרת תוכנית ייחודית לירידה מהירה אך בטוחה ומאוזנת במשקל. מוסמכת כמדריכה לטיולי עומק ברחבי סין וסביבותיה.   האתר שלי: www.maozmarpe.co.il  מומחים ברפואה סינית

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב