חלוקת נכסי קריירה וזכויות סוציאליות בעת גירושין- פסק דין השופטת גאולה לוין
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

חלוקת נכסי קריירה וזכויות סוציאליות בעת גירושין- פסק דין השופטת גאולה לוין 

מילים במאמר: 399   [ נצפה 2727 פעמים ]

 
 

בשנת 2007 שמענו לראשונה על תקדים לנושא נכסי קריירה. בית המשפט העליון קבע, בהרכב של שלושה שופטים בראשות המשנה לנשיאה, אליעזר ריבלין, כי נכסי קריירה ומוניטין הם נכסים ברי חלוקה בעת תום נישואים או גירושים, וכי חזקת השיתוף בין בני זוג חלה גם על נכסים אלה. במקרה דאז, קבע בית המשפט כי יש לחלק את נכסי הקריירה שצבר הבעל בינו לבין גרושתו. בית המשפט ביטל את התשלום החודשי שקבע בית המשפט לענייני משפחה, ופסק לאישה תשלום חד פעמי בסך 250 אלף שקל, שישולם על ידי הגרוש בשלושה תשלומים.

 

 

 פסק דין חדש- בית המשפט למשפחה באר שבע

 

מקרה חדש ומעניין בנושא חלוקת "נכסי קריירה" ו"זכויות סוציאליות"  עלה בבית משפט למשפחה בבאר שבע ב- 30 מאי 2011. בפסק דין זה קבע בית המשפט כי כל הזכויות הסוציאליות שצברה האישה במשך שנות נישואיה, יישארו בידיה והבעל לא זכאי לקבל מהן שקל. פסק הדין הסתמך על סעיף 8 לחוק יחסי ממון בין בני זוג, המאפשר לבית משפט שיקול דעת בחלוקת הרכוש בין בני זוג. בהפעילו את שיקול הדעת, יכול בית המשפט להתחשב במכלול נסיבות הנוגעות לחיים של בני הזוג.

 

בני הזוג במקרה זה נישאו ב- 1986 ונולדו להם ילדים משותפים. בפועל, הטיפול בילדים וגידולם נעשה על ידי האישה.  הבעל לא קיים את חובותיו כהורה לילדיו. נטל כלכלת הבית ותחזוקתו נפל אף הוא על כתפי האישה.  הבעל, ניסה להתחמק מתשלומי המזונות. בתחילה על ידי הצגת מצג של השתכרות נמוכה, (ולפיכך נפסקו מזונות נמוכים) ובהמשך, אף התחמק מלשלם מזונות בכלל. האישה נאלצה לפנות ללשכת ההוצאה לפועל לגביית המזונות. כמו-כן, שילמה האישה את כל החובות שנוצרו בתקופת החיים המשותפים עם בעלה.

 

 

 

תרומה לפיתוח והשבחת נכסי קריירה

 

השופטת גאולה לוין החליטה לאור הפרטים שמתקיימות כאן נסיבות מיוחדות המאפשרות למנוע מהבעל לקבל חלק מהזכויות הסוציאליות שנצברו לאישה. באשר לנכסי הקריירה, גם כאן קבע בית המשפט שהבעל לא יוכל לקבל דבר מנכסי הקריירה של האישה. סיבה עיקרית: הבעל לא תרם לפיתוחם או השבחתם של נכסי הקריירה של אשתו, או לשיפור כושר ההשתכרות שלה, לא מבחינה כספית ואף לא מבחינת זמן (לדוגמא - מימון לימודיה). הבעל לא הצליח להוכיח באותו מקרה כי הקדיש את חייו למשפחה או נטל על עצמו את עבודות בית וטיפול בילדים, כל שכן, ויתר על קריירה משל עצמו, או מימן את לימודיה של אשתו.

 

 

 

מסקנה- שיתוף בזכויות, נכסים וכספים אינו אוטומטי. צד שניתק עצמו ממחויבויותיו המשפחתיות אינו יכול להופיע בעת פרידה ולדרוש "חצי" מעצם היותו בן הזוג לנישואין.

 

 

 

לקריאת מאמרים נוספים בנושא גישור משפחה

 

 

 

הדרה מטר | יעוץ משפטי וגישור משפחה , http://hadara-matar.net  ,   מייל:  matarhadara@walla.co.il
 


 


 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב