תורה מול מדע
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

תורה מול מדע 

מאת    [ 01/06/2011 ]
מילים במאמר: 652   [ נצפה 1905 פעמים ]

 
 

תורה מול מדע - סקירה כללית

מאת: הדוס | 1/17/2010 אמונה ומדע - הנושא של תורה מול מדע הוא נושא ארוך ורחב שנחלק לתת תחומים רבים. ישנם מספר גישות דתיות איך להתיחס לאותם מקומות שבהם ישנה לכאורה סתירה בין ה תורה לבין המדע. לאחר תקופה ארוכה שבה למדתי את כל הנושאים האלו בצורה יסודית, גיבשתי לעצמי שיטה עצמאית בכל הענין.

 

לדעתי, מכיוון שהנושא הזה נחלק לכמה תחומים מתחומים שונים, לכן אני חושב שזו טעות חמורה להתיחס לכל אותם תחומים כמקשה אחת. מה שמתאים לנושא אחד לא מתאים לנושא אחר. לפי האמת אין שום סתירה בין תורה למדע. המדע הוא הידע הכלל אנושי הרציונלי, ולכן כל דבר שקיומו מוכח באופן רציונלי הוא חלק מהמדע. ולכן, מכיוון שאפשר להוכיח באופן רציונלי את ה תורה, אם כן ה תורה כולה היא חלק מהמדע האנושי. לא יתכנו לעולם סתירות בין שני דברים אמיתיים. כל הסתירות נובעות מחוסר ידע שלנו. או מחוסר הבנת המדע, או מאי הבנת ה תורה.

 

להלן פירוט הנושאים הנידונים, ודעתי הקטנה בכל אחד מהם.

 

א. מציאות הבורא. בתחום זה אין מקום לשום פשרות. מציאות הבורא מוכחת מעל לכל ספק באופן רציונלי ומדעי. אינני מוכן לקבל את הטענה שאמונה זה דבר ריגשי. אולי הכפירה היא רגשית, לא האמונה. ישנם דרכים רבות להוכיח את מציאות הבורא, אבל הדרך הקלה ביותר היא ההתבוננות בעולם הטבע בצירוף שלילת האבולוציה, כדבר שהוא בלתי אפשרי לחלוטין מבחינה סטטיסטית, מעל לכל ספק. בנושא זה טיפלתי בפרק הראשון והשני על בריאה ואבולוציה. דרך נוספת להוכיח את מציאות הבורא היא דרך המפץ הגדול, שזה דבר שאין לו שום הסבר רציונלי בלי בורא חיצוני תבוני שאינו כפוף לחוקי הפיזיקה. גם על נושא זה עוד אניף את ידי ועכברי, כמו עוד דרכים רבות להוכחת מציאות הבורא. בענין מציאות הבורא, לא זו בלבד שאין סתירה בין המדע לתורה, אלא שהמדע הוא הוא הכלי הטוב ביותר להוכחת מציאות הבורא.

 

ב. אבולוציה. בנושא הזה יש להפריד בין שני תת נושאים. הנושא הראשון הוא עצם ההתפתחות ההדרגתית. והנושא השני הוא האם זה נעשה באקראיות או על ידי גורם תבוני. בענין האקראיות האמת היא מוחלטת לגמרי, שאין שום דרך לאבולוציה להתרחש באופן אקראי. לא אאריך עכשיו בנושא זה משום שכבר עסקתי בזה באריכות בפרקים שעוסקים בענין זה. בענין ההתפתחות ההדרגתית על ידי גורם תבוני, כלומר אבולוציה שמאחוריה עומד הבורא, זה רעיון שעומדים מאחוריו אנשי מדע רבים בארה"ב, קשה לשלול אותו על הסף משום שזו הדרך הטובה ביותר להסביר את ממצאי המאובנים, וזה גם מסתר מאד עם רעיונות מסוימים שנכתבו בספרי הקבלה הרבה לפני דארוין. אני אישית נוטה לקבל את הרעיון עם מספר הסתיגויות, אבל אינני בטוח בזה לחלוטין. את פירוט הדברים אכתוב בל"נ במאמר נפרד.

 

ג. גיל העולם. בניגוד לנושאים הקודמים שבהםאין שום סתירה וכל הדיבורים על סתירה נובעים משקרים מגמתיים, בנושא הזה דווקא ישנה סתירה לכאורה בין ההבנה הפשוטה  של הממצאים לבין ההבנה הפשוטה של ה תורה. אבל לימוד מעמיק של המקורות ב תורה לגבי בריאת העולם יראה לנו שאין שום סתירה כלל וכלל.בנושא זה כתבתי מאמר נפרד.

 

ד. ממצאי המאובנים.  ממצאי המאובנים מציגים תמונה שאינה עולה בקנה אחד לא עם האבולוציה ולא עם פשוטו של מקרא. מצד אחד הם פורכים לגמרי את תורת האבולוציה בכך שהם אינם מציגים תמונה של התפתחות הדרגתית, אלא היווצרויות פתאומיות במספר "בומים"  בודדים , כשבין "בום" ל"בום" לא מתרחש שום שינוי, בדיוק כמתואר בספר בראשית. ומצד שני , בפשוטו של מקרא כל הבומים היו בטווח של שישה ימים בלבד, מה שלא נראה בממצאי המאובנים. את הפער שבין האבולוציה למאובנים אי אפשר לגשר. הפער בינם לבין התיאור המקראי הוא ניתן לגישור בהחלט.

 

ה.ארכיאולוגיה. בתחום הזה אין שום סתירות אמיתיות. ואדרבה, הממצאים הארכאולוגים מסתדרים היטב עם התיאור בתנ"ך.

 

מדע הארכיאולוגיה הוא תחום פרוע מאד, על כל ממצא ארכיאולוגי אפשר לבנות עשרות תאוריות הזויות, מבלי שתהיה אפשרות כל שהיא לדחות אותם. מי שרוצה להגיע לאמת צריך לקחת את הנתונים עצמם. ושם מוצאים את התנ"ך ובגדול.

ברסלב, רבי נחמן מברסלב, ברכות, שיעור תורה, ניצחת ואנצח הוצאה לאור - הוצאת ספרים, רבי שמעון בר יואי, לג בעומר, רבי נחמן מברסלב, מוסדות תיקון המידות - אתר ברסלב מידות - באתר: אתר על לג בעומר, מידע רב על רבי שמעון בר יוחאי ו ספר הזוהר - כל המידע הנדרש!, מידע על חגי ישראל, שיעורי תורה לצפיה בכל הנושאים ממש בכל התורה, מענין ברכות הצדיקים ובכלל ברכות, חגי ישראל - חגים ... ועוד...

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב