משולחן המועצה להשכלה גבוהה - התאמות לסטודנטים וסטודנטיות לאחר לידה, אימוץ או קבלת ילד למשמורת וכן לסטודנטיות בהריון
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

משולחן המועצה להשכלה גבוהה - התאמות לסטודנטים וסטודנטיות לאחר לידה, אימוץ או קבלת ילד למשמורת וכן לסטודנטיות בהריון 

מאת    [ 01/06/2011 ]
מילים במאמר: 952   [ נצפה 1494 פעמים ]

 
 

משולחן המל"ג - התאמות לסטודנטים וסטודנטיות לאחר לידה, אימוץ או קבלת ילד למשמורת וכן לסטודנטיות בהריון/ מוטי שחר, עו"ד ומגשר

 

לאחרונה, החליטה המועצה להשכלה גבוהה לקבל את המלצות וועדת "בייט מרום" לעניין קביעת כללים לשם ביצוע התאמות נדרשות לנשים בהריון ולסטודנטים (גברים ונשים) לאחר לידה, אימוץ או קבלת ילד למשמורתם.

 

אין כל ספק, ההחלטה שקיבלה המועצה להשכלה גבוהה הינה ראויה מאוד ומהווה צעד נוסף בשרשרת צעדים חברתיים חשובים שקיבלו הן הממשלה, הן הכנסת והן המועצה להשכלה גבוהה. בהקשר זה, ניתן לציין את ההחלטה לסייע לחיילים משוחררים במימון שכר הלימוד האקדמי, סיוע בשכר דירה לסטודנטים אשר יגורו בשכירות באזורים מסויימים של באר שבע וכדומה.

 

ההתאמות:

החלטת המועצה קובעת שורה של התאמות שתינתן לסטודנט זכאי, כאשר סטודנט זכאי הינו אחד מן הבאים:

  • סטודנטית הנמצאת בשמירת הריון או בטיפולי פוריות לפחות 21 ימים בתוך בסמסטר;
  • סטודנט או סטודנטית בחופשת לידה, אימוץ או משמורת לפחות 21 ימים בתוך בסמסטר.

 

במידה ומוסד להשכלה גבוהה יכיר בסטודנט או סטודנטית כסטודנט זכאי לעניים כללים אלה של המועצה להשכלה גבוהה, יעמדו לרשותו ההתאמות הבאות:

v     אישור להיעדרות של עד 30% מכלל השיעורים בקורס. במידה וההיעדרות עולה על 30%, רשאי הסטודנט לבטל את הקורס ולחזור עליו.

v     סטודנט זכאי, יקבל דחיית מועד הגשת מטלות עד לתקופה של שבעה שבועות מתום תקופת הזכאות.

v     סטודנט זכאי יבצע את ההתנסות המעשית (פרקטיקום), מעבדות או סדנאות בתאום עם המרצה ובפרק הזמן שייקבע על ידי המרצה. במידה וההשלמה אינה מתאפשרת, יהיה על הסטודנט לחזור על המטלות בסמסטר העוקב.

v     סטודנטית בהריון שמצבה לא אפשר לה להגיע למועד הבחינה, זכאית למועד נוסף במסגרת המועדים הרגילים;

v     סטודנטית בהריון תקבל באופן אוטומטי, הארכת זמן של חצי שעה ואישור יציאה לשירותים.

v     סטודנטית בשמירת הריון או העוברת טיפולי פוריות זכאית להיבחן במועדים רגילים אחרים, במידה ולא יכולה היתה להיבחן במועד הראשון.

v     סטודנט זכאי, רשאי להמשיך בלימודיו בקורסים מתקדמים וסטאטוס הלימודים שלו ישונה ל"על תנאי" עד אשר ישלים את דרישות החובה האקדמיים.

v     סטודנט זכאי רשאי להעדר מהבחינות לתקופה של עד 14 שבועות מיום הלידה. הבחינות יערכו במועדים המקובלים.

v     סטודנט זכאי רשאי לבטל את הקורס בו למד, כל עוד לא נבחן. רישום מחודש לקורס המבוטל לא יהיה כרוך בתשלום נוסף.

v     בן או בת הזוג של הסטודנט הזכאי, יהיו זכאים לשבוע חופשה מהלימודים וכן למועד בחינה נוסף בכל אותן בחינות אשר הם לא נבחנו בהן במהלך שלושה שבועות מיום הלידה.

v     בנוסף, ישנן התאמות נוספות, כגון: כרטיס צילום, כרטיסי חניה, הארכת לימודים, בניית חדרי הנקה ומשטחי החתלה בקמפוסים וכדומה.

 

כאמור, הכללים האמורים לעיל, הם צעד חשוב ביותר בשמירה על זכויות הסטודנטים והסטודנטיות אשר נמצאים בתהליך הרחבת משפחתם.

 

יחד עם זאת, החלטת המועצה להשכלה גבוהה, אינה חפה מטעויות, ונראה כי ישנו פער גדול בין האמור בהחלטת המועצה לבין הביצוע שיהיה בשטח.

 

מספר נקודות למחשבה:

v     למעט בכותרת ההחלטה, אין כל התייחסות למצב בו מתקבלת משמורת על ילד. הכללים עוסקים רק בהריון, לידה, אימוץ וטיפולי הפריה.

v     מהם האישורים הנדרשים להוכחת הזכאות.

v     שמירת הריון הינו מושג מתוך עולם הביטוח הלאומי. האם נדרש אישור הביטוח הלאומי להוכחת המצב הנ"ל או שמא מספיק אישור רופא הנשים העוקב אחר ההריון? חשוב לציין בנקודה זו, שאישור הביטוח הלאומי ניתן לעיתים מספר שבועות לאחר הגשת הבקשה ולסטודנטיות זה יכול להיות מאוחר מאוד לשם קבלת ההתאמות.

v     אמנם נקבע בהערת שוליים כי המסמך ערוך בלשון נקבה אך הוא פונה גם לציבור הגברים, אך חסרה התייחסות לסטודנטים (גברים) לכל אורך הכללים. טיפולי ההפריה מערבים גם את הגברים ולא רק את הנשים, כך גם הליכי האימוץ וחופשת הלידה. ראוי היה לבחון את הנושא משתי נקודות המבט ולא רק מנקודת המבט הנשית.

v     ראוי היה לקבוע מועדי בחינה שונים ונפרדים על מנת שסטודנט זכאי יהיה מסוגל לבצע את המבחן סמוך ככל האפשר למועד חזרתו ללימודים כאשר חומר הבחינה עוד רענן בראשו.

 

 

 

 

-          כתבה זו אינה מהווה תחליף לייעוץ משפטי מקצועי ו/או אינה מהווה המלצה לעשיית פעולה משפטית או הימנעות מעשייתה

מוטי שחר הינו עורך דין ומגשר בעל ניסיון והצלחה רבים בתחומים האזרחיים והמסחריים, כגון: השכלה גבוהה, גישור ובוררות, צרכנות ותביעות אזרחיות, עסקים וחברות, יזמות עסקית, חוזים והסכמים, הוצאה לפועל, עמותות, גביה ועוד. עורך דין מוטי שחר הוא בעליו של מוטי שחר, משרד עורכי דין. היכנסו כבר עכשיו על מנת להתרשם מאתר המשרד
 mtts-law.co.il, או צרו קשר על מנת לקבל ייעוץ משפטי ראשוני ללא התחייבות!
  077-9100805
 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב