לווה נוסף בהלוואת משכנתא-הוא לווה או ערב?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

לווה נוסף בהלוואת משכנתא-הוא לווה או ערב? 

מאת    [ 23/05/2011 ]
מילים במאמר: 332   [ נצפה 3647 פעמים ]

 
 

 

בית המשפט השלום קבע כי הלווה הנוסף הוא ערב לכל דבר ולא לווה נוסף, על כל המשתמע מכך. על כך הוגש ערעור וערעור שכנגד לביהמ"ש המחוזי.

בית המשפט המחוזי בחיפה הפת ההחלטה וקבע, כי יש להכיר בחוזה בנק- לווה נוסף, וכי לא מדובר בחוזה פסול הנוגד את תקנת הציבור. הכנסת לווה נוסף לחוזה ההלוואה, כך נקבע, הינה אחת הדרכים לסייע לזוגות צעירים לרכוש דירה.

בקשתם של בני זוג לקבל הלוואה מהבנק על מנת לרכוש דירה נדחתה, לאחר הכנסותיהם התגלו כנמוכות מדי. הוסבר להם כי יוכלו לקבל משכנתא, אם יצרפו לווה נוסף בעל הכנסה שוטפת גבוהה יותר, ובעקבות זאת, אחיה של האישה צורף כלווה נוסף. משלא פרעו בני הזוג את ההלוואה כסדרה, הגיש הבנק תביעה נגד בני הזוג ונגד הלווה הנוסף. לטענת הלווה הנוסף, לא הוסבר לו על מה הוא חותם והיה ברור לו שהוא חותם כ'ערב' בלבד.

בית משפט השלום קבע, כי אמנם האח חתום כלווה נוסף ואף הבין על מה חתם, אך יש לראותו כערב בלבד, וזאת כיוון שלמעשה משמש הלווה הנוסף כבטוחה נוספת להחזר החוב, כך שהחתימה כלווה נוסף היא מעין פיקציה אשר נועדה לאפשר לבנק לעקוף את חוק הערבות.

סגנית הנשיאה, השופטת וסרקרוג ביטלה את החלטת בית משפט השלום, וקבעה:

"חוזה בנק-לווה נוסף, אינו חייב להיות פיקציה. הורה או קרוב המבקש לקבל הלוואה עבור בנו או קרובו, באמצעות משכון הדירה הנרכשת, מדוע לא יוכל להיחשב כלווה נוסף. הכלל צריך להיות עקרון חופש החוזים. החריג - התערבות המחוקק במקרים חריגים בהם סוג של צדדים לחוזה הזקוקים להגנת יתר של המחוקק. מאחר שמדובר בחריג לעקרון חופש החוזים, ראוי כי החריגים יוגדרו על ידי המחוקק. 

למעשה, יש כאן עסקה בה מעורבים מקבלי ההלוואה, הבנק, ובנוסף, האינטרס הציבורי-הכלכלי להסדיר מערכת יחסים זו, תוך הבהרה כי המתחייב צריך למלא אחר ההתחייבויות, במיוחד כאשר הבנק עמד על גילוי נדרש קפדני כלפי הפרט המעורב, ודאג גם לאינטרס הציבורי-הכלכלי,  שהלווה יכול לעמוד בהחזר".

      בנסיבות אלה, דין הערעור להתקבל.

לפיכך, נקבע כי הלווה הנוסף ידע והבין כי הוא חתום כלווה, ולכן זכאי בנק לפעול מול הלווה הנוסף ככל לווה אחר ולא כערב.


 

 

עו"ד דורון ניכטברגר, כלכלן, בוגר החוג לכלכלה באונברסיטה העברית (B.A בכלכלה)  שימש בתפקידים ניהולים בכירים ככלכלן ומנהל כספים, עבד בתפקיד ניהולי בכיר בבנק הפועלים ועבר הכשרה מעמיקה ומקיפה למנהלים בתחומי האשראי וניירות הערך. עו"ד דורון ניכטברגר נותן חוות דעת משפטית בנושא תביעות בנקים ומתמחה בפתרון בעיות סבוכות אל מול הבנקים, תביעות כלכליות, תביעות נגד בנקים, הקמת קרן גידור ומשפט מנהלי.מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב