מדור תכנוני מס ועצות מעשיות - תכנון מס השקעה של ישראלים בחו ל באמצעות נאמנות
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מדור תכנוני מס ועצות מעשיות - תכנון מס השקעה של ישראלים בחו ל באמצעות נאמנות 

מאת    [ 16/05/2011 ]
מילים במאמר: 644   [ נצפה 2067 פעמים ]

 
 

 

מאת: 

אריה ליבוביץ, עו"ד

 

הקדמה קבועה

במדור שלהלן נבקש להציג בפני המעיין עצות מעשיות ותכנוני מס אשר יש בהם בכדי לסייע בידי אנשי המקצוע להפחית ופעמים אף לאיין לחלוטין את נטל המס המוטל על כתפי לקוחותיהם. העצות ותכנוני המס שיינתנו במסגרת מדור זה יעסקו בכלל תחומי המיסוי דוגמת: מיסוי מקרקעין, מס הכנסה, מיסוי בינלאומי, מס ערך מוסף ועוד. במסגרת הרשימות השונות אותן נביא יושם דגש על הצד המעשי - פרקטי, מסיבה זו ננסה גם להביא מידי פעם "מכשירים פרקטיים" דוגמת טבלאות אשר יש בהן בכדי להקל על איש המקצוע בעבודת תכנון המס. הרעיונות אשר יובאו במסגרת מדור זה, בחלקם, אינם מוכרים כלל לאנשי המקצוע אחרים מוכרים מעט וחלק הינם ידועים ומפורסמים. מטרת מדור זה אינה רק לחדש אלא גם לאסוף, להציג ולהעלות את הדברים על הכתב ובכך להקל על איש המקצוע[1] .

מבוא

ברשימה שלהלן נעסוק באחת הדרכים בה ניתן לעשות שימוש במוסד הנאמנות ובהוראות המיסוי שנקבעו לו בפקודת מס הכנסה בכדי להפחית את המס על השקעות זרות בחו"ל.

הרשימה שלהלן הינה המשך לסדרת הרשימות שפרסמנו לאחרונה בתחום מיסוי הנאמנויות. תחום זה של נאמנויות בכלל ומיסוי נאמנויות בפרט טומן בחובו תכנוני מס רבים מחד - אך מכשלות רבות מאידך למי שאינם בקיאים במטאריה החוקית של מוסד הנאמנות (מבלי קשר לפאן המיסויי). חוסר בקיאות בדיני הנאמנות בדין הכללי עשויה להוביל את מתכנן המס לגלות בסופו של יום כי על אף שסבר שהקים נאמנות ואף קרא לה בשם נאמנות - הרי שאין בידיו כלל נאמנות.

כפי שנראה נכון לכרגע, התקנות כמו גם הטפסים וחוזר הפרשנות בעניין הנאמנות צפויים להתפרסם במהלך חודש אוגוסט. לאחר פרסומם של אלו ייתכן ונפרסם רשימה מרכזת של מס' תכנוני מס שיש בהם בכדי להשתמש ב.. ו/או להתגבר על מוסד הנאמנות.

השקעה בחו"ל באמצעות נאמנות תושבי ישראל

נאמנות תושבי ישראל הינה לכאורה הנאמנות "המפחידה" ביותר בפריזמה של דיני המס במסגרת הסדרי מיסוי הנאמנות - אשר הוכנסו לפקודה במסגרת תיקון 147 לפקודה. המדובר בנאמנות אשר אינה מביאה לחיוב במס כאשר היוצר מעביר נכסים לנאמנות אך מטילה את מלוא החיוב במועד חלוקת הנכס לנהנים. על מנת לקבוע את שיעור ואופן החיוב בהעברת הנכס מן הנאמן (הנאמנות) לנהנה בוחנים את העברת הנכס כאילו נעשתה ישירות מן היוצר לנהנה. שימוש במוסד הנאמנות ודווקא נאמנות תושבי ישראל יכול מאידך לסייע בהפחתת המס בהשקעות בחו"ל של ישראלים.

דוגמא:

ישראלים רבים משקיעים בנדל"ן בחו"ל באמצעות חברה זרה. הדבר נפוץ ומקובל עוד יותר בחלק ממדינות אירופה שם קרקע אינה יכולה להיות מוחזקת שלא באמצעות תושב מקומי. בחלק מן המקרים משקיעים אותם ישראלים בחברה הזרה באמצעות חברה ישראלית. כך יוצא שהעברת הכסף ממכירת הנדל"ן (הרווחים) לידיו של אותו יחיד תושב ישראל עוברת מס' שלבים עד הגעתה לידיו ושיעור המס גדל.

ישראלים אחרים נוטים להשקיע בנדל"ן בחו"ל באמצעות החזקה ישירה באותן חברות זרות. בדרך זו ניתן לדוגמא למכור את מניות החברה, לשלם את המס המקומי ולהשלים למס רווח ההון בישראל. לחילופין חלוקת דיבידנד מן החברה הזרה לבעל המניות תתחייב גם היא בניכוי מס במקור במדינה הזרה והשלמת שיעור המס בישראל. כמובן ששתי דרכים אלו עדיפות על צורת ההחזקה הראשונה.

יחד עם זאת בוא נסקור מה היה קורה במקרה בו הייתה החברה הזרה בה מחזיק תושבי ישראל ישירות, מחזיקה עבורו את הנכסים בנאמנות. במקרה כאמור מקים תושבי ישראל חברה זרה אשר מחזיקה את הנכסים עבורו בנאמנות. אותו תושב ישראל הינו מחד היוצר ומאידך גם הנהנה.

החברה הזרה הינה למעשה נאמנות תושבי ישראל. כפי שאמרנו לעיל העברת נכס מנאמן בנאמנות תושבי ישראל לנהנה בה, נבחנת כאילו העברה זו נעשתה ישירות בין היוצר לנהנה. במקרה המתואר על ידינו היוצר והנהנה הינם אותו אדם. מכאן שהעברת רווחי החברה הזרה לידיו של המחזיק בה לא יתחייבו כלל במס בישראל (יחד עם זאת כן יהא חיוב בגין המס הזר).

______________________________________

[1] במסגרת מדור זה יובאו רעיונות אשר חלקם הינם פרי מחשבתו של הכותב וחלקם מבוססים על מידע שמסתובב בין אנשי המקצוע. מסיבה זו לא נפרט בכל מקרה את זהות בעל הרעיון הראשון והמקורי היות ומעקב אחר זהותו של זה הינה בלתי אפשרית. מטרת מדור זה הינה בראש ובראשונה לרכז את הדברים בפני אנשי המקצוע.

(28.7.06)

עוסק במיסוי בינלאומי, מיסוי נאמנויות, מיסוי מקרקעין, מע"מ, ירושת וצוואות - לרבות הלבנת הון, מיסוי יהלומנים, מיסוי ענף ההי-טק, רילוקיישן( relocation) ועוד. מחבר הספרים: "אמנות מס - 111 טבלאות השוואה"; אנציקלופדיית אמנות מס כרך ב'; "נאמנויות ומיסוי נאמנויות" ; '"חוק מס הבולים"; סדרת ספרי מס ערך מוסף (כרכים א'-ד'); בעל מדור קבוע: לתכנוני מס בירחון "ידע למידע". ובעיתון "ליצואן" של מכון היצוא הישראלי, מחברם של עשרות פרסומים בירחונים מקצועיים; מרצה ב: לשכות עורכי הדין, רואי החשבון ומכון היצוא הישראלי. מ"מ יו"ר ועדת המיסים וסגן יו"ר ועדת הנאמנויות בלשכת עוה"ד בת"א. ליצירת קשר - טל: 077-7051717; E- mail: aryetax@gmail.com; סלולרי: 599600 - 0544, מקור המאמר באתר המשרד - http://www.atax.co.il>

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב