רבי שמעון בר יוחאי - סיפורים ומידע
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

רבי שמעון בר יוחאי - סיפורים ומידע 

מאת    [ 12/05/2011 ]
מילים במאמר: 953   [ נצפה 4472 פעמים ]

 
 

 

רבי שמעון בר יוחאי ומשה רבינו

רבי שמעון בר יוחאי ומשה רבינו

 

אם נשאל מהי זכותו המיוחדת של התנא הקדוש רבי שמעון בר יוחאי, מדוע זכה רבי שמעון בר יוחאי לכך שמידי שנה עולים לציונו של רבי שמעון בר יוחאי שבמירון קרוב לחצי מליון יהודים, זאת מעבר לכמות המתפללים הבלתי נתפסת במהלך השנה בציונו של הקדוש רבי שמעון בר יוחאי, בכלל ובחגי ומועדי ישראל וראשי חודשים בפרט, מהו מקור המנהג של הדלקת מדורות ביום הילולת הצדיק רבי שמעון בר יוחאי ומדוע יורים בחץ וקשת ביום הקדוש, כיצד התנא הקדוש רבי שמעון בר יוחאי  הצליח לחצות זרמים ופלגים ביהדות?

 

רבי שמעון בר יוחאי המכונה רשב"י היה תנא ? תנא פירושו (ללמוד ולמסור תורה בע"פ), מתלמידיו של רבי עקיבא, התנאים חיו בתקופת המשנה וקדמה לתקופת האמוראים.

 

ע"פ המסורת יום פטירתו  של הקדוש רבי שמעון בר יוחאי הוא לג בעומר אך את ציון קברו של רבי שמעון בר יוחאי ביישוב מירון שנמצא בסמוך לעיר צפת פוקדים רבבות אדם במהלך השנה כולה. ע"פ הידוע שביום ל"ג בעומר פסקה המגפה שאחזה בתלמידי רבי עקיבא והם הפסיקו למות ביום זה.

 

ע"פ המסורת נשמתו של משה רבינו התגלגלה לצדיק רבי שמעון בר יוחאי ע"כ מתבקש לבצע השוואה בין שני ענקי עולם אלו.

 

משה רבינו

 

רבי שמעון בר יוחאי

 

מנהיג לישראל, בעל מסירות נפש למעל עמו גם שהדבר הוא על חשבון טובתו, בחטא העגל, כאשר עם ישראל הכעיס את בורא עולם המבקש לכלות אותם מן העולם ולהקים זרע  ממשה רבינו, מוסר משה רבינו את נפשו על כלל עם ישראל ואומר לבורא עולם "מחני נא מספרך"

 

מנהיג לישראל הנלחם בעבורם, אפילו במלאך המוות כשצריך, כמתואר בספר הזוהר כאשר ראה רבי אלעזר את מלאך המוות מסתלק ואומר "במקום רבי שמעון בר יוחאי נמצא, אי אפשר לקיים גזר דין, אפילו של בית-דין של מעלה"

 

משה רבינו הוריד את תורת ישראל הגלויה

 

רבי שמעון בר יוחאי פתח את פתח התגלות התורה הפנימית

 

תורת משה הגלויה חיה בעורקי כל יהודי ובעלת יום התגלות מיוחד הוא חג השבועות

 

תורת הנסתר שנתגלתה ע"י רבי שמעון בר יוחאי בעלת יום מיוחד, הוא ל"ג בעומר, יום בו מדליקים אש המסמלת את עוצמת התורה הנצחית

 

סמליות החץ וקשת קשור לקדוש רבי שמעון בר יוחאי בקשר הדוק, שהרי הבטיח שלא תמוש התורה מישראל לעולם, וזכות התורה שייכת לכלל ישראל בכלל הדורות. משיכת החץ לאחור מסמלת את הירידה הרוחנית, אך אין ירידה אלא לצורך עליה וכמו הנסיגה לאחור עם השחרור הקל ביותר של החץ כך החץ יגיע למרחק גדול יותר, בחינת "אם תפתחו לי פתח כפתחו של מחט אפתח לכם פתח כפתחו של אולם".

 

 

 

האר"י הקדוש כתב ששמו של רבי שמעון בר יוחאי הקדוש מרומז בפסוק בתהילים: "עלית למרום שבית שבי", "שבי"-שמעון בר יוחאי. ע"כ רווח המנהג לפקוד את קברו של רבי שמעון בר יוחאי ביום פטירת משה רבינו.

 

 

 

מי ייתן ונזכה להסתופף באורם של צדיקי האמת שבדור ושתעמוד לנו זכותם של צדיקי האמת  שוכני עפר כ רבי שמעון בר יוחאי, שייקרבו זמן הגאולה, אמן.

 

 

סיפור על רבי שמעון בר יוחאי הקדוש

רבי שמעון בר יוחאי- פוקד כל עקרה

 

מעשה שהיה באשה אחת שלאחר עשר שנות נישואין לא ילדה ילדים כלל. באו אותו הזוג לצדיק רבי שמעון בר יוחאי בבקשה להתגרש כיידוע בהלכה. אמר להם רבי שמעון בר יוחאי, כשם שהתחתנתם בסעודה, מאכל ומשתה, כך תתגרשו מתוך סעודה, מאכל ומשתה. שמעו זאת את דבריו של רבי שמעון בר יוחאי ועשו לעצמם סעודה גדולה ומפוארת . במהלך אותה הסעודה האישה השקתה את בעלה יתר על המידה יין שכר, עד שנהיה שיכור לחלוטין, עד  שאמר לה בעלה, אשתי היקרה, כל חפץ יקר ערך  שיש לי בבית קחי ולכי לבית הורייך. מה עשתה אותה האשה? לאחר שנרדם בעלה אמרה לעבדיה ולשפחותיה קחו את בעלי לבית הוריי. הלילה, כיון שפגה השפעת היין, התעורר משנתו, אמר לה בעלה: היכן אני? אמרה לו, בבית הוריי. אמר לה: מדוע לקחת אותי לבית הורייך? אמרה לו: הרי אמרת לי בערב במהלך הסעודה, שכל חפץ טוב שיש לי בבית שאוכל לקחתו לבית הוריי? ואין חפץ טוב לי בעולם יותר ממך. אז הלכו בני הזוג  לרבי שמעון בר יוחאי, ועמד והתפלל עליהם רבי שמעון בר יוחאי ונפקדו בבן זכר . (שיר השירים רבה א).

 

 מי ייתן ונזכה להתסתופף באורם של צדיקים קדושים כרבנו הקדוש רבי שמעון בר יוחאי.

 

סיפור על רבי שמעון בר יוחאי הקדוש

רבי שמעון בר יוחאי-בקעת מטבעות הזהב

 

מעשה שהיה בתלמיד של רבי שמעון בר יוחאי שיצא את ארץ ישראל לחוץ לארץ לסחור בעסקי העולם הזה ולהרוויח ממון, כאשר חזר התלמיד לארץ ישראל, ארץ הקודש, עשיר ומדושן, תלמידיו של רבי שמעון בר יוחאי היו התלמידים רואים אותו ומקנאים בעושרו הרב, שכן תלמידיו של רבי שמעון בר יוחאי היו דלי יכולת, והיו מבקשים אף הם לצאת לחוץ לארץ לעסוק במסחר על מנת שגם הם לא ידעו מהוא עוני. וכשנודע הדבר לרבי שמעון בר יוחאי, הוציאם לבקעה מסויימת שלפני מירון, שם בבקעה החל להתפלל, רבי שמעון בר יוחאי וכך אמר:

 

"בקעה, בקעה, התמלאי מיד במטבעות זהב, ומיד התחילה הבקעה להתמלא מטבעות זהב רבים. אמר להם רבי שמעון בר יוחאי לתלמידיו, אם לזהב אתם תאווים, הרי זהב, קחו לכם את כל הזהב שיש בבקעה. רק דעו זאת, אמר להם רבי שמעון בר יוחאי, שכל מי תלמיד השנוטל מטבעות זהב ואפילו מטבע  אחד, את חלקו של עולם הבא הוא נוטל. שאין מתן שכר תורה בעולם הזה, אלא בעולם הבא, וכמו שאמרו חכמים, "ודע שמתן שכרם של צדיקים לעתיד לבוא". (שמות רבה נב).

כך לימד רבי שמעון בר יוחאי הקדוש את תלמידיו מהוא ערך לימוד התורה , ערכו גדול סכל קנה מידה אפשרי על פני כל מטבעות הזהב שבעולם.

מי ייתן ונזכה להסתופף באורם של צדיקים קדושים כ רבי שמעון בר יוחאי הקדוש.


מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב