משמורת משותפת - היום זה אפשרי
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

משמורת משותפת - היום זה אפשרי 

מאת    [ 12/05/2011 ]
מילים במאמר: 373   [ נצפה 3036 פעמים ]

 
 

אחד מהעניינים שהיו עד לפני מספר שנים "טאבו" לאם הינו שהיא זכאית לקבל את המשמורת הבלעדית של הילדים עד גיל 6 מכוח החוק, ומעל גיל 6 מכוח הפסיקה בבתי המשפט. בפרקטיקה המשפטית שהיתה נהוגה בישראל בעשרות השנים האחרונות, יכול היה אב לזכות במשמורת ילדים רק אם היה מצליח להוכיח שהאם פוגעת בהם פיזית ו/או נפשית בפגיעה של ממש.

והינה בפסק דין חדשני ואמיץ מיום: 28/4/11, אסר כב' השופט אסף זגורי (בביהמ"ש לענייני משפחה בטבריה) על האם לקחת את הילדים ממקום המגורים המשותף לעיר אחרת, תוך שהוא דוחה את תביעתה למשמורת זמנית בלעדית, וקובע לשני ההורים משמורת משותפת. הטעם שניתן לכך הינו דבקות בשמירה על טובת הילדים כערך עליון.

למעשה העיקרון העליון אשר אמור להנחות את בתי המשפט בישראל בבואם לפסוק בענייני ילדים הינו טובת הילד. בכל החוקים אשר מדברים בענייני משפחה וילדים מוקדשת התייחסות מיוחדת לעקרון טובת הילד והפסיקה בבתי המשפט מרבה לדבר בו. השאלה האם יכולה האם להועיל לילדים במובן הפיזי והנפשי, יותר או פחות מהאב היתה חייבת להישאל ולהתברר מאז ומעולם כחלק משמירה על טובת הילדים, דבר שלא נעשה עד השנים האחרונות.

במקרה הנדון בפסק דינו של כב' השופט זגורי היה האב דמות מרכזית ועיקרית בחיי שני הקטינים שהם בני 8, ו- 4 שנים. האב שהה עם הקטינים וטיפל בהם יותר מהאם, כאשר האם עבדה במשמרות במקום מרוחק מבית המגורים המשותף של בני הזוג. בעת שנוצר קרע בין בני הזוג הגישה האם תביעה למשמורת ילדים זמנית וביקשה היתר לקחת אותם הרחק מהסביבה בה גדלו ושהו עם שני ההורים.

כאמור, בית המשפט דחה את בקשת האם לעבור עם הילדים הרחק מהאב ודחה את תביעתה למשמורת ילדים זמנית. בית המשפט ציין שבהתחשב בטובת הקטינים והגנה על זכויותיהם הוא מוצא שהסדר המשמורת המשותפת הוא הראוי ביותר בנסיבות הקיימות אף שברור לו, כי בהכרעה זו נפגעת זכותה של האם לשמש משמורנית ולהתגורר במקום אחר.

בית המשפט הוסיף שעם כל הקושי והצער, אין כל מנוס מהעדפת טובת הילדים על טובת האם בהקשר זה שכן, בזכותו של הילד אנו מדברים - בזכותו העצמאית - ולא בזכותם של הוריו או בזכותו של מאן דהוא המבקש לעשות לטובתו. פירוש הדברים הוא, שזכותו של הילד עשויה לדחוק במקרים מסוימים את זכויותיהם של הוריו.

הכותב הינו מנכ"ל ארגון  אידאה - זכויות הגבר במשפחה  ארגון אשר מספק תמיכה וסיוע לגברים בבעיות זוגיות וגירושין, לרבות משמורת ילדים, זכויות הילד, הסדרי ראיה, מזונות אישה, מזונות ילדים, חלוקת רכוש, איזון משאבים, יחסי ממון, ידועים בציבור, אבות בעל כורחם, גניבת זרע, מסורבי גט, אלימות במשפחה, פלילים במשפחה, ועוד.


 


אידאה - למען זכויות הגבר במשפחה


רח' היצירה 31, רמת-גן,     טל':  03-6132225  


מרכז מידע ארצי בשיחת חינם -  1800-270280


-  נאמנות וסודיות מלאה מובטחת -


 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב