ניתן לדרוש החזר בגין מס בולים ששולם על משכנתאות לפני 1.1.2005
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

ניתן לדרוש החזר בגין מס בולים ששולם על משכנתאות לפני 1.1.2005 

מאת    [ 12/05/2011 ]
מילים במאמר: 363   [ נצפה 1718 פעמים ]

 
 

מאת:

אריה ליבוביץ, עו"ד

לפני כחודש ניתנה החלטה בבית המשפט העליון בפרשת שיכון ובינוי , בעקבותיה יכול מי שלקח משכנתא לפני ה- 1.1.2005 (המועד בו בוטל מס בולים על משכנתאות) לבקש החזר חלקי על מס הבולים ששולםבביול הסכם ההלוואה של המשכנתא.

העילה להחזר מקורה בקביעת בית המשפט העליון כי מס הבולים יחושב על קרן ההלוואה בלבד, ללא מרכיב הריבית. הבנקים למשכנתאות פעלו עד היום בניגוד לכך וגבו מס בולים לפי סכום ההחזר הכולל של ההלוואה (קרן + ריבית).

§ כיצד יודעים מהו סכום המס ששולם ? בהסכמי משכנתא מצוי בדרך כלל טופס הקרוי "תשלום הוצאות לבנק". בטופס זה מחושב ומופיע סכום מס הבולים ששולם על ידכם. הסכום הינו 4 פרומיל (1ש"ח מס בגין כל 250 ש"ח). בטופס זה מופיע בדרך כלל המידע מה היה סכום קרן ההלוואה ומהו סכום ההחזר הכולל של ההלוואה (קרן + ריבית). מס הבולים ששולם עד היום חושב לפי סכום ההחזר ולא לפי סכום קרן ההלוואה בלבד.

§ מהו הסכום שמגיע כהחזר ? למעשה, יש לקבל החזר מן האוצר בגובה מס הבולים ששולם על מרכיב הריבית בלבד (ולא על מרכיב קרן ההלוואה). חילוק סכום הריבית ב- 250 יתן את סכום ההחזר המגיע לכם.

§ אל מי פונים וכיצד ? הפניה צריך שתעשה אל רשות המיסים ("המנהל" בלשון החוק) ויש לערוך אותה בכתב, בתוספת נימוקים לבקשה תוך צירוף המסמך שבויל. העילה לבקשת ההשבה בלשון החוק הינה "מסמך שבויל ביתר".

§ מה לעשות אם הבקשה להחזר תידחה ? במקרה כזה אפשר לפנות בתביעת השבה לבית משפט. עשו זאת בעצמכם. בית משפט יעזור לכם אם תסרב הרשות. יש בכך אי כיבוד פסק דין עליון.

§ האם חלה התיישנות על הבקשה להשבת מס בולים ? בשונה מחוקי מס אחרים, חוק מס הבולים קובע תקופת התיישנות קצרה מאוד. השבה ניתן לבקש רק כשנתיים ממועד ביול המסמך. יחד עם זאת, במקרה זה היות ועיכוב בביצוע החלטת בית המשפט העליון התבקש על-ידי המדינה יתכן ויתירו את ההשבה אף לתקופה של 3 שנים אחורה.

§ מתי לפנות בבקשה להחזר ? מומלץ לפנות כבר כיום בכדי למנוע התיישנות בעתיד. יחד עם זאת, עליכם לדעת כי התשובה הראשונית לבקשתכם תהיה ככל הנראה שלילית (זו עמדת רשות המיסים כיום) עד שיתקבל פסק דין של בית המשפט שיחייב את רשות המיסים לחזור בה מסירובה לפעול על-פי הלכת בית המשפט העליון.

(6.3.06)

 

עוסק במיסוי בינלאומי, מיסוי נאמנויות, מיסוי מקרקעין, מע"מ, ירושת וצוואות - לרבות הלבנת הון, מיסוי יהלומנים, מיסוי ענף ההי-טק, רילוקיישן( relocation) ועוד.
מחבר הספרים: "אמנות מס - 111 טבלאות השוואה"; אנציקלופדיית אמנות מס כרך ב'; "נאמנויות ומיסוי נאמנויות" ; '"חוק מס הבולים"; סדרת ספרי מס ערך מוסף (כרכים א'-ד'); בעל מדור קבוע: לתכנוני מס בירחון "ידע למידע". ובעיתון "ליצואן" של מכון היצוא הישראלי, מחברם של עשרות פרסומים בירחונים מקצועיים; מרצה ב: לשכות עורכי הדין, רואי החשבון ומכון היצוא הישראלי. מ"מ יו"ר ועדת המיסים וסגן יו"ר ועדת הנאמנויות בלשכת עוה"ד בת"א. ליצירת קשר - טל: 077-7051717; E- mail: aryetax@gmail.com; סלולרי: 599600 - 0544, מקור המאמר באתר המשרד - http://www.atax.co.il>

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב