ברסלב
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

ברסלב 

מאת    [ 10/05/2011 ]
מילים במאמר: 768   [ נצפה 2230 פעמים ]

 
 

 

ברסלב

חסידות ברסלב היא זרם בחסידות שנוסד על ידי רבי נחמן מברסלב (1772 - 1810), נינו של הבעל שם טוב(מיסד תורת החסידות), וסביב כתביו. החסידות נקראת על שם העיר ברסלב, בה התגורר רבי נחמן במהלך כשבע שנים(כצווי רבי נחמן שאמר שחסידיו יקראו על שם העיר ברסלב).

ראשיתה של חסידות ברסלב בשלהי המאה ה18 בפודוליה שבאוקראינה והיא עברה תהפוכות רבות עד שהפכה בראשית המאה ה-21 לתנועת המונים המצויה כמעט בכל רחבי העולם היהודי. 

 

 

לחסידות ברסלב מבנה תיאולוגי מקורי המשלב סולפסיזם ופנאנתאיזם והיא כוללת פולחנים וטקסים המיוחדים לה.

 

 

חסידים כבר התקבצו סביב נחמן בן פייגא עוד בטרם קבע את מושבו בעיר ברסלב. תחילת כהונתו כאדמו"ר הייתה בשנת 1790 בעיר מדודיווקה שם התגורר אצל חותנו העשיר.מספר החסידים של רבי נחמן גדל בהתמדה במהלך נדודיו לזלטפולי ומשם לברסלב. בתקופת חייו של רבי נחמן, זכתה החסידות לגיבוי מצד רבי לוי יצחק מברדיצ'ב והחוזה מלובלין ולכן , גם המחלוקת שהייתה לרבי נחמן עם הסבא משפולי, לא פגעה בחסידות באופן ניכר. בתקופה זו כבר התעצבה חסידות ברסלב בצורה אופיינית, שהייתה שונה מחסידויות אחרות, באמצעות טקסים יחודיים שכללו, בין היתר, התבודדות, ווידוי בפני הצדיק. החסידים לבושים בבגדים מכובדים ומחוייטים.(בפרט התלמיד רבי נתן מנעמירוב)

 

לאחר מותו של רבי נחמן בשנת 1810, עברה הנהגת החסידות לתלמידו רבי נתן מנמירוב. עיקר עיסוקו של רבי נתן היה הדפסה והפצה של תורת רבי נחמן, כפי שנמסרה בחייו בכתב ובעל פה. בזכות עבודתו זו קיים בסיס ספרותי איתן לחסידות ברסלב, שמהווה תחליף מסויים לאדמו"ר חי. תקופתו של רבי נתן ידועה בעיקר בכך ,שבמהלכה סבלו חסידי ברסלב מרדיפות קשות, במיוחד מצד תומכיו של רבי צבי גוטנברג (הרב מסאוורן), שכנראה רצה לבנות את עצמו כאדמו"ר באותו איזור. בתקופה זו כבר לא עמדו לחסידי ברסלב יחוסו של רבם , או המוניטין שלו במעשי ניסים ולפיכך הפעולות נגדם היו אלימות וקיצוניות. הדפסת ספרי ברסלב בכל רוסיה הצארית נאסרה כתוצאה מהלשנה‏[1] , רבי נתן מנמירוב בעצמו נאסר למשך כחודש, נסגר בית המדרש של חסידי ברסלב באומן ואפילו רבי נתן היה צריך להסתיר את זהותו באחדים ממסעותיו‏[2]. בתקופה זו הצטמצם מאוד מספר חסידי ברסלב הגלויים ועמד על כמה חסידים בודדים, בעיקר באומן, בברסלב בטשערין ובטולטשין.

למרות הרדיפות, בתקופה זו מתגבשת חסידות ברסלב לצורתה הידועה במשך מאה השנים הבאות. רבי נתן מייסד את מנהג העלייה לרגל לברסלב בראש השנה (הקיבוץ הגדול) וכמו כן כותב את ספרו הגדול ליקוטי הלכות ומדפיס את ספריו של רבי נחמן ליקוטי מוהר"ן וספר המידות. שלושה ספרים אלו הופכים לליבה של הספרות הברסלבית ומהווים כלי עיקרי להפצת חסידות ברסלב.

לאחר שנפטר צבי גוטנברג בשנת 1840 , פחתו הרדיפות נגד חסידי ברסלב, ספרי ברסלב הודפסו ובתי המדרש נפתחו מחדש. עם זאת בקהילות היהודיות לא התייחסו לחסידי ברסלב כאל חסידים רגילים, אלא כאל קבוצה מתבדלת ואיזוטרית שרצוי להתרחק ממנה וממנהגיה המשונים‏[3].

למרות הקשיים, הייתה תקופת רבי נתן התקופה בה התגבשה חסידות ברסלב ולבשה את צורתה התיאולוגית והחברתית. בתקופה זו ייסד רבי נתן את הקיבוץ הגדול, ובה נכתבו או הודפסו לראשונה הספרים המרכזיים של חסידות ברסלב(בזכות עזרת תלמידו רבי נחמן מטולטשין). שני גורמים אלו שמרו על קיומה של החסידות עד סוף המאה ה-20, כיוון שבניגוד לחסידויות אחרות, לא היה לה מרכז קבוע או מנהיג יחיד.  

 

 

עם מותו של נתן מנמירוב בשנת 1844, תמה התקופה בה אישיות יחידה הנהיגה את חסידות ברסלב. ר' נתן מינה את רבי נחמן מטולטשין לממשיכו , אבל זה לא התכוון להנהיג את כלל החסידות ,אלא עבר לאומן והנהיג את קהילת החסידים הקטנה שהתגוררה בעיר. חסידי ברסלב התפזרו לקהילות זעירות ולעיתים גם חיו כבודדים בלי שהשתייכו למסגרת חברתית חסידית יחידה. באותה תקופה קמו לחסידות ברסלב מנהיגים מקומיים, בנוסף לנחמן מטולטשין , שנקראו מאז ועד היום משפיעים ולכל אחד מהם היו תלמידים ומקורבים שראו בו סמכות רוחנית.

אחד מהמשפיעים הבולטים בתקופה זו היה הרב נחמן מטשערין(מבחירי תלמידיו של ר' נתן מנעמירוב) שהוציא לאור את הספר אוצר היראה וכו... עוד משפיע מפורסם בתקופה הזו היה רבי אברהם, בנו של רבי נחמן מטולטשין וממשיך דרכו. ואחד המשפיעים העיקריים בחסידות ברסלב רבי אברהם שטרנהארץ נינו של רבי נתן מנעמירוב.

 

בין מלחמות עולם

תקופה זו נחשבת לתקופת לתקופת גיאות בחסידות ברסלב למרות השלטון הקומוניסטי באוקראינה, שכן בתקופה זו התחזקה חסידות ברסלב , הן בפולין והן בארץ ישראל.

 

*חסידות ברסלב בפולין

מרכז הפעילות החסידית עבר לפולין שם כבר הוקמו קהילות חסידיות החל מאמצע המאה ה-19. מקום כינוסם השנתי של חסידי ברסלב בראש השנה עבר ללובלין, שם זכו לתמיכה מצד ראשי הקהילה החסידית. בפולין גדלה החסידות והתפתחה באמצעות הפצת ספרי החסידות והקמת בתי כנסת ובתי מדרש בערים שונות. המנהיגים המרכזיים של חסידות ברסלב בפולין היו רבי יצחק ברייטר ורבי אהרן לייב ציגלמן ,לאחרון נודעה חשיבות רבה שכן הוא זה שליקט והוציא לאור את קובץ המכתבים של רבי נתן מנמירוב, המהווה אחד מספרי החסידות המרכזיים. ידוע לנו בתקופה זו על בתי כנסת ובתי מדרש של החסידות בלובלין ובוורשה.

 

*מלוקט מוקפדיה אך נערך תוקן ונוספו הוספות..

 

 

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב