פיצוי במקרקעין כתמורה להסרת תביעה מצד רוכש המקרקעין
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

פיצוי במקרקעין כתמורה להסרת תביעה מצד רוכש המקרקעין 

מאת    [ 09/05/2011 ]
מילים במאמר: 386   [ נצפה 2002 פעמים ]

 
 

רו"ח ע' ח' שואל:
נישום רכש משרדים מקבלן. הקבלן לא עמד בהסכם ופיגר במסירת המקרקעין (המשרדים), כלומר לא מסר את הנכסים במועד.
הנישום הרוכש הגיש תביעה ואילו הקבלן הציע לרוכש שבתמורה להסרת התביעה הוא יתן לו שטחים ומחסנים נוספים כפיצוי על אי עמידתו בהסכם וכאמור גם להסרת התביעה.

השאלה:
מה דין הפיצוי לעניין מע"מ ומס הכנסה

עו"ד אריה ליבוביץ משיב:
באשר למס הכנסה מוכר הכלל לפיו אופי הפיצוי מקביל לאופי הפירצה (פסק הדין בעניין הוצאת ספרים ש.ל. גורדון ). מחד אצל הנישום יש לבחון מדוע התקבל הפיצוי ועל מה הוא בא לכסות (דבר הניתן מן הסתם להילמד בקלות מלשון כתב התביעה) אם הנישום קיבל פיצוי זה בגין נזק פירותי שנוצר לו הרי שיהא המדובר בהכנסה פירותית אותו עיקרון יחול אם המדובר בפיצוי בגין נזק הוני.
באשר לקבלן, נראה על פי אופי העסקה והנסיבות שתוארו לעיל שהמדובר בהוצאה שבאה לשמור ולשרת הון קיים. אין המדובר בהוצאה הקשורה בעסקה הונית אצלו ולכן הוצאות אלו יותרו לו בניכוי לעניין מס הכנסה (פסק הדין בעניין שתדלן).
באשר לשאלת המע"מ נראה כי הדבר מעט סבוך יותר. באופן עקרוני ניתן לתאר את מה שמתואר בשאלה לעיל בשני אופנים:
1. המדובר למעשה בהנחה. כך שלאחר קבלת הנכסים הנוספים יש לתקן את החשבונית הראשונה שהוצאה. יחד עם זאת אפשרות זו מעט בעייתית לאור העובדה שהנחות צריך שיהיו הנחות המקובלות בשוק לסיטואציה דומה (פסק הדין בעניין קו אופ זבולון ). האם זה המקרה המתואר לעיל? אין לנו יכולות לקבוע זאת מן העובדות.
2. האפשרות השניה היא לתאר את הויתור על התביעה המשפטית אל מול קבלת הנכסים הנוספים כעסקה נוספת. האם יש כאן עסקאות חליפין שלובות? לדעתנו לא. ויתור על זכות תביעה אינו עולה לכדי "הקניית זכות בו" ולכן לא ייכנס בגדרה של הגדרת מכר בסעיף 1 לחוק מע"מ. עם זאת עדיין ניתן לראות בויתור זה תמורה. אם כך, הרי שהקבלן מוכר לנישום נכסים נוספים בתמורה לאותו ויתור על תביעה. אין ספק כי מכירה זו נעשית במהלך עסקיו. אם כך מיהו זה שמתחייב במע"מ במקרה זה? התשובה לכך מותנית בהסכמה אליה הגיעו הצדדים כאשר הכלל הוא שמקום בו התבצעה עסקה והצדדים לא קבעו בנפרד ובמפורש שהמחיר לא כולל מע"מ הרי שיש לראות את המחיר שנקבע ביניהם ככולל מע"מ (פס"ד נתן נ' זגורי ). בכל אופן מומלץ לעגן עניין זה בהסכם בין הצדדים בנוסח מעין זה: " מע"מ באם יחול על ה..., יחול על צד א') .

(3.1.06)

 

עוסק במיסוי בינלאומי, מיסוי נאמנויות, מיסוי מקרקעין, מע"מ, ירושת וצוואות - לרבות הלבנת הון, מיסוי יהלומנים, מיסוי ענף ההי-טק, רילוקיישן( relocation) ועוד.
מחבר הספרים: "אמנות מס - 111 טבלאות השוואה"; אנציקלופדיית אמנות מס כרך ב'; "נאמנויות ומיסוי נאמנויות" ; '"חוק מס הבולים"; סדרת ספרי מס ערך מוסף (כרכים א'-ד'); בעל מדור קבוע: לתכנוני מס בירחון "ידע למידע". ובעיתון "ליצואן" של מכון היצוא הישראלי, מחברם של עשרות פרסומים בירחונים מקצועיים; מרצה ב: לשכות עורכי הדין, רואי החשבון ומכון היצוא הישראלי. מ"מ יו"ר ועדת המיסים וסגן יו"ר ועדת הנאמנויות בלשכת עוה"ד בת"א.ליצירת קשר - טל: 077-7051717; E- mail: aryetax@gmail.com;                                סלולרי: 599600 - 0544, מקור המאמר באתר המשרד - http://www.atax.co.il>

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:



מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב