הפרעת קשב וריכוז adhd- איך זה מתרחש ?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

הפרעת קשב וריכוז adhd- איך זה מתרחש ? 

מאת    [ 02/05/2011 ]
מילים במאמר: 381   [ נצפה 1973 פעמים ]

 
 

המקום בו תא עצב אחד נפגש עם תא עצב שני נקרא סינפסה שכן זהו המרווח הבין עצבי. כל תא עצב יוצר סינפסות ומרווחים בין תאיים עם תאי עצב רבים. כאשר עובר זרם חשמלי דרך תא עצב ומגיע לאזור המרווח, יש שחרור של רכיבים כימיים הנקראים נוירוטרנסמיטור מהתא אל המרווח הסינפתי. הנוירוטרנסמיטורים חוצים את המרווח הסינפסתי ונקלט בתא השני ע"י קולטנים, או בשמם השני רצפטורים, המצויים בחלק החיצוני של התא השכן.

במהלך הקישור של הנוירוטרנסמיטור לרצפטור, מתחוללת תגובה בתא וגוררת אחריה שורה של שינויים חשמליים וביוכימיים, דרך זו עובר גורמת להעברת מידע מתא עצב אחד לתא עצב שני. הנוירוטרנסמיטורים יכולים לווסת את הפעילות בתא בעזרת דיכוי או הגברה של הפעילות בתא בהתאם לסוג הקולטן, סוג התא והאזור המדובר.

בכל אחד מתהליכי העברת המסר:  אחסון הנוירוטרנסמיטור בחלק הפרה-סינפטי (לפני הרווח הבין סינפתי), הפרשתו לסינפסה, חציית המרווח הסינפטי, קישור של הנוירו-טרנסמיטור לרצפטור בתא המקבל, עיבוד המידע בתא המקבל וניתוק הקשר בין הקולטן לנוירוטרנסמיטור וספיגתו מחדש בתא הראשון – לעיתים עלולה להיווצר בעיה שתגרום בסופו של דבר לליקוי בפעילות המסלול המוחי המדובר.

נמצא שבילדים הסובלים מבעיית הפרעות קשב וריכוז (ADHD) ישנם מספר ליקויים במערכת הדופמינרגית  לדוגמא, פעילות לא תקינה של האנזים  dopa dexarboxylaseהאחראי לייצור הדופאמין.
אצל ילדים שונים עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD)  נמצאו הבדלים בגנים האחראיים לייצורם של האנזימים וקולטנים הללו המסבירים את הימצאותה של הפרעת קשב וריכוז (ADHD) בילדים הללו.

מסיכום העבודות הללו מסתמן שאצל ילדים עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD) קיימת הפרעה בתהליך העברת המסר בין תא עצבי אחד לאחר, תהליך המתווך ע"י דופאמין ונוראדרנלין.

נחזור עכשיו אל המודלים הנוירופסיכולוגיים הממחישים את קיומה של הפרעת קשב וריכוז (ADHD), נראה שגם האזורים האחראיים על זיכרון ועל יכולת השמירה על קשב ועל דיכוי תגובתי - עשירים במיוחד ברצפטורים לדופאמין ונוירוטרסמיטורים אחרים, כך שבעצם יש לנו הוכחה  נוירוביולוגית לנכונותם של שתי התיאוריות הנוירופסיכולוגיות.

התקדמות זו מקדמת את הבנתנו לגבי הגורמים לבעיית הפרעת קשב וריכוז ומאפשרת לנו עכשיו להבין איך פועלות התרופות הוותיקות שיעילותן בהפרעת קשב נמצאה באופן אמפירי, אפשר יהיה אפילו לפתח תרופות חדשות שיפעלו באופן ספציפי לתיקון הפגמים בתהליך העברת הסיגנל במסלולים המעורבים בהפרעת קשב וריכוז, כך שהטיפול יהיה יעיל יותר ומלווה בפחות תופעות לוואי.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב