בית המשפט אישר את פסילת תעודות המקור
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

בית המשפט אישר את פסילת תעודות המקור 

מאת    [ 03/09/2007 ]
מילים במאמר: 305   [ נצפה 2559 פעמים ]

 
 

בית המשפט המחוזי בחיפה קיבל לאחרונה (2.8.07), באופן חלקי, את עמדת רשות המכס בנוגע לפסילת תעודות מקור (ת.א. 960/02, את היבואנית ייצגו עו"ד רועי פלר ואחרים, ואת המכס - פרקליטות מחוז חיפה).

באותו ענין דובר בחקירות שבוצעו על ידי המכס הישראלי והמכס האיטלקי בנוגע לתקפותן של תעודות מקור. לטענת המכס, הטובין לא היו זכאים למעמד מקור אירופי ולפטור ממכס, ובהתאם לכך הוצאו ליבואנית הודעות חיוב רטרואקטיביות בסכום של מעל למליון ש"ח.

היבואנית טענה שתעודות המקור לא נפסלו, ולכל הפחות - שהמכס לא הציג ראיה קבילה על פסילת התעודות. עוד טענה היבואנית כי היא הוכיחה שמקור הסחורה הוא באיטליה. בנוסף טענה היבואנית, שסכום החיוב בהודעת הגירעון שגוי, שכן המכס פסל רשימונים שלוו בתעודות מקור תקינות, תעודות שלא נבדקו ולא נפסלו על ידי רשויות המכס האיטלקיות.

בית המשפט קיבל את עמדת היבואנית בענין האחרון, ודחה את יתר טענותיה.

בית המשפט ביצע השוואה תעודות המקור שנפסלו על ידי הרשויות באיטליה, לבין הרשימונים שנפסלו על ידי המכס, ומצא שקיימת אי התאמה. בית המשפט אף ציין שהמכס, בטיעוניו בפני בית המשפט, לא התייחס לענין זה, ובהתאם לכך ביטל בית המשפט את הודעות הגרעון המתייחסות לאותם רשימונים.

מנגד, קבע בית המשפט כי רשויות המכס באיטליה פסלו את התעודות. אמנם, מכתבי המכס האיטלקי לא כללו הצהרה פורמלית בנוסח של "הרינו פוסלים בזה את תעודות התנועה", אולם עלה מהם באופן ברור שהמכס האיטלקי שלל את תוקפן של תעודות התנועה.

אשר לטענה שהעלתה היבואנית כי מכתבי המכס האיטלקי אינם בגדר ראיות קבילות, בית המשפט אישר כי אכן מדובר על פניו בעדויות שמיעה שאינן קבילות כלשעצמן, ואולם די בהן כדי להוות ראיה מינהלית שעליה יכול היה המכס הישראלי לסמוך את החלטתו.

עוד קבע בית המשפט כי היבואנית לא הצליחה להפריך את החשדות לגבי מקור הסחורה. בית המשפט העלה תמיהות בין היתר על כך שהיבואנית לא הביאה ראיות פוזיטיביות לכך שמקור הסחורה הוא באיטליה, על כך שהסברי היבואנית לא התיישבו עם ההגיון הכלכלי והמסחרי.


עו"ד גיל נדל עוסק בתחום דיני יבוא ויצוא, מסי יבוא ומסים עקיפים, חוזים בינלאומיים, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני. עו"ד נדל מרצה בפורומים מקצועיים רבים כגון מכון היצוא, לשכת עורכי הדין, ארגוני סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים, איגוד שלכות המסחר ועוד. לעו"ד נדל מדור קבוע בעיתון "תעשיות", במגזין PORT 2 PORT, ובפרסומים נוספים. חומר נוסף מאת עו"ד נדל ניתן להוריד באתר האינטרנט, בכתובת http://www.nadel-law.co.il

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב