איך כניסת דור ה- Y לשוק העבודה משפיעה על ניהול משאבי אנוש?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

איך כניסת דור ה- Y לשוק העבודה משפיעה על ניהול משאבי אנוש? 

מאת    [ 01/05/2011 ]
מילים במאמר: 380   [ נצפה 2319 פעמים ]

 
 

 

משאבי אנוש היא נישה בתחום הניהול שעיסוקה ניהול המשאב האנושי ומקומו של העובד בארגון. החל מתפיסות שראו בכוח אדם משאב שולי וכלה בתפיסה שרואה בקשר עם העובדים ניהול משאבי אנוש והון אנושי. תפיסה מודרנית זו גורסת שעובדיו של הארגון הם משאב פונקציונאלי מהותי שמגויס לצורכי הארגון. תפיסה חדשה זו מזוהה עם דור ה-Y.

שינויי התפיסה בתחום וזה וכניסתו של דור ה-Y  לשוק העבודה, היו גם הם חלק מההתפתחות ההיסטורית של שוק זה. ניהול משאבי אנוש אינו מתמקד עוד בעובד היחיד אלא ביכולתו של העובד הבודד להשפיע על המערכת כולה.

 

ההבדל התפיסתי בין ניהול משאבי אנוש וניהול כוח אדם

תפיסת ניהול כוח האדם התפתחה בשנות ה-70 לפי מחקרים של מקס ובר וטיילור פרידריך והתבססה על תיאורית ההנדסה. בבסיס התיאוריה עמדה ההנחה שאם הארגון יתייחס לעובד בצורה טובה יותר הוא יוכל להפיק ממנו יותר.

אפס כי בניגוד לתפיסה של ניהול משאבי אנוש, העובד, לפי תפיסת ניהול כוח האדם, לא נתפס כמשאב יקר עבור הארגון.

 

ההבדל התפיסתי בין ניהול הון אנושי וניהול משאבי אנוש

תפיסת ניהול משאבי אנוש הייתה התפיסה הרווחת במהלך שנות ה-80 של המאה הקודמת. היא התפתחה בעקבות תיאוריות פסיכולוגיות וחברתיות וראתה בארגון סוג של קהילה, אך חסרה את ההתייחסות הכלכלית שיש במסגרת ניהול הון אנושי.

 

ניהול הון אנושי - תפיסת המאה ה-21 של דור ה-Y

ניהול הון אנושי רואה בעובד משאב בעל משמעות כלכלית רבה עבור החברה. התפיסה הזו רואה בעובד כאחד הגורמים החזקים ביותר בארגון - הוא מחזיק בידע הארגוני ומצווה להשתמש בו לשם קידומו של הארגון. הגישה שרואה בניהול העובד ניהול הון אנושי העבירה את הזרקור מהתיאוריות השונות לעובד עצמו.

 

ניהול הון אנושי וסוגי ארגונים

שינוי התפיסה המודרניים בניהול הארגון מתבטא גם בשינוי ההתייחסות לעובד במסגרת סוגי ארגונים שונים. קאסט ורוזנצוויג סיווגו את סוגי הארגונים לפי ארגונים סגורים וארגונים פתוחים. ארגונים סגורים מאופיינים בשמרנות, ריכוזיות ופורמאליות גבוהה. לעומתם ארגונים פתוחים גמישים יותר לשינוים.

ניהול משאבי אנוש והון אנושי בארגונים סגורים יכול להיות מסובך מאד משום שהארגון מתקשה להתמודד עם שינויים חיצוניים. ברם, העובדים לפעמים מוצאים בשמרנות יתרון שכן היא מאפשרת להם לשרוד במקום העבודה.

בדומה, ניהול הון אנושי בארגונים פתוחים יכול להיראות קל יותר מהצד אך החיסרון הגדול בארגונים הפתוחים הוא שינויים מהירים מדי.

ניהול הון אנושי בדרך הנכונה לא יטה לאחד משני הקטבים אלא דווקא ישלב ביניהם - ניהול הון אנושי נכון ישלב בין צורכי הארגון וצורכי העובד.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב