בגץ ביטל הנוהל המחייב עובדת זרה שילדה בישראל לעזוב את הארץ תוך 90 יום
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

בגץ ביטל הנוהל המחייב עובדת זרה שילדה בישראל לעזוב את הארץ תוך 90 יום 

מילים במאמר: 386   [ נצפה 2017 פעמים ]

 
 

נוהל משרד הפנים קובע כי עובדת זרה שילדה ילד בישראל צריכה לעזוב את ישראל עם ילדה בתוך שלושה חודשים, כאשר ביכולתה לחזור לישראל בתוך שנתיים ממועד הלידה בגפה. בג"ץ קבע כי יש לבטל את הנוהל שכן הוא פוגע פגיעה קשה בזכויותיה החוקתיות של העובדת הזרה.

על פי הנוהל, על עובדת זרה השוהה בישראל כחוק, הנמצאת בהריון מחודש שישי ואילך, ומסיבה כלשהי נפסקה עבודתה אצל מעסיקה הרשום, או שעבדה אצל מעסיקה הרשום עד לידת תינוקה, לצאת מישראל תוך 90 ימים לאחר מועד הלידה, ותוכל לחוזר לעבוד בארץ ללא הילד במשך תקופה של עד שנתיים ממועד הלידה.

בעתירה שהגישו עמותות לקידום זכויות אדם, נטען כי הנוהל אינו מתאים לעקרונות היסוד במדינת ישראל ופוגע קשות בזכויות האדם של העובדות וילדיהן.

המדינה טענה, כי ההגנה החוקתית בישראל לזכות לחיי משפחה אינה מחייבת את המדינה להמשיך ולהעניק היתר עבודה בישראל לעובדת זרה שילדה בישראל, כשמנגד ניצב אינטרס ציבורי מובהק במניעת השתקעותה עם ילדה במדינה, וכי גם אם יש בכך פגיעה בזכות היסוד של העובדת הזרה להורות ולחיי משפחה, מדובר בפגיעה מידתית.

בפסק דינה האחרון בבית המשפט העליון טרם פרישתה, קיבלה השופטת פרוקצ'יה את העתירה, והורתה כאמור על דחיית הנוהל.

הנוהל, פסקה השופטת, פוגע בזכויותיה החוקתיות של העובדת הזרה - בזכויותיה להורות ולמשפחה, וכן בציפיותיה הכלכליות-רכושיות, אינו מתיישב עם תפיסת משפט העבודה הישראלי באשר להגנה על זכויות עובדת בהריון ולאחר הלידה, ואינו עומד במבחני המדיתיות.

השופטת טענה, כי אמנם הנוהל אינו כופה על העובדת הזרה להיפרד מילדה לאחר לידתו, אך כופה עליה לבחור בין עזיבת הארץ עם הילד תוך החמצת תקופת עבודה נוספת ברישיון בישראל, ובין חזרה לישראל ללא הילד. מדובר, כך נפסק, באמצעי שפגיעתו חמורה עשרת מונים מאמצעי אחר שעשוי להשיג את תכלית המדיניות הממשלתית בעניין.

לפיכך נקבע כי דינו של הנוהל להתבטל, תוך הצעה לקביעת נוהל חלופי שיקבע כי התקופה המקסימאלית לשהייה על-פי רישיון עבודה של עובדת שילדה בישראל היא 63 חודשים, וניתן יהיה להבהיר כי התרת המשך ישיבתה לא תקנה לה ולילדה זכויות נוספות מעבר לאלו הנתונות לה מכוח רישיון הישיבה שקיבלה.

השופטים ג'ובראן ורובינטשיין הסכימו עם פסיקתה של השופטת פרוקצ'יה, והוסיפו דברי פרידה חמים מהשופטת. "...נפרדים אנו היום משופטת מבריקה, ענקית במשפט, אך הכלים השיפוטיים שהיא העניקה לנו יסייעו בידינו ובידי משפטני העתיד לעשות משפט צדק" כתב השופט גובראן.

בפסק דין תמצאו אינדקס מקצועות כולל שמאי, עורך דין, גרפולוג, חוקר פרטי, נוטריון, תמלול, פוליגרף ועוד. שיווק באינטרנט

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב