פסילה מנהלית
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

פסילה מנהלית 

מאת    [ 26/08/2007 ]
מילים במאמר: 331   [ נצפה 4159 פעמים ]

 
 
פסילה מנהלית

פסילה מנהלית היא פסילת רישיון לתקופה מסוימת, שנעשית על ידי קצין משטרה. בפועל, אין הבדל בין פסילה מנהלית לפסילה אחרת.
סעיף 47 לפקודת התעבורה קובע כי כאשר יש לשוטר יסוד סביר להניח שנהג עבירה עבירת תנועה ספציפית המוגדרת בחוק, כגון: נהיגה במהירות מופרזת, נהיגה בשכרות, נהיגה תחת השפעת סמים, מטען חורג וכדומה או כי בשל עבירה שעבר הנהג אירעה תאונת דרכים שבה נהרג אדם או נחבל או ניזוק רכוש, רשאי השוטר ליטול את רישיון הנהיגה של הנהג ולזמנו תוך שלושה ימים לשימוע.
השימוע נערך בפני קצין משטרה. במסגרתו, יכול הנהג לפרוס את טענותיו.
יש להיזהר מהליך זה, משום שבשלב זה, נהגים רבים שוטחים את טענותיהם, חלקם אף מודים באשמה וכל הנאמר בשלב זה יכול לשמש נגדכם בעתיד. חשוב להימנע מסתירה בעדויות בעת שימוש זכות השימוע.
יש בסמכותו של קצין משטרה מדרגת פקח ומעלה, כאשר יש יסוד להניח שיוגש כתב אישום נגד הנהג שביצע את העבירה, לפסול מנהלית את רישיון הנהיגה לתקופה של 30-90 ימים, בהתאם לעניין. שיקוליו של הקצין בהחלטת הפסילה, מתבססים בין היתר, על הראיות המונחות לפניו, חומרת העבירה ותוצאותיה, וותק בנהיגה ועבר תעבורתי, שקילת הטיעונים אותן הצגת לפניו וכדומה.
לאור סעיף 48 לפקודת התעבורה, נהג שנפסל בצו של קצין משטרה, רשאי לבקש מבית המשפט שמוסמך לדון בעבירה לבטל את הפסילה. לאחר שבית המשפט ישמע את היועץ המשפטי לממשלה או את השוטר, הוא רשאי לבטל את הפסילה בתנאים או ללא תנאים, אם שוכנע כי ביטול הפסילה לא יפגע בביטחון הציבור.
הבקשה תוגש למזכירות בית המשפט לענייני תעבורה במקום השיפוט הרלוונטי.
טענות נגד הפסילה המנהלית יכולות להתבסס על נימוקים שונים, בין היתר, "חוסר מסוכנותו של הנאשם", היינו שאין סכנה שיוחזר לו הרישיון. לצורך אומדן המסוכנות, בוחן בית המשפט את חומרת העבירה, נסיבותיה ו -ר.ת (רישום תעבורתי) של הנהג.
במידה והוחלט להשאיר את החלטת הפסילה על כנה, ניתן להגיש בקשה לעיון חוזר בנסיבות מתאימות ולערור לבית המשפט המחוזי.

כיצד מקבלים את הרישיון בחזרה?
בהנחה והפסילה בוטלה או שהסתיימה תקופת הפסילה, יש לגשת לתחנת המשטרה בה נלקח הרישיון ולהציג בפני המזכירות את ביטל הפסילה או תוקף הצו (שהסתיים), לפי העניין.
www.fc-law.co.il
עו"ד סנדרוביץ סיימה את לימודי המשפטים ב"מסלול האקדמי של המכללה למינהל" בהצטיינות, התמחתה בבנק ישראל וכיום עוסקת בתחום האזרחי
www.fc-law.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב