מערכת מידע גיאוגרפי - כיצד זה עובד?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מערכת מידע גיאוגרפי - כיצד זה עובד? 

מאת    [ 13/04/2011 ]
מילים במאמר: 427   [ נצפה 2900 פעמים ]

 
 

מערכת מידע גיאוגרפי – כיצד זה עובד?

מערכות מידע גיאוגרפי, GIS, מנתחות נתונים גיאוגרפים במספר שכבות מידע. מערכות אלה משמשות גופים רבים כגון משרדי ממשלה, מכוני סקרים, חברות משלוחים, רשתות מזון, צבא וכו'. חשוב להבין כי מטרת העל של מערכות אלה היא לפשט את המחקר ולפלוט נתונים מדויקים על פיהם ניתן להגיע להחלטות מדויקות יותר כמו למשל היכן לבנות בהסתמך על הרכב הקרקע באיזור מסוים וההיסטוריה האזרחית שלו.

אתר המשרד לאיכות הסביבה, למשל, הוא דוגמא נהדרת לאתר המבוסס על מערכת GIS משוכללת. הנתונים שמוזנים למערכות אלה מתקבלים ממקומות שונים, בין היתר מביצוע צילומי אויר, מיפוי אווירי, אשר מאפשרים יצירת מפות מדויקות וריאליסטיות.

כך זה עובד:

מערכות מידע גיאוגרפיות וקטוריות מחלקות את המידע שברשותן לשלוש:

• מידע נקודתי – בארות, עמודי חשמל, תחנות אוטובוס וכו'.

• מידע קווי – נחלים, ואדיות, דרכים וכבישים.

• מידע פוליגונלי – מדינות, מחוזות, אזורי שיפוט וכו'.

לכל יישות כזאת, נקודתית, קווית או פליגונלית ישנה שורה בבסיס הנתונים אליה ניתן להצמיד עוד מידע אלפא - נומרי כגון שנת הקמת הבאר, מספר תושבים בשטח מסוים או היסטוריה של הנחל בשנים קודמות.

שילוב המידע הגיאוגרפי הנתון יחד עם מידע אלפא נומרי יוצר מצב של הצלבות מידע הבאות לידי ביטוי בשאילתות כגון, מתי הוקמה הבאר הזאת, או, תנו לי בבקשה את נתוני התנועה בכביש הזה משנת 1956- 1987.

אנו רואים אם כן, כי יש חשיבות מכרעת למערכות אלה בקבלת החלטות הקשורות למקום גיאוגרפי מסוים כגון תהליכי בנייה, סלילת כבישים, ארכיאולוגיה, אקלים ואיכות סביבה. כאשר נתונים אלה מגובים בצילומים שנלקחו באמצעות מיפוי אווירי, מדובר על כלי משוכלל ונהדר שגורמים רבים, פרטיים, ממשלתיים או מסחריים יכולים לעשות בו שימוש נרחב.

מערכות מידע רסטריות.

שיטה נוספת לעיבוד נתונים גיאוגרפיים בעזרת מערכות מידע היא השיטה הרסטרית. בשיטה זו, המידע מיוצג על ידי תמונה ממוחשבת, כאשר כל פיקסל מייצג עוצמה של תופעה מסוימת. השיטה משמשת לניתוח תופעות רציפות במרחב כגון זיהומי מים ואדמה, טופוגרפיה וכו'.

היתרון של שיטה זו היא המהירות שלה. למשל, כשרוצים למצוא את הנקודה הגבוהה באיזור טופוגרפי מסוים, המערכת תפלוט את המידע במהירות שיא, זאת על ידי מציאת שני פיקסלים דומים, בניגוד למערכת וקטורית שתזדקק לזמן ארוך יותר כדי להצליב נתונים.

גם מערכת זאת בנויה על צילומי אוויר הנלקחים לשם הטמעתם במערכת המידע הגיאוגרפי.

תוכנות שונות.

ישנן מספר תוכנות GIS בשוק ומספר חברות אשר מפתחות תוכנות אלה. ישנן תוכנות המותאמות באופן ייעודי למפעיל כמו תוכנות מודיעין ותוכנות צבאיות וישנן תוכנות קוד פתוח בהן ניתן להשתמש ברשת האינטרנט באופן חופשי.

כמובן שתוכנות אלה ניתנות להורדה בחינם או בתשלום על גבי הרשת והן נמכרות בשילוב עם אפליקציות מיוחדות או כ – API.

חברת אופק צילומי אויר בעלת 20 שנות נסיון בתחום המיפוי האוירי, המיפוי הלוויני והיישומים הגיאורגפיים. מספקת שירותי צילום אויר למגוון משימות וצרכים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב