מהן סמכויותיה של ההסתדרות?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מהן סמכויותיה של ההסתדרות? 

מאת    [ 11/04/2011 ]
מילים במאמר: 493   [ נצפה 1739 פעמים ]

 
 

רבים שואלים את עצמם מי היא אותה הסתדרות שמרשה לעצמה להשבית מדינה שלמה? אותה הסתדרות שמשביתה גנים, בתי ספר מוסדות ציבוריים וכו'. ובכן, תפקידה להגן על זכויותיהם של העובדים החברים בהסתדרות, לשפר את תנאי העסקתם ולהעניק להם בטחון תעסוקתי. כוחה כה גדול עד שהיא יכולה להשבית מדינה.

הקמתה של הסתדרות העובדים

בשנת 1920 הוקם ארגון הסתדרות העובדים על ידי חלוצים שהגיעו בעלייה השנייה והשלישית. הראשון שעמד בראש הארגון היה דוד בן גוריון. הסתדרות עובדים מאגדת בתוכה את כל הפועלים - במקרה שלנו את מפלגות הפועלים הישראליות של אותה תקופה. ההסתדרות גם הנהיגה באותה תקופה את היישוב היהודי בארץ, על מנת שהמשימות העיקריות של התנועה הציונית יבוצעו.

אז והיום

לפני קום המדינה ארגון הסתדרות העובדים מלא תפקיד של מדינה ריבונית: הוא דאג להתיישבות, לחברה, לביטחון ולהגנה, לקליטת עלייה, למשק וכלכלה, לרווחה, לחינוך, לשיכון ועוד לא מעט דברים.

היא בעצם הייתה הזרוע המבצעת. יותר יותר אנשים הצטרפו להסתדרות כי היא נתפסה כארגון עובדים וכספקית שירותים. היום ארגון ההסתדרות עוסק בעיקר בהגנה על זכויות העובדים ומשמש ככלב השמירה של חוקי עבודה בישראל.

מה עושים במקרה של פגיעה בזכויות?

לא תמיד עובד מודע לעובדה שזכויותיו נפגעו. עליו לבדוק האם כל ההתחיבויות של העובד כלפיו וכלפי החוק מולאו ללא סייג. במידה ונמצא חוסר התאמה בין מה שהעובד צריך לקבל לבין מה שמופיע בתלוש המשכורת שלו - זוהי פגיעה בזכויות. כמובן שזוהי לא הדרך היחידה לפגוע בזכויות עובד, אך בכל מקרה של חשש כזה, יש להסתדרות העובדים קו לעובד, בו תוכלו לקבל מענה ראשוני והכוונה.

מהן הזכויות המגיעות לכל עובד?

לכל עובד באשר הוא - ולא משנה היכן הוא עובד - מגיעות זכויות בסיסיות: הודעה על פרטי תעסוקה (שתכלול את שם המעביד, תאריך תחילת העבודה, תיאור התפקיד, היקף משרה וכדומה), מועד תשלום השכר, נסיעות, שעות נוספות ועוד.

בנוסף לקיומו של קו לעובד מטעם הסתדרות העובדים, ישנם היום באינטרנט אתרים רבים שעוסקים בענייני זכויות עובדים, דיני עבודה וכל מה שקשור לעניין. האתרים הללו כוללים ייעוץ והכוונה ובמקרים רבים אף פורומים פעילים שבם ניתן לקבל תשובות על מקרים ספציפיים.

מהן זכויותיו של מפוטר טרי?

אחד המקרים הבעייתיים ביותר מבחינת חוקי עבודה והזכויות שמגיעות לכל עובד הוא הפיטורים. המהלך עצמו אינו קל, לא לעובד ולא למעביד, ולא רק מבחינה נפשית: יש צורך להצדיק את עילת הפיטורין, לבצע אותה בצורה חוקית ולמנוע פגיעה בעובד, למרות שזה סיים את עבודתו במקום. הסתדרות העובדים מסייעת גם כאן.

בתי הדין לעבודה קבעו שמעביד חייב לקיים שימוע לעובד לפני פיטוריו, בו ישמע את הצד שלו. בנוסף, המעביד חייב לתת הודעה מוקדמת לעובד בנודע לפיטורין - הוא לא יכול לפטר עובד באופן מיידי. עליו לתת לו תקופת הסתגלות. בנוסף, ההסתדרות מחייבת כל מעביד לספק לעובד מכתב פיטורין.

ומה בדבר חופשה והבראה לאחר הפיטורים?

ארגון הסתדרות העובדים דאג גם לימי החופשה וההבראה של המפוטר. לכל עובד שפוטר מגיעים מלוא ימי החופשה שצבר ובנוסף הוא זכאי לדמי הבראה על פי הוותק שלו במקום העבודה. גם ימי מחלה שלא נוצלו הם זכותו של העובד לאחר שפוטר. וכמובן, מעל לכל, מפוטר טרי זכאי לדמי פיצויים על פי חוק.

אורן שץ הוא מנהל אס.אי.או ישראל, המספקת שירותי קידום אתרים מקצועי במנועי חיפוש ושירותי שיווק באינטרנט.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב