הפגיעה בציבור הגמלאים בשנים האחרונות
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

הפגיעה בציבור הגמלאים בשנים האחרונות 

מאת    [ 20/08/2007 ]
מילים במאמר: 370   [ נצפה 2241 פעמים ]

 
 
בתוך הרפורמות הרבות והחפוזות ש"נחתו" עלינו בשנתיים האחרונות נכללו גם גזירות משמעותיות ורבות בתחום החיסכון פנסיוני והטבות המס.

בין הנפגעים העיקריים, שלא בדיוק נשמע קולם, יש לציין את הפורשים בפרישה מוקדמת שחלקם נפגעו במאות ואף אלפי שקלים בנטו, מהסיבות הבאות :

1. החל מינואר 2004 שונתה בפקודת מ"ה הגדרת גיל פרישה (באופן מדורג) לגיל 67 לגבר וגיל 64 לאישה.

2. עקב כך, לגמלאים בפרישה מוקדמת אשר נהנו מפטור על הקצבה בשיעור של 35% (עד לתיקון ניתן למי שהגיע לגיל 60/55 או עבר מיום תחילת עבודתו 30/25 שנה) בוטל הפטור הנ"ל עד הגיעם לגיל פרישה.

3. החל מפברואר 2004 הועלו שיעורי הניכוי של דמי ב"ל וב"ב באופן משמעותי והוחלו על מלוא הקצבה (לפני כן חויבו בשיעורים נמוכים על מחצית מהקצבה).

4. עקב כך, החל ב 1 ביולי 2004 תוקן גם ע"י בטוח לאומי הגיל המזכה בקצבת זקנה ל- 67/64 (לפני התיקון היה הגיל המזכה 65/60).

5. כל האמור לעיל הוחל על כל הפורשים, שעדיין לא הגיעו לגיל פרישה, חדשים וותיקים כאחד.

המשמעות בנטו:

החל מינואר 2004, גמלאי שפרש לפנסיה בפרישה מוקדמת (חדשים וותיקים) ולא קיבל כלל פיצויי פיטורין או קיבל פיצויי פרישה בסכום נמוך מאד או החליט לשלם מס על הפיצויים הפטורים ותחת זאת לקבל פטור על הקצבה בשיעור של 35%, הפסיד עקב התיקון בתשלום הפנסיה החודשי עד 1,200 ש"ח נטו!

בנוסף, עקב תיקון חוק הבטוח הלאומי בעניין הגדלת תשלומי בטוח לאומי ובטוח בריאות על הקצבה צומקה הקצבה החודשית בממוצע בעוד כ- 400 ש"ח נטו!!

בנוסף, חלק מגמלאים אלה גם גילו כי הופסקה להם תשלום קצבת הזקנה החודשית (1,158 ש"ח/1,738 ש"ח) ואחרים כי הקצבה הנ"ל נדחתה במספר שנים.

יוצא כי גמלאים העונים לקריטריונים הנ"ל עם קצבה גבוהה יחסית, גילו להפתעתם בתשלום הפנסיה של חודש ינואר 2004 פחות כ- 1,600 ש"ח נטו בקצבה זאת בנוסף על ביטול הקצבה מב"ל.

היינו: אובדן ההכנסה הכולל יכול להגיע לעד כ- 3,300 ש"ח בחודש !!!

כל זאת, עדיין ללא התייחסות לגמלאים שבחרו לשלם מס על הפיצויים הפטורים בכדי ליהנות מהפטור של 35% בפנסיה ולא עשו כל מהלך לשנות זאת (עקב חוסר ידיעה או הרתיעה והסרבול בהגשת או פתיחת שומות רטרואקטיביים למ"ה) - במקרה זה ההפסד יכול להגיע אף לעשרות אלפי שקלים!!!.

אי לכך, בבחינת הרפורמות הבאות עלינו.. נראה כי יש לתת את הדעת גם לגבי המקרים הנ"ל ולתקן עיוותים (לא מעטים) שנוצרו עקב החקיקה ה"חפוזה".

יורם ברזילי
רפרנט מיסים
חברת החשמל
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב