יזמות בגבולות מותרים
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

יזמות בגבולות מותרים 

מאת    [ 22/03/2011 ]
מילים במאמר: 421   [ נצפה 1754 פעמים ]

 
 

 

כתוב במסכת מגילה-"אין בית מדרש ללא חידוש" היינו קיימת ביהדות חשיבות גדולה להתחדש, להתקדם, להשתפר,לבצע ולהגות  רעיונות חדשים, להיות יצירתיים וכמובן ליזום תחומים מקוריים ומרתקים.

אנו אף יודעים  שארון הקודש ניבנה- עשוי מעץ ארז ומצופה בזהב טהור. ,העץ" מסמל את חשיבות ההתחדשות, שהרי איפיונו של העץ המיטבי הוא בגידולו המתמיד. בהתפתחותו  ובצמיחתו הנפלאה. היינו- יש ארון קודש המבהיר לנו חשיבות ההתחדשות והצמיחה כל הזמן. אך הציפוי מזהב טהור מדגיש באוםן החלטי וברור –כי להתחדשות יש גבולות. הצמיחה- כל החדשנות כל הרעיונות והיוזמות חייבות להיות נתונות בתוך מסגרת.

תורתנו תורה ניצחית – אותה קיבלנו בסיני, עשרת הדיברות ותרי"ג המצוות תקפות לנצח. אלא שהעולם המתפתח והמתחדש מאפשר לנו ךהתחדש בתוך מסגרת קיימת- בתוך ארון הקודש. לא לחרוג מאבר לציפוי הזהב, התחדשות בתוך היהדות במסגרת המותר.

בפרשת שמיני אנו קוראים על מעשיהם  של נדב ואביהוא בני אהרן.שניהם הקריבו אש זרה אשר לא ציוו אותם. או אז כתוב בפרשה-" ותצא אש ותאכל אותם –ןומותו לפני ד. עונש מיידי על עבירה שנעשתה.

חכמים מתארים את נדב ואביהוא כאנשים נבונים יוזמים ויצירתיים, אך לא היתה להם סבלנות, הם קינאו במשה ואהרן וציפו לרשת אותם ולהנהיג את על ישראל.( מסכת סנהדרין)הם מאוד העריכו את עצמם ויכולתם והפעילו תכונה מנהיגותית אך ללא אישור, היתה בהם "העזה" לבצע מעשים שלא קיבלו עליהם אישור. היינו מעבר לציפוי ארון הקודש- מעבר לציפוי הזהב.

כאשר החליטו להקטיר קטורת ולהביא אש זרה –הם לא התיעצו עם משה ולא עם אביהם אהרן.( במסכת עירובין ס"ג ע"א) מצויין שאף היו שתויי יין, לא רחצו ידיהם ורגליהם, לא לבשו בגדי כהונה. פעלו מתוך יוזמה בדרכם שלהם ללא חובות ברורים ובהירים. 
 
 
 

חשוב שנזכור כולנו-הורים ואנשי חינוך-שמותר להיות חכמים נבונים ,יצירתיים ויוזמים, מתחדשים כל הזמן וגורמים לתהליכי שינוי, אך הכל חייב להיות מתוך חוקים, הוראות, מתוך תורה וקיום מצוות-הכל בגבולות מותרים.

כך עלינו לחנך ילדינו כהורים וכאנשי חינוך, לעודד הילדים מקטנות עד בגרותם לחשוב היטב, להפעיל מוח יצירתי, להגות רעיונות ולבצעם, אך הכל בגבולות המותרים ובמסגרת הולמת ונכונה.

יש פרושים שונים במקצת על התנהגותם של נדב ואביהוא , מייחסים להם שלמות ותמימות, אנשים טובים שלא עשו דברים רעים כלל. לא במעשיהם ולא בהתנהגותם, הדלקת אש זרה היה חטאם  היחידי. אלא שהפעם הם טעו וסטו מהוראת משה. משה רצה הפעם לקדש שם שמים-שהאש תגיע רק לשמים-ע"פ הרשב"ם, והם עשו אחרת מהוראת משה. משה הבהיר –הציג לכולם קדושת המקדש –והחשיבות להיות זעירים בעבודת הקודש –כדי להגביר את קידוש השם.

במקרה כזה של קידוש השם וקדושת המקום-לא היה ניתן להמתין ולוותר- אלא ענישה מיידית.

בכל מקרה עלינו תמיד לחשוב היטב ולשים גבולות בכל פעולה שאנו עושים

- תואר ראשון ושני במדעי הטבע-ביולוגיה

- תואר שלישי בחינוך במנהיגות

משרות במשרד החינוך:
- 3 שנים מפקח על מדעי הטבע
- 12 שנים מפקח כולל
- 10 שנים מפקח מחוזי

בכל תחום פיתח מנהלים כמנהיגים, אשר הגיעו להישגים הטובים בארץ באזורם

ב6 שנים האחרונות מרכז את הקורס המכשיר מנהלים בבר אילן, וכמובן מלמד חינוך ומנהיגות באוניברסיטה ובעוד 3 מכללות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב